Forrás: Getty

A nedvesség és a vízelvezetés egyensúlya
A mikulásvirágnak folyamatosan nedves talajra van szüksége. Általában néhány naponta kell öntözni. Hogy szükséges-e újabb locsolás, azt a földjéről tudhatod. Gyengéden érintsd meg a talaj felszínét: ha száraznak érződik, itt az ideje öntözni. Azonban a túlöntözés gyökérrothadáshoz vezethet, amit megfelelő vízelvezetéssel tudsz kivédeni. Győződj meg róla, hogy a cserépnek vannak vízelvezető vannak, és ne hagyd, hogy a növény vízben üljön.
Olvasd el ezt is!Ha igazi kihívásra vágysz: 4 szobanövény profiknak
Az öntözés helyes módja:
- Vedd le a díszfóliát: Ha abban kaptad, mindenképp vedd le a virágról díszcsomagolást, hogy a víz ne tudjon felhalmozódni benne.
- Tedd a mosogatóba a cserepet.
- Öntözd meg alaposan a növényt alulról, de vigyázz arra, hogy a levelei ne legyenek nedvesek.
- Csepegtesd le a felesleges vizet.
- Tegyél egy tálcát a cserép alá, ami felfogja a felesleges vizet.
- Soha ne hagyd, hogy a mikulásvirág vízben vagy túl nedves talajban álljon, ezzel elejét veheted a gyökérrothadásnak.
Olvasd el ezt is!Mi baja lehet az orchideádnak? Íme, a legtipikusabb problémák
A kiszáradás jelei
- A talaj felszínéről már tapintásról megmondható, hogy túl száraz.
- A piros levelek lógnak vagy hervadoznak.
- Ha a levelek elkezdhetnek lehullani, először ellenőrizd a virág földjét, hogy kizárd a túlöntözést. Ha száraz a föld, akkor csak egy alapos locsolásra van szükség.
A túlöntözés jelei
- Sárguló és lehulló levelek: Ha a levelek előbb besárgulnak, majd lehullanak, és a talaj tapintásra is nedves, akkor sajnos túl sok vizet adtál a mikulásvirágodnak.
- Gyökérrothadás: Ha gyanús, hogy túlöntözted a növényedet, érdemes nagyon óvatosan kiásni a gyökérzet egy részét. Ha kicsit rohadtak a gyökerek, akkor vágd le a sérült részeket, majd ültesd át új, száraz földbe a növényt.