Forrás: Getty

A karácsonyi kaktusz gondozása – Így gondozd, és az ünnepek alatt biztosan virágozni fog

Megfelelő hely

A karácsonyi kaktusz a világos, illetve félárnyékos helyet szereti, ahol nem éri közvetlen napsütés. Az ablakpárkányra télen abban az esetben nem ajánlott tenni, ha alatta található a radiátor, ugyanis a hő hatására túlzottan felmelegszik a növény gyökérbojtja.

Nyáron akár a teraszra vagy a kertbe is kitehetjük, de a többi levélkaktuszhoz hasonlóan, itt se érjék a napsugarak. Amikor ismét bevisszük a házba, ügyeljünk arra, hogy a kinti és a benti levegő közti hőmérséklet-különbség ne legyen több 10 Celsius-foknál.

Érdekesség, hogy a hőmérséklet még a virágok színét is befolyásolja. Ha például 15 Celsius-foknál melegebb van, akkor a sárga virágok akár rózsaszínné is válhatnak.

Soha ne álljon a vízben!

A karácsonyi kaktusz az enyhén nedves földet szereti, de nem szeret a vízben állni, így erre fokozottan figyeljünk. Öntözés után mindig távolítsuk el az alátétből vagy a kaspóból a felesleget, így megakadályozhatjuk a gyökerek elrohadását. Virágzás során több vízre van szüksége, így ekkor többször öntözzük, ideális esetben hetente kétszer, ha nem túl száraz a levegő. Ezen kívül legalább havonta egyszer tegyünk speciális tápot a locsolóvízhez.

Mivel egy brazil származású növényről van szó, a karácsonyi kaktusz azt is szereti, ha rendszeresen permetezik. Fontos, hogy öntözés és permetezés során is eső- vagy lágy vizet használjunk, ugyanis a növény nem szereti a vízkövet.

Szüksége van némi pihenésre

Az évente egyszeri pihenés szintén rendkívül fontos a karácsonyi kaktusz számára, főleg abban az esetben, ha azt szeretnénk, hogy karácsonykor virágozzon. Ehhez szeptemberben kezdjük el csökkenteni az öntözés gyakoriságát, azaz legalább hat héten keresztül hagyjuk szárazon a földjét, továbbá 17-20 Celsius-fokban tartsuk. Amikor megjelennek az első bimbók, szépen lassan elkezdhetünk több vizet adni, áttehetjük egy normális hőmérsékletű szobába, illetve némi tápot is kaphat.

Arra figyeljünk, hogy ne nőjön túl nagyra, ez ugyanis nem tesz jót neki. Ehhez a tövénél távolítsuk el az új hajtásokat, míg az régebbi hajtásokat vágjuk le. Ezt legkésőbb tavasszal, vagy nyár kezdetekor meg kell csinálni azért, hogy a kaktusznak még legyen esélye a téli virágzásig új hajtásokat hozni. Ennél a fiatalításnál főleg az öreg és szárazabb hajtásokat ajánlott eltávolítani, így a kaktuszunk szép és fiatal marad.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.