Forrás: Getty

7 takarítási hiba, amit szinte mindenki elkövet

Takarítani mindenki tud – gondolhatnánk, pedig egyáltalán nem egyszerű tökéletes tisztaságot varázsolni az otthonunkba, és utána meg is tartani a rendet. Gyakran szembesülhetünk azzal a problémával, hogy hiába takarítunk rendszeresen, az egyes felületek hamar újra koszolódnak, vagy rengeteg por telepszik meg a lakásban. Lássuk, mik azok a hibák, amelyek a problémát okozhatják.

1. Elfelejtünk kitakarítani a bútorok alatt

A por gyakran felhalmozódik a bútorok alatt, ezért fontos, hogy ne hagyjuk ki ezeket a területeket a takarítás során. Amennyiben a bútor lába túl alacsony, és nem fér be alá a porszívó csöve, akkor húzzuk arrébb, vagy emeljük meg. A bútorok alatti takarítással jelentősen csökkenthető a por és a pollen mennyisége a lakásban, így enyhülhetnek az allergiás tünetek is.

2. Függönyök és lakástextilek kihagyása

Az ablakokon lévő függönyök, sötétítők, asztalterítők, bútorszövetek és díszpárnák tisztítása is nagyon fontos, hiszen rengeteg port vesznek fel. Bár ezeket nem kell heti szinten takarítani, de rendszeres mosásuk elengedhetetlen. Kárpittisztítóval és szövetporszívóval kitisztíthatjuk az ágymatracokat és kanapét, illetve a nagyobb, nehezebb sötétítő függönyöket is érdemes átporszívózni.

3. Nem fentről lefelé takarítunk

Ahhoz, hogy megfelelő tisztaságot érjünk el, fontos, hogy fentről lefelé haladjunk a takarítás során. Először a magasabb helyeken kezdjük a portörlést (szekrények teteje, polcok, ablakpárkányok stb.), majd az aláhulló port szívjuk fel a szőnyegről. Ha csak gyorsan kiporszívózunk, de a portörlést kihagyjuk, vagy később végezzük el, akkor feleslegesen dolgoztunk, mert ismét tele lesz porral a lakás.

7 takarítási hiba, amit szinte mindenki elkövet
Forrás: Getty

4. Koszos felmosófejek és törlőruhák használata

A piszkos tisztítóeszközök kevésbé hatékonyak a szennyeződések és baktériumok eltávolításában, és könnyen előfordulhat, hogy használatukkal csak a koszt kenjük el. Ráadásul a bennük ragadt szennyeződések és nedvesség miatt kellemetlen szagokat is áraszthatnak. Portörlés és felmosás után ne felejtsük el a használt rongyokat, törlőruhákat megtisztítani – többségük mosógépben is mosható.

5. Nem megfelelő tisztítószerek használata

Az erős vegyszerek károsíthatják a sérülékenyebb felületeket, de még a természetes tisztítószerek esetében is fontos az átgondolt használat. Szódabikarbónával sem tisztítható minden, fontos tehát körültekintően eljárni a hatékonyság és a károsodások megelőzése érdekében. Mindig az adott anyagnak és felületnek megfelelő tisztítószert használjunk, követve a használati utasításokat.

6. Túl sok tisztítószer használata

Ahogyan a nem megfelelő, úgy a túl sok tisztítószer használata is károsíthatja a bútorokat és a különböző felületeket. Ha ugyanis többféle vegyi anyagot viszünk fel egyszerre, akkor ezek kölcsönhatásba lépnek egymással, és megmarhatják, elszínezhetik vagy egyéb módon rongálhatják a bútorok, burkolatok vagy dísztárgyak felületét.

7. Kidobandó dolgok felhalmozása

Gyakori jelenség, hogy a papírokat, használaton kívüli tárgyakat bedobáljuk egy kevésbé feltűnő helyre ahelyett, hogy átválogatnánk és szemétbe tennénk a szükségtelen dolgokat. Ezek azonban rendetlenség és zsúfoltság látszatát keltik, ráadásul rengeteg por halmozódik fel rajtuk.
Legyünk őszinték: minél nagyobb a papírhalom az asztalon, minél jobban megtelik a „mindenes fiók”, annál nehezebben szánjuk rá magunkat a szanálásra. Gyűjtögetés helyett ezért érdemes mielőbb búcsút inteni a szükségtelen tárgyaknak.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.