Forrás: Getty

A mikulásvirág helyes ápolása
Mielőtt elárulnak azokat az okokat, melyek előidézhetik ennek a gyönyörű növénynek a tönkremenetelét, eláruljuk, hogy mire kell figyelnünk az ápolása során. Az elhelyezését tekintve arra kell figyelnünk, hogy egy meleg és világos helyet találjunk neki, ahol nem éri közvetlenül a napsugárzás. A legmegfelelőbb hőmérséklet 15 és 22 Celsius-fok közötti.
Az öntözésnél arra figyeljünk, hogy langyos vizet adjunk neki, azonban ne túl sokat, ugyanis akkor ledobhatja a leveleit, továbbá a gyökerei is elrohadhatnak, aminek következtében biztosan tönkremegy. Locsolás előtt mindig ellenőrizzük a földjét, így pontosan tudni fogjuk, hogy meg kell-e öntöznünk vagy sem.
Tápoldatra a virágzás során nincs szüksége, majd ezt követően is teljesen elegendő, ha havonta egyszer adunk neki. Ebben az esetben is figyeljünk a mértékre.
Miért megy tönkre a mikulásvirág?
Most, hogy már tudjuk hogyan kell ápolnunk a mikulásvirágunkat, következzenek az okok, melyek hatására idő előtt tönkremehet a növényünk.
#1 – Túl hideg volt a vásárlásnál
A mikulásvirág nem viseli jól a 15 foknál hidegebb levegőt, így már akkor is védenünk kell, amikor a boltból hazavisszük.
#2 – Túl hosszú szállítási út
A hőmérséklet a szállítás során is okozhat problémákat. Hosszú út esetén nagyobb az esély arra, hogy hideg levegő éri, így inkább egy közeli boltban szerezzük be, továbbá alaposan csomagoljuk be.
#3 – Radiátor fölötti elhelyezés
Amennyiben a radiátor fölé tesszük a mikulásvirágot, akkor felmelegednek az érzékeny gyökerek, és a növény tönkremehet. A szakemberek a 15-22 Celsius-fok közötti hőmérsékletet javasolják a virágnak.
#4 – Sötétség
Ahogy fentebb írtuk, a mikulásvirág szereti a fényt, így érdemes egy ablak közelében elhelyezni, ellenkező esetben idővel tönkremegy. Télen jól viseli a közvetlen napsütést is, de a hideg évszak végével már óvnunk kell az erős napsugaraktól.
#5 – Huzat
Szellőztetés során figyeljünk, hogy ne érje hideg levegő!
#6 – Hideg öntözővíz
Öntözéshez soha ne használjunk hideg vizet, inkább kézmeleget. Csak akkor locsoljuk meg, ha már száraz a földje.
Tippek a vásárláshoz
- A sötétebb levelű mikulásvirág nagy eséllyel tovább eláll, mint a világosabb levelű.
- Figyeljünk arra, hogy a levelek között megbújó sárgás-zöldes virágok még bimbósak legyenek. Ha ezek kinyíltak vagy leestek, akkor a növény már túl van a virágzáson.
- A szállításhoz alaposan csomagoljuk be, hiszen érzékenyen reagál a hidegre.
- Olyan helyen ne vásároljunk mikulásvirágot, ahol kint tárolják őket.