Ha ügyes vagy, te is belevághatsz!

Hozzávalók: A világító tök elkészítése nem nagy ördöngösség. Kell hozzá egy klasszikus, nagyméretű és lehetőleg sima felületű, narancssárga tök, emellett sniccer és pár mécses.
Így válassz tököt: Célszerűbb, ha lapos aljú dísztököt választasz. Ha ez nem jön össze, a stabilitás érdekében vágj le egy szeletet az aljából.
Láss hozzá:
- Lékelésre fent is szükség lesz, vágd le a tök tetejét – kalapját – és tartsd is meg.
- Kapard ki a belsejét a magokkal együtt.
- Egy kanállal vájj ki annyi húst, amennyit csak tudsz, elvékonyítva a tököt a héj mentén, főleg az arc részénél, ahol faragni fogod. Ez megkönnyíti a fizimiska alakításának folyamatát és a tök fényáteresztő képességet is javítja. A nagyobb méretű tököknél kb. 2 cm, a kisebbeknél kb. 1 cm vastag falat hagyj.
- A kívánt arcot érdemes megrajzolnod papíron, majd a tök felületének megtisztítása után felmásolnod a zöldségre, végül éles késsel, sniccerrel, tapétavágóval a sablon vagy a rajz mentén kiszabnod a mintát. Jó, ha tudod, hogy a rövid pengéjű eszközöket könnyebben tudod majd irányítani.
- A faragásnál érdemes előbb mindig a kisebb részeket faragnod, a nagyobbakat, mondjuk a szájat, jobb, ha nem egyszerre akarod kivágni, hanem részletekben, így biztos nem reped szét a tök. Ha egy olyan darab is kiesett a termésből, amelynek nem kellett volna, akkor fogpiszkálóra szúrva illeszd vissza.
Extra tippek
- Amennyiben a mécses vagy gyertya elalszik, esetleg gyengén pislákol, akkor a tök vagy túl szeles helyen van, vagy nem elég nagyon a rések rajta, hogy kellő oxigént nyerjen az égéshez. Korrigáld a hibát úgy, hogy vágj lyukat a kalapon is.
- Tovább tart a töklámpásod, ha azokat a felületeket, ahol vágás van, bekened növényi olajjal vagy petróleummal, illetve amikor nem használod, boríts rá vizes ruhát.
- Ha használatban van, inkább több teamécsest gyújts meg egy nagy gyertya helyett, ebben az esetben ugyanis a mécsesek fénye egyenletesebben oszlik el. n
Forrás: www.wallpaper2020.com