A házaspár

A+Z Design: elvarázsolt páros

Ami F. Kovács Attila Kossuth-díjas építészt és látványtervezőt illeti, az egész egy szalvétával kezdődött: még gyermekként került elé egy ultramodern nappali képével díszített szalvéta, amelyet a Los Angelesben élő nagybátyjától kapott. Csodálkozásában azt kérdezte édesanyjától: Ki csinál ilyeneket? A válasz az volt, hogy az építész és a tervező. Így 12 éves korában úgy döntött, ő is építész és tervező lesz. Honlapján látható, hogyan vált valóra az egykori elhatározás. Sok munkája közt nem egy díjat nyert, a legtekintélyesebb nemzetközi szaklapokban is megjelennek progresszív építészeti elképzelései. A páros másik fele, Megyesi Zsuzsa végzettségét tekintve művészettörténész és esztéta. Rá nagypapája asztalosműhelye volt elemi hatással. Pályáját kurátorként kezdte, későbbi, Los Angeles-i tapasztalatai fordították az enteriőrtervezés és a styling felé. Filmes produkciókban vett rész, művészeti és dizájnmagazinoknak dolgozott, egyebek közt a Stílus magazin művészeti vezetőjeként. Kreatív erejüket 2009-ben egyesítették.

Mentés másként

Még több róluk

Hol látható még a kezük nyoma? Attila tervezte a Terror Házának homlokzatán látható betűsort, amelyen ha a nap átsüt, a terror szót írja az épületre. Emellett Attila munkája a Tom & George étterem enteriőrje. A PortH modern magyaros belső tere még nagyobb léptékben tükrözi a házaspár gondolatait a mindenki által ismert magyar tárgyak új oldaláról.

Inspirátoraik: Jean Prouvé, Charles és Ray Eames, Breuer Marcell, Robert Opron, Eva Zeisel, Stuart Haygarth.

Hogyan egészítik ki egymást? Míg Attila az alumíniumot szereti, Zsuzsa az olyan meleg anyagokhoz vonzódik, mint a fa, a textil vagy az újságpapír.

2010-ben a „Gipsy Furniture Collection by a+z” elnevezésű kollekciójukkal robbantottak. Ennek darabjai, a zsírosbödönből varázsolt hokedli, a bográcsból kreált dizájnlámpa, a hulladék textilből összeállt puli. Kreációik a hagyományos népi használati tárgyakat keltik új életre: a bödönből így lesz egyszerre borhűtő és ülőke, a bogrács egyszer csak lámpaként funkcionál, a teknőre pedig le lehet telepedni, mert ami tegnap vizesedény volt, mára paddá változott. A koncepció e tárgyak esetén az volt, hogy a régi, tradicionális tárgyi világ jellegzetes darabjait kiemeljék környezetükből, ezáltal új esélyt kapjanak, ne merüljenek feledésbe. Az inspirációt részben a flamenco adta, amelynek Zsuzsa és Attila is nagy rajongója. Valahogy így kezdődött. Később, amikor a megálmodott dolgokból valóság lett, a tervezők tartották magukat ahhoz az elképzeléshez, hogy a tárgyak alapja új termék legyen. Nem hisznek ugyanis abban, hogy a rozsdától vagy a patinától lesz egy tárgy értékes, sokkal inkább attól, amire használják. Zománcozott bográcsokat vettek a bonyhádi gyártól, a bútorok elkészítésében pedig ismerős cigány mesteremberek voltak segítségükre, akik nem értették, miért kellene az amúgy mély teknőnek majdnem laposnak lennie. Nem tudhatták, hogy oda kell férnie a laptopnak és a borospohárnak. A látványos kollekció másik szellemes darabja a puli alakú fotel, amelyhez szálanként csomózták a textilhulladékot. Hónapokig tartott, mire elkészült, hiszen a 25 méter anyagot csíkokra kellett vágni.

Gipsy collection

A játékos, városi nomád kollekció a londoni dizájnhéten debütált, ahol alkotóit az angol Elle Dekor beválasztotta a legjobbnak tartott tíz kiállító közé. Nem voltak egyedül: a nemzetközi dizájnszakma már akkor lelkesedett a gipsy collectionért, amikor még csak két dimenzióban látta. A kiállítás után olasz, francia, holland, japán és dán dizájnüzletek ajánlkoztak, hogy forgalmaznák a darabokat. A tervezők tudják, hogy a külföldiek inkább romantikusan viszonyulnak a tárgyaikhoz, míg itthon, akár még ma is, használati tárgyakként tekintenek az eredetijükre. n

Gipsy enteriőr

Gipsy enteriőr

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.