Forrás: Getty

Lapostető szigetelés – Íme, a legfontosabb tudnivalók

Sokan úgy vélik, hogy egy lapostető megépítését sokkal egyszerűbb kivitelezni, mint például egy sátortetőét, ez azonban nagy tévedés! Annak érdekében, hogy tökéletes legyen a végeredmény, és később ne jelentkezzenek problémák, nagy figyelmet kell szentelnünk a lapostető szigetelés minden csínjára-bínjára, hiszen egy ilyen típusú tetőben komoly károkat tehet az időjárás. Lássuk, hogy milyen szigetelési módszerek léteznek.

Lapostető szigetelés

Egyenes és fordított rétegrendű lapostető szigetelés

Két típusú szigetelést különböztetünk meg: az egyenes, illetve a fordított rétegrendűt. Előbbinél az esővíz elleni réteg van legfelül, aminek köszönhetően a hőszigetelés is védve van a csapadéktól. Utóbbinál pedig fordítva: a hőszigetelés található legfelül és alatta van a vízszigetelés. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a legfelső rétegben kárt tehet a víz, hiszen ebben az esetben egy nedvességálló szigetelést kell választani.

Elsőre az egyenes rétegrend tűnhet a jobb megoldásnak, de adjunk esélyt a fordítottnak is, hiszen számos előnye van. Tudni kell, hogy a vízálló hőszigetelés képes megvédeni a könnyebben sérülő vízszigetelést, ezen kívül az UV-sugarak sem tudnak kárt tenni abban, továbbá a hőingadozás mértéke is csökken, ugyanis a vastag hőszigetelésnek köszönhetően kevésbé melegszik fel a vízszigetelés, ami ezáltal lassabban öregszik el.

Vízszigetelés

Mivel a lapostetőn megállhat a víz, körültekintőnek kell lennünk a vízszigetelés során, nehogy beázzon a tető. Erre leggyakrabban bitumenes lemezeket szoktak használni, melyek gyártása rengeteget fejlődött, így számos változatban kaphatók már. A bitumenes vízszigetelőkön kívül léteznek már PVC-ből készültek is.

Hőszigetelés

A hőszigetelés nem csupán a nyári forróság miatt fontos, hanem a fűtés miatt is. Mivel a meleg levegő felfelé áramlik, így a legtöbb hő a tetőn keresztül szökik el, épp ezért olyan fontos a megfelelő szigetelés. A hőtechnikai szabályozásoknak megfelelően ez azt jelenti, hogy nem járható lapostető esetén 17 cm vastag Grafit 100-as szigetelést kell lerakni, míg járható tető esetén a 19 cm-es vagy 15 cm-es Grafit 150-es polisztirol lerakása szükséges. Ezt a szigetelést is két rétegben ajánlott lerakni, hiszen így nem áll fen annak a veszélye, hogy valamilyen hézagokon kiszökjön a meleg.

UV-sugarak

A napfény szintén kárt tehet a tetőnkben. Egy lapostető sokkal veszélyeztetettebb, ugyanis a bitumenes lemezek nagyon érzékenyek az UV-sugárzásra, így erre fokozottan kell figyelni.

Mechanikai sérülések

Mit értünk mechanikai sérülésen? A jégeső, a fagyok, de akár a kéményseprő is kárt tehet a tetőben, így rendkívül fontos, hogy az ilyenfajta terhelésnek is ellenálljon a lapostetőnk. Épp ezért ajánlott rendszeresen ellenőrizni a tető állapotát! Amennyiben nyitottak vagyunk más megoldásokra is, akkor a lapostetőn kialakított zöldtető vagy a terasz lehet számunkra a legjobb választás, ugyanis ezek megvédik a szigetelést a mechanikai sérülésektől.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.