Forrás: Getty

Háztervezés menete – Ez a 4 legfontosabb lépés

Noha egy építkezésről a többség tudja, hogy rengeteg munkával és idegeskedéssel jár, sokan belefognak. Eleinte természetesen alig bírják kivárni, hogy megkezdődjön az érdemi munka, és végre megálmodják a házuk kinézetét és alaprajzát. Viszont tudni kell, hogy a háztervezés menete nem abból áll, hogy egy fehér papírra lerajzoljuk álmaink ingatlanját, hiszen számos elintéznivalóval jár. Lássuk, hogy melyek ezek.

A háztervezés menete

#1 lépés – Építész

Az első és legfontosabb lépés, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő építészt, aki az általunk megálmodott házat a hatályos szabályoknak megfelelően megtervezi. Azt tudni kell, hogy csak olyan építész végezhet tervezői tevékenységet, aki tagja a Magyar Építész Kamarának és rendelkezik ilyen típusú jogosultsággal. Ez sajnos még nem garancia arra, hogy minőségi munkát fog végezni, így ajánlott referenciákat kérni, esetleg korábbi megbízóival beszélni.

#2 – Elképzelések átbeszélés

Ha megtaláltuk a tökéletes építészt, akkor jöhet a következő lépés, amikor átbeszéljük vele az elképzeléseinket: hány szobát szeretnénk, hány emeletes legyen a ház, legyen-e terasz, legyen-e gardrób, milyen fűtést szeretnénk… Ezeken kívül sok más dologra is rá fog kérdezni a szakember, melyekre lehet, hogy azonnal nem is fogunk tudni válaszolni, viszont ezeknél majd a segítségünkre lesz.

#3 – Vázlatterv

Miután átbeszéltünk minden fontos kérdéskört, természetesen az anyagiakat is, az építész elkészíti a vázlattervet, mindezt a helyi építési szabályzatnak és számos más előírásnak megfelelően. Ekkor már a látványterv is elkészül, aminek segítségével sokkal könnyebben el tudjuk képzelni a végeredményt, így már az építkezés megkezdése előtt megpillanthatjuk leendő otthonunkat.

#4 – Szerkezet

A vázlatterv elfogadásával az építész elkészíti az építési engedélyezési tervdokumentációt, illetve bejelentés esetén az egyszerűsített építész kiviteli tervet. Amennyiben szükség van rá, akkor az illetékes szakhatóságokkal is egyeztet. Ha minden szükséges terv megvan, akkor következik az építési engedély igénylése, melyet a területileg illetékes építésügyi hatóságnál kell kérvényezni. Az engedélyről szóló határozat elméletileg 15 napon belül megérkezik, de a gyakorlatban ez 1 hónapig is eltarthat. A határozatot a szomszédok is megkapják, akiknek 15 napig van idejük fellebbezni. Amennyiben senki sem él ezzel a jogával, akkor jogerőre emelkedik az építési engedély, így már csak be kell jelentenünk az építkezés megkezdését, és már indulhat is a munka.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.