Forrás: Getty

Nincs szükséged hatalmas udvarra és nagy költségvetésre ahhoz, hogy szuper kis játszó részt alakíts ki a gyermekednek. A megfelelő kültéri játszóeszközökkel, egy kis tervezéssel és a biztonsági szabályok figyelembe vételével a kicsinek irigylésre méltó játszótere lehet a kertben. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy rengeteg gyerek kerül kórházba játszótéri eszközökkel összefüggő sérülések miatt, ezért körültekintőnek kell lenni a kialakítás során. Az alábbi 5 dologra mindenképpen érdemes odafigyelni, hogy megelőzd a sérüléseket.
1. Válaszd ki a megfelelő helyet az udvaron
A játszótér kialakításához a legjobb a füves, sík terep. Fontos, hogy a talaj egyenletes és szilárd legyen. Ha azonban a fű gyér, száraz, vagy a talaj túl kemény, akkor érdemes megfontolni az ütéscsillapító burkolatok használatát – például esésvédő gumilapok kihelyezését a mászóka, a hinta és a csúszda alá. Ha az udvar tele van gyökerekkel vagy sok az egyenetlen, hepehupás terület, akkor először mindenképpen tereprendezést kell végezni.
2. Szavazz a minőségi játékokra
A telepített játszótéri eszközök a hintáktól kezdve a mászófalakig mind nagy igénybevételnek lesznek kitéve, így a minőség az egyik legfontosabb tényező. Amennyiben műanyag játékokat választasz, figyelj arra, hogy ezek UV-állóak és fagyállóak legyenek, az erős napsütés és a hideg téli idő ugyanis tönkreteheti a műanyag felületeket, így azok törékennyé és veszélyessé válhatnak. A kerti fa játszóterek esetében figyelj a megfelelő és rendszeres felületkezelésre, hogy a vetemedést, szálkásodást, repedezést és festékpattogást megelőzd. Minden kerti játéknál fontos a csúszásmentes felület, a biztonságosan mozgó csatlakozók, hogy ne csípődjön be a gyermek ujja, valamint hogy ne legyenek éles, kiálló szélek, amelyek karcolásokat, sérüléseket okozhatnak.
3. A játékok elhelyezése
Telepítés során figyelj arra, hogy a különböző játszótéri elemek között megfelelő távolságot tarts, hogy elkerüld az ütközéseket és biztosítsd a gyermekek számára a szabad mozgást. A hintákat olyan helyre telepítsd, ahol előre és hátra is elég nagy tér van a lengéshez, a csúszdák érkezési zónájában figyelj a megfelelő ütéscsillapításra, a mászókáknál pedig arra, hogy ne tudjanak egymásra esni a gyerekek.

4. Vedd figyelembe az életkort
Nem minden kültéri játékeszköz illik minden korosztályhoz. Minél kisebb a gyermek, annál egyszerűbbnek és a talajhoz közelebbinek kell lennie a felállításnak. A legkisebbeknek a beülős hinták, a néhány fokból álló létrák, az alacsony peremű homokozók és a kicsi csúszdák a legmegfelelőbbek. De ahogy a gyerekek fejlődnek, úgy egyre nagyobb kihívásokra lesz szükségük, és a mozgásigényük is megnő. Ilyenkor már mászófalak, mászóhálók, húzódzkodók is képbe kerülnek, melyeket szintén biztonságos távolságban kell elhelyezni egymástól, hogy legyen bőven hely mozogni. A legjobb, ha olyan játszótéri elemeket szerzel be, amelyek idővel bővíthetőek, így az eszközök sokáig érdekesek maradnak a gyermek számára.
5. Rendszeres ellenőrzés és karbantartás
A kerti játékokat időről időre ellenőrizd, főleg az évszakváltások idején. Nézd át a csavarokat, illesztéseket, valamint a hintaláncok, rudak, kapaszkodók stabilitását. Az eldeformálódott, törött, repedt alkatrészeket és kiegészítőket mielőbb cseréld ki – a gyermek biztonsága múlhat rajta. A fa játszóeszközök esetében elengedhetetlen a rendszeres felületkezelés.