
Ez derül ki az Electrolux The Truth About Laundry (Az igazság a ruhaápolásról)* című kutatásából. A megkérdezettek csupán 29%-a mos azért, mert valóban koszos a ruhája. Pedig féltett holmijaink hosszabb ideig maradnak szépek, ha a ritkábban és okosabban mossuk őket.

Kevesebb mosás, több frissítő gőz
Az igazság az, hogy az alig pár órán át hordott pulóvert, blúzt, inget, gyapjúruhát nem kell feltétlenül kimosni. Ha csak egy pár órás megbeszéléshez, családi ebédhez vagy egy esti mozizáshoz vettük fel, sokszor elég lenne csak felfrissíteni gőzprogramon. A gőz finoman átjárja a szövetszálakat, és eltávolítja a kellemetlen szagokat a textíliákból. Ráadásul a gőz kisimítja a gyűrődések jelentős részét is, így a vasalással sem kell annyi időt tölteni. Akinek nincs gőzprogramos mosógépe, kipróbálhatja a kézi ruhagőzölőt. Kicsit macerásabb, de mindenképpen környezet- és ruhakímélőbb megoldás.

A tökéletes win-win helyzet: mi is és környezetünk is nyer vele
Elgondolkodtató adat, hogy a ruhák karbonlábnyomának 25%-a abból adódik, ahogy mossuk és szárítjuk őket. Ez egyben lehetőség is arra, hogy csökkentsük a környezetterhelést azzal, hogy változtatunk ruhaápolási szokásainkon. Ha mosás helyett időnként átgőzöljük kedvenc darabjainkat, akár 40 liter vizet takaríthatunk meg programonként.** Emellett, akár kétszer annyi ideig hordhatjuk ruháinkat, így sokkal kevesebb darab kerül majd idő előtt a szemetesbe.

A fenntartható ruhaápoláshoz (folttisztítás, régi ruháid átalakítása, elszakadt holmik javítása stb.) még több tippet és ötletet olvashatunk ide kattintva.

*Európa 12 országában (Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Olaszország, Norvégia, Lengyelország, Oroszország, Spanyolország, Svédország, Svájc és az Egyesült Királyság), 12 000 ember megkérdezése során gyűjtött adatok alapján.
**Electrolux összehasonlító teszt: 1 kg finom ruhanemű Delicate programon mosva kontra FreshScent programon felfrissítve.