A házimozi nem csak a leggazdagabbak kiváltsága

Így alakítsd ki a tökéletes házimozizós szobát otthonodban!

Télen, amikor az időjárás a négy fal közé zár bennünket, gyakran döntünk a tévénézés mellett. Sokan ekkorra időzítik az új tévé vagy házimozi megvásárlását. Ha ilyen terveket dédelgetünk, nyilván van olyan helyiségünk, amely alkalmas lehet a feladatra. Ha nincs, az sem teszi teljesen reménytelenné a feladatot. Mint említettük, saját, meglévő nappalink átalakításába is belefoghatunk.

Külön helyiség

Szerencsére nemcsak a leggazdagabb környékeken, de nagyon sok átlagos családi házban is akad kihasználatlan alagsori, esetleg tetőtéri szoba, illetve olyan helyiség, amely alkalmas lehet igényes filmnéző, zenehallgató szoba kialakítására. Ez lehet egy dolgozószoba, vagy akár egy ritkán használt vendégszoba is, hiszen a kellékek egy beépített szekrényben is elférnek, amelynek ajtói diszkréten behajthatók.

Főbb szempontok

Egy igazi filmnéző helyiségben nagyok kritikus, talán a legfontosabb szempont az akusztika. Ez az a terület, amely hatalmas összegeket emészthet fel. A bevezetőben említett felső rétegek számára egyértelmű, hogy akusztikai szakértőt bízzon meg a munkával, aki egy nagyon aprólékos, számítógép segítette tervezéssel méri ki a szobát. Emellett gondosan választja meg a plafon burkolatát is, egyedi hangelnyelő elemeket helyezve el ott, illetve a falakon, a falak mentén. Sőt, a tárgyak anyagára, elhelyezésére is figyel. A többségnek persze nincsen lehetősége a milliós nagyságrendű munkák megrendelésére, sem a különleges hangelnyelő anyagok vagy az egyedi kialakítású, és ezért drága szerkezetek megvásárlására. Nekik szólnak alábbi tippjeink.

A jó hangzás nagyon fontos

A jó hangzás nagyon fontos

Zajcsillapítási módszerek

A jobb akusztikát segítő kiegészítők

  • Vastag szőnyegek
  • Vastag, tömör szövetből készült falikárpitok
  • Súlyos anyagokból készült sötétítő függönyök
  • Szövetbevonatú kanapé díszpárnákkal
  • Nem szimmetrikusan elhelyezett nagyobb polcok, szekrények (jobb, ha nincsenek a térben)
  • Álmennyezet
  • Növények
  • Falambéria

A zajcsillapítás egyik legrégibb módszere a semmibe sem kerülő, jellemzően 30 darabos, fedél nélküli tojástartó tálcák falakra applikálása. Bár ezek kiváló zajcsillapítók, esztétikájuk nem mindenki számára megfelelő. Ezek legfeljebb egy tinédzser rockbanda által használt külvárosi garázsban mutatnak jól, nem pedig egy színvonalas otthonban. Ezen az sem segít, ha valamilyen látványos festékkel beszórjuk őket. Ilyenkor ráadásul az akusztikai csillapító tulajdonságuk is jelentősen csökken. Ha esztétikus zajcsillapítást szeretnénk, nyúlhatunk a különböző farost lemezekhez is. Ezekből vékonyabbakat, vastagabbakat egymáshoz illesztve, illetve légréssel a falakhoz szerelve szintén jó minőségű hangcsillapítást érhetünk el. Ezek az anyagok ráadásul a 40–450 hertzes mély hangok tompításában játszanak fontos szerepet. Sajnos, ha lefestjük, vagy lelakkozzuk ezeket a felületeket, akkor ugyancsak csökken a hatásukat. Jó kompromisszum, ha valamilyen olaj- vagy viaszalapú beeresztő pácot, illetve lenolajat használunk a fa esztétikussá tételére. Szintén jól használhatók a gipszkarton falak, különösen, amelyek mögött légrés található.

Egy drága alternatíva

Az egyedi, felső árkategóriás házimozi-berendezések, illetve -erősítők képesek arra is, hogy digitális processzorral segítsék a rossz akusztikájú szobákban a lehető legjobb hangzás elérését. Ilyenkor a hallgatási ponton egy kis mikrofon rögzíti a hallható információkat. Ennek jeleit kiértékelve az erősítő processzora úgy változtatja a hangokat, hogy a lehető legideálisabb legyen a végeredmény. Vájt fülű „hifistáknak” azonban egy a „műanyag” virtuális megoldás aligha nyeri el a tetszését. Nem is szólva arról, hogy az ilyen berendezések néha többe kerülnek, mint a szoba hagyományos átalakítása.

Megfelelő kiegészítőkkel javíthatunk az akusztikán

Megfelelő kiegészítőkkel javíthatunk az akusztikán

Elhelyezés és beépítés

Nemcsak a képmegjelenítő, hanem a hangsugárzók elhelyezése is kritikus. Legalább annyira, mint az előbb tárgyalt akusztikai kérdések rendezése, vagy a színvonalas berendezések (és összekötő kábelek) megvásárlása. Egyre inkább terjed az elrejtett hangsugárzók divatja. Nehezíti a helyzetet, hogy a mai házimozik legalább öt, de sokszor hat-hét, vagy még több hangfallal érik el a kívánt térhatású élményt. Ennyi hangfalat viszont lakberendező legyen a talpán, aki észrevétlenül elhelyez a térben. Szerencsére a mai hangszórók egyre nagyobb része képes arra, hogy kábel nélkül kapcsolódjon a házimozi-berendezéshez. Vigyázni kell azonban: az 50–60 ezer Ft-os akciós hangrendszerek igyekeznek látványos külalakjukkal hódítani, ennyiért azonban garantáltan nem kapunk első osztályú minőséget. Ez persze nem jelenti azt, hogy 150–200 ezer Ft-ból ne lehetne színvonalas kompromisszumot találni. A méregdrága amerikai és skandináv elektronikai márkákat hagyjuk meg azok játékszerének, akiknek elsősorban az erős márkanév és a külalak a fontos.

Hangolás

Bár nagyon kevesen teszik meg, mégsem érdemes megspórolni a legegyszerűbb házimozirendszerek profi behangolását. Egyre több belsőépítészeti stúdió foglalkozik efféle egyedi igények kielégítésével. A hangsugárzókat akár egy (vagy több) falikép mögé is könnyedén beépítik, a mélynyomó pedig egy dohányzóasztalban, egy nagy virágcserépben vagy akár a kanapéban, fotelben is helyet kaphat. Egy-egy ilyen átalakítás persze nem olcsó mulatság, de aki érez elég barkácsoló kedvet, az maga is belefoghat a dologba. Igaz, némi akusztikai előtanulmány nem árt ilyenkor, illetve egy olyan mérőműszer, amely az adott helyiség hangzási paramétereit képes mérni. Szerencsére egy jó mikrofon és egy megfelelő számítógépes program is alkalmas lehet minderre.

A kialakítás néhány szempontja

  • A hangsugárzókon ne spóroljunk, kerüljük a mindent egybe rendszereket!
  • A hangszórókat a faltól legalább 20-30 centiméterre helyezzük el úgy, hogy a kisebb membránok minél közelebb legyenek a hallgatás során „mért” fejmagasságunkhoz. (Minél közelebb van a falhoz, annál mélyebb a basszus, de a tiszta hangzás is megszenvedi ezt.)
  • A szekrények, polcok tetejére tett fő hangsugárzók rendkívül rosszul szólnak (kivéve esetleg a hátsó háttérsugárzókat).
  • A kisebb hangfalakat tegyük profi (vagy akár házi készítésű, de masszív) állványra. Ezek a hangminőségben hálálják meg a gondoskodást. Javallott a jobb minőségű kábelek használata is.
  • Minél nagyobb méretű egy szoba, annál könnyebb jó akusztikát elérni. Kis alapterület esetén mindenképpen minimálisra kell csökkenteni a tárgyak számát.
  • Kerülni kell a bőrbútorokat, a márványburkolatot, a függöny nélküli ablakfelületeket!
  • A kristályvázák, a porcelánok, az üvegvitrinek, üvegasztalok szintén rontják a belső terek akusztikáját, különösen a 20 m2 körüli vagy kisebb szobákban. n
Moziélmény otthon

Moziélmény otthon

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.