Lakás szeletelve – Egyből három minigarzon

Adott egy házas- és alkotópár, akik a különleges kihívásokat szeretik: egy ingatlanból kihozni a legtöbbet, nemcsak átvitt, hanem a szó szoros értelmében. Legutóbbi projektjük kapcsán Budapesten, a Terézváros csendes övezetében találtak egy olyan körfolyosós házban lévő, harmadik emeleti lakást, amely alkalmas volt arra, hogy három teljes értékű minigarzont alakítsanak ki belőle.

Keresési szempontok

Az efféle lakás alapkövetelménye, hogy legyen sok ablaka és a szobák vízszintes egymásutánban kövessék egymást. Jelen esetben az ajtó és az ablakok – öt darab –, melyek a belső udvarra néznek, megfelelő alapot adtak a szeleteléshez. Mindhárom lakás kapott egy-egy ablakot, a maradék kettő bejárati ajtóvá alakult. Így a minigarzonok életterei: a hálóval kombinált nappalik, az étkezők és konyhák a belső udvar felé néznek, a vizesblokkok minden esetben hátra, a fény nélküli lakrészbe kerültek. Nyári Atilla jó tanácsa, hogy érdemes a felsőbb szinteken lévő lakások között keresgélni, ezek több fényt kapnak, és a jól benapozott lakás világos falszínnel kombinálva tágabb teret mutat. Emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy aki hasonló beruházásra adná a fejét, jó, ha már az ingatlan kiválasztásánál tudja, mit szeretne látni a felújítás végén, mert a pontosan körvonalazott célok nagymértékben megkönnyítik a keresést.

Tubus fogkrém

A házaspár a lakásra 2016 novemberében talált rá, az 58 m2-es ingatlan 23,5 millió forintért került a tulajdonukba. A teljes átalakítás 2017 február elejétől június közepéig tartott és 14 millió forintba került. Ez az összeg tartalmazta a lakás teljes szétbombázását, a gépészet, a víz- és villamosvezetékek, a fa nyílászárók cseréjét, a burkolatok felújítását, a fűtés klímára váltását, a berendezés kialakítását az épített elemekkel, burkolatokkal, beépített bútorokkal egyetemben. Az így létrejött három élettérből kettő 20, a harmadik 18 m2-es. A tervező, Nyári Atilla korábban azt hitte, hogy 24-25 m2-nél kisebb területen nem oldhatók meg a mindennapok, belátta, hogy egy egyszemélyes háztartás esetén van rá esély. Egy érzékletes példával élve, az üresnek hitt tubusból kipréselte a legtöbb fogkrémet.

Optikai trükkök

A lakásokat Atilla és Fanni rövid távú kiadásra szánták, három garzonon ugyanis jóval több a megtérülés, mintha egyben adnák ki. A rövid távú kiadásról árulkodik, hogy az ingatlanok nagyobb tárolóhellyel nem rendelkeznek, igaz, van bennük szekrény, melyek kialakításánál Atilla törekedett arra, hogy ne szabadon álljanak, foglalva a teret, hanem a falba süllyesztve, annak síkjába simuljanak. További térnövelő trükk a tükrök megfelelő alkalmazása, emellett a lakások karakterizálása is elveszi a hangsúlyokat a kis alapterületről. A vezérgondolat az volt, hogy legyen egy jól megjegyezhető látványelem mindhárom lakásban. Ez lehet egy intenzív szín, egy emlékezetes tapéta, egy következetesen végigvonuló minta, amely első blikkre megragadja a szemlélőt.

1. Púderes álom

Az öreg parkettából a púderes rózsaszín-kék lakásba is jutott. A 20 m2-es térben a belmagasság 3,6 méterre nőtt, így itt is lehetővé vált a galéria beépítése. A fürdő, a hálórész és a ruhatárolás egy „dobozegységben” van megoldva, a hálórészhez egy falhoz simuló létra segítségével lehet feljutni, ami ebben az állapotában nem vesz el a térből, melyeta rózsaszín tapéta és a mellé választott mélykék kiegészítők dinamizálnak. A lakások erénye, hogy noha rövid távú lakáskiadásra szánták őket, hosszú távú bérbe adásra is alkalmasak. A szekrények egy egyszemélyes háztartást ki tudnak szolgálni, továbbá minden lakás tartalmaz mosógépkiállást. Ha úgy vesszük, egy egyetemistának mindenképp üdítő lehet egy ilyen otthon, mert egy kollégiumi szobánál mindegyik lakás nagyobb, nem mellesleg komfortban is többet nyújt.


2. Aranyló pöttyök

„Zsebkendőnyi babaszoba, mindössze 20 m2-es a pöttyös lakás, amelybe minden funkciót sikerült úgy elrejtenünk, hogy a tér adta lehetőségekhez képest szeparáljuk az egyes élettereket. Itt nem volt lehetőség galéria kialakítására, mert az előző lakó egy födémmegerősítés után álmennyezetet épített, amit nem szerettünk volna megbolygatni. Az ágy így hálófülkés megoldással született meg, amelyet baldachin tesz igazán romantikussá. Fanni szeretett bele az arany pöttyös tapétába és innentől adta magát a lakás hangulatát meghatározó fénylő, de nem csillogó arany színvilág és a pihekönnyű fehér. A minigarzon érdekessége, hogy a szalagparketta alatt annak kibontása után 100 éves, halszálkában lerakott parketta bújt meg, amelynek felújítása után ez lett a lakás egyik fő díszítő eleme.”

3. Káró-menta

„A kárómintás-mentazöld lakásban a tapéta vált sorvezetővé és határozta meg a tér hangulatát, ami nagyon pici, alig 19 négyzetméter, ezért a 3,6 méter belmagasságot kihasználva galériát építettünk, hogy a hálóteret kissé szeparáljuk. Imádom, ahogy a konyhapultból lépcső, a lépcsőből felső polc lesz – nem keveset sakkoztunk vele, hogy kijöjjön. A fürdő hexagon cementlapja és a kötéllámpa a kedvenceim, de tetszik a minikonyha/minisziget koncepció is, amivel igyekeztünk még kompaktabbá, ámbár funkcionálisan tökéletesen működővé varázsolni a teret” – mondja Atilla, aki a térnövelésre ebben a lakásban két nagyobb tükröt alkalmazott.

Galéria / 17 kép

Megnézem a galériát

A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2018/03-as számában jelent meg.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.