Ahol a konyha a nappali – Egy budapesti lakás különös története

Ahol a konyha a nappali – Egy budapesti lakás különös története

Érdekes változáson esett át az elmúlt években ez a konyha. Státusza megváltozott, a lakáson belül a fő szociális élettérré lépett elő, és ma már az étkezővel gyakran nagyobb négyzetméterszámon van jelen, mint a nappali. Most egy olyan budapesti otthonba látogatunk, ahol a lakás szociális tere erősen konyhahangsúlyos. Ez nem véletlen, vendéglátónk, Bezzegh Éva a gasztronómia szerelmese, nemrégiben megjelent Tizenkét hónap című munkájával pedig egészen új színt hozott a hazai szakácskönyvek piacára.

Ötletládához ad!

A 2017 őszén forgalomba került könyv kizárólag salátarecepteket kínál. Az igényes magánkiadású album a definíció szerint coffee table book, azaz olyan súlyos és fajsúlyos, nagy formátumú, művészi igényességgel illusztrált könyv, amely alá kell egy asztal és a lapozgatásához némi szabadidő, mert ekkor segít kiszakadni a mindennapokból. A salátákra fókuszáló szakirodalomnak tavasszal, a méregtelenítő és tisztítókúrák idején, az életmódváltások évszakában szezonja van. A sok-sok lifestyle fotót tartalmazó album sajnos nem mutatja a szerző konyháját, annak ellenére, hogy a receptekhez tartozó összes ételfotó itt készült. Ezért megkértük, hadd lessünk be a műhelyébe, amely az otthonán belül Éva kedvenc helye. Szimpla konyhafotózásra készültünk, de amikor a helyszínen szembesültünk a nagyvonalú terekkel, úgy döntöttünk, az egész lakást bemutatjuk.

TUDATOS KONYHATERVEZÉS

Éva korábban médiaszakemberként dolgozott, és bár főzni huszonévesen tanult meg, a gasztronómiában párja otthonában teljesedett ki, az első közös gyermek érkezése után. Ott Joci részéről még nem születtek komoly elvárások a konyhával kapcsolatban. Amikor még gondtalan legényéveit élte, mindössze annyit kért a lakberendezőtől, hogy egy pizzadoboz tárolására alkalmas pult kerüljön a konyhába – a pro jekt Éva szerint meg is valósult, illetve annyi extrával szolgált, hogy a pult tömör betonból készült, és nem is akárki készítette. A mára világhírnévre szert tett, akkor még szárnyait próbálgató Ivánka designnak ez volt az egyik legelső megrendelése. A néhai konyha ott csak felszereltségében volt minimál, az első közösen épített házukban lévő stílusában az, máskülönben pontról pontra tudatosan tervezett tér. A skicceket Éva vetette papírra, a kivitelezést asztalosokra bízta. Olcsóbban kijött, mert ha a komplett berendezést olasz bútorgyártótól rendelte volna meg, úgy 10-20 millió forint alatt nem úszta volna meg, így viszont (beleértve a gépeket is) 5 millió forintnál megállt a rá fordított összeg.

ÉTTERMI SZEMLÉLET

A konyha megtervezésénél lehet vezérelv az Éva által alkalmazott módszer, aki a köré építette a koncepciót, hogy az egyes munkafázisok miként követik egymást. Ez nem lakossági, sokkal inkább éttermi szemlélet. Éva egyébként megerősíti, hogy soha nem dolgozott konyhán, egyszerűen csak a józan ész logikáját hívta segítségül. Szerinte kell, hogy az ember fejében megszülessen a kép az általa használt gépekről, a tárolás módjáról, illetve arról, hogyan esnének kézre a munkaeszközök. A konyhai körforgás nála a hűtőnél indul, mellette az ablak által természetes fénnyel jól megvilágított előkészítő szakasz látható, mely a hámozás, aprítás, reszelés, gyalulás helye. A pult alatt az ezekhez szükséges mindenféle vágó, szeletelő eszközök, deszkák és keverőtálak, valamint a mosogatógép húzódik a konyhabútor diszkrét takarásában. A hatalmas magasfényű fehér szekrény, mely jól szórja a fényt, nyeli el az összes sütőeszközt, kisebb konyhagépet, azok alkatrészeit, a különleges edényeket és konyhai kütyüket, valamint a kancsókat, bögréket is. Ötletes megoldás a szekrényből kihúzható spájz, ahol a konzervek és a szárazáru kapott helyet, az egység közepén vállmagasságban a sütő, míg a munkafázisok sorát az étkező felé fordulva a főzőlapok, főzőedények, fűszerek, olajak, ecetek sorakoznak, majd a tálalást előkészítő rész zárja.

JÓ ÉTVÁGYAT!

Az étkezés a bárpultnál és az étkező hatalmas asztalánál zajlik. A bárpult, akárcsak a korábbi lakásban a munkapult, a hazai betonmanufaktúra munkája, korántsem filléres holmi. Éváék ekkorra már elengedték a költségek megfogását, belátták, hogy a rest kétszer fárad. Úgy döntöttek, biztosra mennek, és inkább egyszer fizetik meg ezt az extrát, de ne kelljen visszabontani, javítani és a bosszantó hibákat korrigálni az évek során. Az étkező a konyha méltó meghosszabbítása a lebegő, acélsodronyos lépcső árnyékában. Monumentalitását az étkezőasztal adja meg, amelynek lapja bontott fa, századfordulós házak tartógerendáiból összeépítve. Az elkészült bútort négy fő cipelte a helyére és tízen élvezhetik egyszerre. Erre szükség is van, mert gyakran üli körbe az asztalt a család ismerőseiből álló borkör, melynek szeánszain az italok mellé Éva szervíroz többfogásos vacsorát. A székek nem egyenmegoldások, darabonként összeválogatva kerültek ide.

NAPPALI: A lakás további részei is lencsevégre kívánkoztak. A nappali kicsi, de nem is kell ennél több. A kanapé heverészésre csábít, a dohányzóasztal jól rímel az étkezőasztalra, a szürkés-szőrmés kényelem a hygge világát idézi, ami az élet apró örömeinek élvezetét, a barátokkal, családdal töltött idő nagyszerűségét, a körülölelő, kuckózó tér csodáit hirdeti. A lakásban a beton, az üveg, a rusztikus és indusztriális kiegészítők, a natúr színek dominálnak. A komor árnyalatok hideg hatást eredményeznek, amiket Éva meleg fényekkel hozott balanszba. A térből a vizsgálódó szemnek két dolog hiányzik, a fűtőtestek és a képek. A magyarázat egyszerű, a lakás falfűtéssel rendelkezik, ami komoly tervezést igényel a tekintetben, hol legyenek a képek, nehogy a meleg vizet szállító csövekbe álljon véletlenül a fúrófej.

GYEREKSZOBÁK: A lebegő lépcsőn felfelé az út a hálószobákhoz, ezen belül a gyerekszobákhoz vezet. Mimi, vagyis a kisebbik lány birodalmában sötétszürke falakkal találkozunk, ami szokatlan egy hatéves esetében. A sárga és bézs célzott lágyítani az összhatást, előbbi szín jól mutat a fém konditermi öltözőkre emlékeztető, egyedileg gyártatott szekrényen. A tippi indiánsátor Mimi varázsbirodalmában új darab, egy valóra vált szülinapi kívánság, ami aktív használatban van és az elszigetelődést segíti, mert lássuk be: magányra egy hatévesnek is szüksége van. A nővér szobája ennél csajosabb. Azt, hogy mennyire jól sikerült, mutatja, hogy már nem oson át a szülői hálóba és ágyba hajnalok hajnalán. Nagylányos a kétszemélyesre nyitható raklapágy, a krétafal, kedves részlete a szobának az olvasókuckó és az Ecseri piacon beszerzett régimódi íróasztal vagy a minden játékot és kincset elnyelő, házilag fehérre festett antik szekrény. A gyerekek saját fürdőszobáját a sok apró, egyedi keretezésű tükör és egy törülközőszárításra és hangulatfénynek szánt égősor megtartására használt antik létra dobja fel, a kád végében a pancsolás közben használt játékokat beépített tárolóhely nyeli el, gondoskodva arról, hogy a letisztult fürdőszobában ne uralkodjon el a vizuális káosz.

FELNŐTTEK BIRODALMA: A fürdés, a relaxáció családon belül nagy becsben tartott tevékenység. A szülői hálóba került egy kád, amelynek használata ugyan nem mindennapos, de a mosdóhoz, ami az üvegfal után következik, zuhanyzó is tartozik, amitől a szülői lakrész budoáros hangulatot kap. Ezt követi jól elszigetelt módon, fallal leválasztva a gardrób. Ha pedig a relaxációból nem lenne elég, a mindennapok mókuskerekéből való kiszakadást a tetőtérben egy panorámaszauna segíti, amely nem csak dekoráció: a lakás mindenki által kedvelt része.

Galéria / 18 kép

Megnézem a galériát

A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2018/01-es számában jelent meg.

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
banner
Lakóingatlan felújítása esetén válaszd a Fundamentát.
Megnézem
Bezárom
Kert 5 jel, hogy új kerti bútorra van szükséged

Ha szeretsz nyáron a kertedben összejöveteleket tartani, akkor a kerti bútoraidat bizony sokat használod – ezzel együtt gyorsabban is kopnak. Mutatjuk, hogy mik azok a jelek, amik arra utalnak: cserére érett a garnitúra.

Tipp #vegyélhazait – És teremts azzal nyári hangulatot az otthonodban

Itt a nyár, ideje hát szieszta-hangulatba öltöztetni az otthonod. Mivel mással, mint magyar alkotók káprázatos munkáival?!

Tipp Légkondicionálás a lehető legkisebb költségből – Zsebbarát tippek hűvös lakáshoz

Nyakunkon az év legmelegebb időszaka, így lassan biztosan be kell kapcsolni a klímát. Persze sokan a fogyasztása miatt félnek használni. Nekik mutatunk pár megoldást, amivel a légkondicionáló áramhasználata alacsony marad.

Tipp Toll paplan tisztítása házilag – Frissítsd fel az ágyad ezzel a pár lépéssel

Azt mindenki tudja, hogy az ágyneműt és a huzatokat viszonylag gyakran kell tisztítani – de a „töltetről’, azaz a párnákról és a paplanokról már kevesebb szó esik. Pedig azokra is ráfér a karbantartás. Mutatjuk, hogyan zajlik a toll paplan tisztítása házilag.

Tipp Indukciós főzőlap tisztítása – Így működik!

Egyre több lakásban találkozhatunk indukciós főzőlappal, ugyanis sok előnye van. Az egyik sarkalatos pontja azonban a takarítás, ami több odafigyelést igényel. Mutatjuk, hogyan zajlik egy indukciós főzőlap tisztítása.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin