A betűk szerelmese – Ez a lakás maga a történelem

A régóta családi kézen lévő ingatlanok mindegyike maga az élő történelem. Egy ilyenben lakik Juhász Anna és családja. Az 1932-ben épült, Münnich Aladár tervezte budai társasház emeleti lakásának Anna nagyszülei voltak az első lakói. A nagymama, Kurilla Magdolna élete bővelkedett fordulatokban, de nem csak a 20. század történései miatt, ő maga is sokat tett azért, hogy mindennapjai eredetibbek legyenek, mint bármilyen történet, amit a képzelet szült volna. Esetükben is megerősítést nyer tehát, hogy az életnél keresve sem találni jobb regényírót…

HÁZASSÁGRA, VÁLÁSRA: GYÉMÁNTGYŰRŰ

Anna nagymamája, a sugárzó szépségű békéscsabai lány banktisztviselőként Érsekújvárra került, ahol egyből kipuhatolta, ki a legjobb vőlegényjelölt a városban. A megyei bálon sikerült is meghódítania az egri jogászt, akivel pár hónapon belül összeházasodtak. Egerbe költöztek, otthonukban bridzspartik és élénk társasági élet folyt, a háború alatt is. „A boldogság egészen addig tartott, amíg a férjet be nem hívták a frontra. Mindeközben egy pesti földbirtokos grófot, a mérnök Kilian Ottót Egerbe helyezték. A nagymamám még ismeretlenül hívta meg őt egy társasággal együtt. Így a sors furcsa helyzetet produkált: a nagyi a saját lakásában ismerte meg következő férjét, az én nagyapámat. A szerelmet nagyi be is vallotta a harcmezőkről visszatérő férjének. Ezt követően egy évig hármasban randevúztak, majd az első férj átengedte Magdát a másodiknak, sőt a nagymamám volt az a szerencsés asszony, aki nemcsak az esküvőjére, hanem a válására is kapott egy gyémántgyűrűt” – meséli Juhász Anna anyai ági felmenőinek kalandos történetét

MÚLT ÉS JELEN

A budai nagypolgári otthonba a 40-es évek végén költöztek be a nagyszülők, és az 50-es évek elején már izgalmas élet zajlott a falak között. Írók, színészek, művészek adták egymásnak a kilincset, a nógrádi birtokról felkerült bútorzat egy-két darabja, köztük a legyezőfotelek ma is a tér csodás kiegészítői. A cikk jegyzetelése is egy ilyenben zajlik abban a boldog tudatban, hogy benne a nagymama egyik legjobb barátnője, Szabó Magda meglehetősen sokat időzött. A lakásba 2005-ben, Kurilla Magdolna halála után költöztek a Juhász nővérek, akik egy darabig ketten lakták, majd Anna egyedül maradt a 130 m2-es ingatlanban, aminek egy része a kihasználatlanság okán le volt falazva. Anna elámult, amikor a felújítás során a munkások megkopogtatták a falat, majd azt kibontva további helyiség, a néhai cselédtér tárta fel magát, melynek visszafoglalásával a konyha végül szép méretes lett.

NŐI ENERGIA

Anna eleinte a nagyi szobájában lakott, de amikor eljött az idő, átengedte kislányának és férje nagyobbik lányának a női energiákkal teli teret, ahová ma is szívesen vonul vissza olvasgatni. Az olvasásnak az itteni heverőn túl számos helye van a lakásban. Ilyen a dolgozó-étkezőben felállított rekamié, a nappaliban a könyvespolc elé tolt két legyezőfotel, illetve a kanapé. Ha az ember a lakásban mégsem olvas, inkább csak csendesen szemlélődik, akkor is akad néznivaló bőven. Kellemes a szemnek ugyanis elidőzni a festményeken, szobrokon, családi relikviákon, étkészleteken, finoman metszett talpas poharakon. A nappali dohányzóasztala is beszédes emlékeket őriz, Anna férje, Csáky Attila producer nagypapája megjárta a Don-kanyart és dokumentálta az élményeit. A minikiállítás az ő eszközeit, felvételeit, naplójegyzeteit mutatja be a hálás utókornak. Az izgalmas tárgyaknak ezzel azonban koránt sincs vége, a dolgozóban található Anna édesapja, Juhász Ferenc könyvgyűjteménye tele könyvritkaságokkal, saját versesköteteivel, íróbarátok dedikált műveivel.

ÚJ ELEMEK

Az otthon kétségkívül maga a történelem, amihez értő módon nyúltak az utódok. A lakás a felújítás során kivilágosodott, a parkettát Annáék felcsiszolták és világosan hagyták. A legyezőfotelek új kárpitot kaptak, a nappali ekkor lett gazdagabb a faltól falig könyvespolccal. A lakás még nincs teljesen készre jelentve, hamarosan az ablakok elé függönyök kerülnek, inkább csak dekorációs jelleggel, nem azért, hogy a drapériák útját állják a fénynek. A szépen körbenapozott lakás 3 terasszal kapcsolódik a természethez, ami tavasszal a legnagyobb áldás. A probléma csupán a helyhiánnyal van. A könyvespolcok további terjeszkedésének lehetősége véges, illetve még jó néhány antik bútor várja egy raktárban, hogy ismét a lakás dísze lehessen.

Galéria / 9 kép

Megnézem a galériát

A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2020/01-es számában jelent meg.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.