Jó kis szerszámok!

Palántaképző avagy hogyan szerettesd meg a gyermekkel a kertészkedést?

A kertészkedés fárasztó?

Hozzatok létre a kertben egy kis gyerekkuckót, elvonulóhelyet, bunkert, apró kunyhót, amit a kicsi kedvére húztok fel és rendeztek be. Itt aztán kipihenheti a növénygondozással járó munka fáradalmait!

1. Vidd el kertészeti kiállításokra!
Látogassátok együtt a parkokat, arborétumokat vagy irány a Füvészkert, ahol a színek, az illatok, a látvány akarva-akaratlanul is beszippantja gyerekedet és figyeld meg: ő fogja kérni, hadd neveljen egy szépen virágzó kaktusz, egy pozsgást vagy valami olyan növényt, amelyen keresztül te is lemérheted kitartását és gondoskodásra való hajlamát.

2. Kezdd a csíráztatással!
Mutasd meg a gyerekednek, hogyan lesz a magból apró növény, palánta, a növényen virág, abból pedig termés. Nem véletlen, hogy az általános iskola környezetóráján is ezzel alapoznak. A csíráztatáshoz olyan növényt válassz, amely gyorsan nő és látványos eredményt hoz. Lehet ez a bab, de elvethettek paradicsommagokat is. Gyors és könnyű sikert garantáló zöldség még a saláta, a retek vagy a paprika.

3. Vezessetek ültetési naplót!
Vegyetek egy szép füzetet és dokumentáljatok. Például az ültetés idejét, a csírázás dátumát, a növekedés fázisait. Fotózzátok a folyamatot, rajzoljatok vagy válasszatok közösen újságkivágások segítségével illusztrációt a leírt tartalomhoz. Ez a kis pluszmunka segít hasznosan és a kiskertre koncentrálva tölteni azt az időt, amíg a palánták előbújnak a földből.

4. Divatozzatok!
A kertészkedés komoly üzletág, amelynek divatja, szakirodalma van. A kiskertész érdeklődését tartsd fönn színes szerszámokkal, vagány kertészkedős ruhákkal, egy szép gumicsizmával, locsolókannával, szalmakalappal, egy csinos kis eszközkészlettel. Ha a kertészkedés rítussá, szertartássá válik, amihez be kell öltözni, amihez színes-szagos kellékek társíthatók, a gyereked kedve adott lesz a földmunkákhoz!

thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
Palántaképző avagy hogyan szerettesd meg a gyermekkel a kertészkedést?
A kis földbirtokos
Palántaképző avagy hogyan szerettesd meg a gyermekkel a kertészkedést?
Divatos kiegészítők
Palántaképző avagy hogyan szerettesd meg a gyermekkel a kertészkedést?
Kuckódíszlet
Palántaképző avagy hogyan szerettesd meg a gyermekkel a kertészkedést?
Zöldségmagok a vetéshez

5. Tedd földbirtokossá a gyereket!
Jelölj ki egy kis földdarabot a kertben és tervezzétek meg, mivel ültetitek be. Kerülhetnek ide a már felnevelt palánták, de inkább csak Fagyosszentek után, ugyanakkor beültethetitek virágokkal is. Tervezzétek meg az ültetési naplóban a virágok fajtáját, színét, a zöldségek helyét és olvassatok utána, mi mivel működik jól a földbe vetve. Szülőként ne csak a kezdeti lelkesedést támogasd. A gyomlálást, a locsolást vázold fel jó buliként, tartalmas közös programként, így nem lankad majd az érdeklődés.
+1. A szüret a leghálásabb dolog
Keressetek olyan recepteket, amelyek a zöldségekből-gyümölcsökből készíthetők. A saját termésnek különleges íze van, ezt nem árt a gyerekben is tudatosítani, akár úgy, hogy egy szupermarketbeli és egy kerti zöldséget összekóstoltok. Lesz különbség és ezt a kiskertész is érezni fogja. S hogy mi a konklúzió? A kertészkedéssel a zöldséget/gyümölcsöt nem szerető gyerekekkel is meg tudod szerettetni a kerti finomságok fogyasztását és ez lesz talán a legnagyobb haszon! Akinek nincs kertje, az se csüggedjen. A balkon vagy konténerkertészkedést is hozhat jó eredményeket. Az edényben nevelt paradicsomnak, szamócának, a fűszernövényeknek ugyanolyan jó ízük lehet, mint kertben nevelt társaiknak. n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.