Az eltüzelt fa hamuját okosan felhasználhatod

Hogyan hasznosítsd a hamut az otthonodban?

Mire figyeljünk?

  • Mivel a hamulúg maró hatású folyadék, ezért jól záródó, felcímkézett üvegben, gyerekektől elzárt helyen kell tartani!
  • Mivel ásványtartalmának 80-90 %-a vízben oldódó, ezért ne tároljuk olyan helyen, ahol az eső kimoshatja belőle ezeket a tápanyagokat.
  • Szintén tilos nedves helyen tartani, mert veszít hatásából.
  • Soha ne használjuk a fa hamuját, ha olyan elégetett faanyagból származik, ami tartósító vegyszerrel volt kezelve (pl. építési hulladék).
  • Szintén ne használjuk fel a szén égési termékeként keletkező hamut, mert toxinokat tartalmaz!

Manapság egyre divatosabb a fával fűthető kandalló vagy cserépkályha használata. Nem véletlenül, hiszen sokan szeretjük nézni a pattogó tüzet, érezni az égő fa illatát, elrévedezni az izzó parazsat figyelve. Aztán kialszik a parázs, s másnap foghatjuk a fejünket, hogy hová tegyük a megmaradt hamut, mit is kezdjünk vele. Pedig a megoldást környeztünk tálcán kínálja.

Már az ókorban is használták

Az ókori görögök már felfedezték maguknak a fa hamuját,  növényvédelemre használták. Aztán a középkori szerzetesek is alkalmazták a növénytermesztés során. Ők tudásukat vélhetően a görög és a római gazdasági írók munkáiból merítették. A 20. században viszont a vegyipar teljesen kiszorította a fahamut a maga nehezen bomló, szintetikus, mérgező vegyületeivel. Mostanra azonban reneszánszát éli ez a környezetkímélő megoldás. A fahamut most is előszeretettel hasznosítják a házi kertekben, sőt a biokertészetekben is. Ez utóbbiban például a fahamut az ágyások szegélyére szórják, hogy a meztelen csigák elkerüljék a veteményest. Ám sok helyen a fahamu lúgos, magas kalcium-, kálium-, foszfor-, magnéziumtartalmának és egyéb mikroelemeinek köszönhetően ezzel a módszerrel igyekeznek pótolni a talaj tápanyagát.

Mire használjuk?

1. Tisztítószerként

  • Mosáshoz: Körülbelül 1 kg hamuhoz öntsünk 4 liter forró vizet. Az elegyet hagyjuk állni egész nap, hogy a hamu leülepedjen. Az így kapott sárgás színű hamulúgról szűrjük le a le nem ülepedett szennyeződéseket, és már kész is a szappanunk. Ezt az igen erős zsíroldó folyadékot nem csak mosószerként, hanem általános tisztítószerként, áztatószerként is használhatjuk, magában vagy kis mennyiségű szintetikus mosószerrel elkeverve. (Az adagolás mindig a mosandó ruha mennyiségétől és a hamulúg töménységétől függ!) Ha nagyon elszennyeződött ruhát szeretnénk tisztítani vele, akkor előzőleg áztassuk be azokat hamulúgos vízbe. A kevésbé piszkos ruháknak azonban elég az 5 kg-os mosógépi mosáshoz körülbelül 4-5 dl lúg, amit esetleg más lehetőleg környezetbarát mosószerekkel kombinálhatunk.
  • Vízfolt eltávolításra: Tökéletesen távolítja el a bútorról a vízfoltot! Csak szórjunk egy kis hamut a foltra, csepegtessünk rá pár csepp olajat, majd a keveréket dörzsöljük bele a fába a ruhával. Végül kenjük át dióolajjal.
  • Porcelántisztításra: Csillogóan tisztává varázsolhatjuk nem csak porcelánunkat, hanem zománcozott edényeinket, evőeszközeinket, poharainkat, ha átdörzsöljük a nedves hamuval a tisztításra váró tárgyainkat. Végül mossuk le bő vízzel, és töröljük szárazra.
  • Edénysúrolásra: Manapság leginkább egy-egy grillparti után jön jól, a kerti parti edényeinek tisztításakor. Keverjünk össze némi hamut egy kis homokkal és dörzsöljük át vele az edényeket, majd az elegyet nyugodtan szórjuk a földre.
  • Cserépkályha vagy kandalló üvegajtajának tisztítására: Remekül lehet vele eltávolítani az üvegfelületre ráégett kormot. Nedvesítsünk be egy darab papírtörlőt vagy ruhát és mártsuk meg a hamuban. Majd ezzel a hamus papírral töröljük át (ne dörzsöljük!) az üveget. Végül egy tiszta papírral simítsuk át az üveget, amíg tökéletesen tiszta nem lesz.
  • Faház, kerítés lemosására: Nem árt a fát néhány évente forró lúggal lemosni vagy lekefélni, ezzel ugyanis visszaadhatjuk a fafelület antik hatását. Citromhéj hozzáadásával sárgás, míg hagymahéj alkalmazásával barna árnyalatot kaphatunk. Ehhez főzzük egy órán át az 1:3 arányban összekevert hamut és vizet, majd szűrjük át egy kendőn. Kész is a remek tisztítószerünk.

2. Szag elűzésére

  • Ha a kutyánk szaga elviselhetetlen, szórjuk be a bundáját egy maréknyi hamuval, ez elveszi a kellemetlen szagot.
  • Macskaalomnál: Csak az adott helyre kell kiszórni és volt szag, nincs szag.

3. Riasztásra

  • Molyriasztóként: Szórjunk egy kevés hamut a textíliák közé, és csak használat előtt szórjunk ki belőlük.
  • Hangyariasztóként: Szórjunk a hangyabolyra egy kupac hamut, meglátjuk, elköltöznek.
  • Patkány-, egér-, csótányriasztó: Tegyünk a pince, sufni zugaiba egy-egy kupac hamut, hatékonyan elűzi ezeket a kártevőket.
  • Kullancs-, bolha-, tetűűző: Házi kedvencünkről egyszerűen elűzhetjük ezeket az élősködőket, ha ecettel kenhető masszát keverünk a hamuból, amit aztán bedörzsölünk az állatunk szőrébe.

4. A kertben

  • Biotápszerként: A hamu ugyan erősen lúgos kémhatású, pH-értéke 10-13 közé esik, ám a termőföldre kiszórva lúgossága gyorsan kiegyenlítődik, így mértékkel használva nem kell tartanunk a föld ellúgosodásától. Kifejezetten szereti a paradicsom, a szőlő, a bab, a spenót, a fokhagyma az ilyen földet.
  • Növényvédőként: Szórjunk egy réteg hamut a növényre, ez megvédi a fagytól.
  • Jégmentesítésre: Mivel só is van a hamuban, ezért megolvasztja a jeget.
  • Tűzoltásra: Szórjuk a kihunyó félben lévő parázsra. n
A kertben kihunyóban lévő parázsra szórhatjuk

A kertben kihunyóban lévő parázsra szórhatjuk

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.