Forrás: Getty

A kert felújítása ritkán használatos fogalom, pedig csakúgy, mint otthonunk belsejét, az udvart is érdemes néha alávetni némi újításnak. Mit kell egyáltalán újítani, és azt hogyan kell kivitelezni? Hogyan álljunk neki a terveknek? Cikkünk célja, hogy ezekre a kérdésekre választ kapj.
1. Cél és adottságok
Első lépésben döntsd el, hogy mi a kerted legfontosabb funkciója. Csak néha ülsz ki oda pihenni? Vagy a melegebb hónapokban a kert a második nappalitok? Rendszeresen tartasz sütögető partikat? Esetleg a kisgyerekek/unokák szoktak kint játszani? Ezeket mind át kell gondolni, hozzávenni a kert adottságait, majd ez alapján meghatározni a kertfelújítás célját.
2. Vizualizáció
Számos applikáció és program segíthet neked, hogy álmaid kertje a szemed elé kerüljön. Ilyen például ez is, ami ráadásul magyar nyelven is elérhető. Hagyományos módszereket követve készíthetünk vázlatokat egy darab papírra is, vagy gyűjthetünk inspirációs képeket az internetről.
3. Zöld és betonos részek
Találjuk ki, hol lesznek térkövezett részek, hol lesz a gyep, a virágoskert, a sütögető stb. Ezeknek a mérete a céljainktól függ, tehát a gyerekek játékához például a sok zöld terület a jó, míg a kinti főzőcskéhez inkább a térkő passzol. Azonban a nyári hőség miatt ajánlott minél több zöld területet tervezni, és ezzel javítani otthonunk mikroklímáját.
4. Növények és növénytársítás
A kertészetekben segítséget kérhetsz, hogy melyik növények passzolnak egymáshoz. Nem csak színek és formák alapján, hanem együttélés szempontjából is. Míg egyes növények jó hatással vannak egymásra, addig páran kifejezetten mérgezik a „szomszédjukat”. Az interneten is rákereshetsz népszerű növénytársításokra.
5. Hétköznapi fontos teendők
Végül olyan szempontokra is ki kell térned, amik a hétköznapok valóságához kapcsolódnak. Például a kukák tárolási helyét, a kerti szerszámok rendszerezését, az öntözőrendszer kialakítását, esetleg az autó parkolóhelyét is érdemes megtervezned.