Forrás: Gety

Kártevők a kertben I.: Szabadulj meg a poloskáktól

A poloskák – vagy más néven büdös bogarak (Stink Bugs) – egy Ázsiában őshonos rovarcsalád, amelyek napjainkra Európában és az Egyesült Államokban is tömegesen elszaporodtak, és évről évre jelentős károkat okoznak. Ma már hazánkban sem nagyon találni olyan házat, melynek lakói nem ismerik a barna színű ázsiai márványospoloskát, a zöld vándorpoloskát vagy a zöld bogyómászó poloskát. A rovarok jellegzetes, pajzsszerű formájukról könnyen felismerhetőek. Becenevüket pedig arról a büdös szagról kapták, melyet akkor bocsátanak ki, ha fenyegetve érzik magukat. 

Amint tavasszal a hőmérséklet emelkedik, a poloskák kezdenek előbújni téli hibernációjukból. A nőstények ezután olyan növényekre kezdik lerakni petéiket, amelyek könnyen hozzáférhetők. A lárvák és a kifejlett rovarok is növényi levekkel táplálkoznak, de megtámadhatják a közeli gyümölcsöket és zöldségeket is, többek között a paradicsomot, paprikát, kukoricát, babot. Míg bizonyos poloskafajok a kertben nem okoznak túl sok kárt, sok közülük gyorsan károsítja a növényeket és a haszonnövényeket. 

Inváziós faj lévén nagyon nehéz megszabadulni a poloskáktól, azonban van néhány természetes módszer, melyekkel jelentősen gyéríthetjük az állományukat. 

Kártevők a kertben I.: Szabadulj meg a poloskáktól
Forrás: Gety

Miként űzhetjük ki őket a kertből? 

1. Tartsuk tisztán a környezetet

A poloskák szeretnek rejtekhelyet keresni, és meleg, fedett helyre bújni. Ezért érdemes eltávolítani a régi deszkákat és rönköket az udvarról. De a napernyőkbe, illetve a kerti bútorok alá is szívesen bemásznak, ezért a használaton kívüli kültéri bútorokat inkább rakjuk el.

2. Ültessünk csalinövényeket

Bizonyos zöldek mágnesként vonzzák a poloskákat, ezért érdemes ilyen természetes „csapdanövényeket” telepíteni a kertbe, hogy a büdös bogarakat kicsalogassuk az értékesebb kerti növények közül. Miután a poloskák megszállják a csalikat, távolítsuk el őket a kertből, vagy egy zárt szemeteszsákba helyezve hagyjuk őket pár napig a tűző napon, mielőtt kidobnánk a zsákot. Ilyen csalinövények többek között az okra, a csemegekukorica, a mustár, a napraforgó és a bársonyvirág.

3. Helyezzünk ki illatcsapdákat

Csakúgy, mint a csalinövényeket, egyéb illatcsapdákat is bevethetünk az otthonunkban vagy a kertben. A kihelyezett feromoncsapdák kizárólag egy konkrét faj egyedeit gyűjtik be, amely fajnak a feromonját tartalmazza a csali, és amihez ezek a kártevők természetes módon vonzódnak. A rovarvilágban a feromonok egy adott faj egyedei közötti kémiai kommunikációt szolgálják. Ezek a csapdák – mivel a nőstények illatanyagát bocsátják ki – a hímeket gyűjtik be, melyek általában egy átlátszó vagy színes ragacslapba tapadnak, vagy egy gyűjtőedényben esnek foglyul.

4. Adjunk teret a természetes ellenségeknek

A poloskák valójában sok állatnak jelentenek ízletes csemegét. Ezért jelentősen korlátozhatja a számukat, ha a kertben megjelennek a pókok, imádkozósáskák és a zöldfátyolkák. De a madarak is szívesen falatoznak belőlük: a házi és a mezei veréb, a csuszka, a füzikék, a hantmadár, a gébicsek, a billegetők és a gyurgyalag röptükben elkapja a poloskákat, de még a varjak és a szarkák is rendszeresen fogyasztják őket. A madarak mellett a denevérek, sünök és varangyok is a poloskák ellenségei közé sorolhatóak.

5. Permetszerek, házi rovarirtók

A poloskák ellenállnak a legtöbb növényvédő szernek, mert viaszszerű bevonatuk megnehezíti a mérgek behatolását. Van azonban néhány hatékony szer, amit bevethetünk. Az egyik ilyen a neem olajos permetezés, a másik valamilyen piretrin hatóanyagú rovarölő szer. De házi készítésű fokhagymás permettel is próbálkozhatunk, amihez fél liter vízbe kell belenyomni 3 gerezd fokhagymát, majd állni hagyni egy ideig. Ezzel a permettel nemcsak a növényeket, hanem kívülről az ablak- és ajtókereteket is érdemes lefújni. Illóolajakat szintén bevethetünk a büdös bogarak ellen: a mentát és a teafaolajat sem bírják. Ezeket kevés vízbe csepegtessük, majd fújjuk a gyakran látogatott területekre.

6. Tartsuk őket távol a lakástól

A poloskák a hűvösebb idő beköszöntével, szeptember-október környékén elkezdenek maguknak telelőhelyet keresni. Ezek általában a kinti környezetnél melegebb, jól védett helyek – elindulnak tehát a lakások felé. A kiáramló fény és meleg vonzza őket, ezért érdemes bezárni az ajtókat, ablakokat, és figyelni ezek repedéseire is, mert gyakran a repedésekben, valamint a redőnytokokban húzzák meg magukat. A lakást is ajánlott többször porszívózni ebben az időszakban, kiemelt figyelmet fordítva a zugokra, bútorok mögötti, eldugott helyekre. A nyílászárókat pedig természetes permetezőszerekkel javasolt befújni.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.