Forrás: Getty

Ezekre figyelj, ha kültéri szőnyeget választasz

Az utóbbi időben a kint és bent közti határvonal egyre inkább elmosódik az otthonokban, és

idén is hódít az a trend, amely szerint a kültéri pihenőket a belső terekhez hasonló dizájn szerint alakítják ki. Ennek megfelelően egyre többen választanak kültéri szőnyeget a teraszra vagy a kerti bútorok alá, ami egyrészt stílusossá és látványossá varázsolja a kültéri pihenőket, másrészt kimondottan hasznos is lehet. A kültéri szőnyeg ugyanis védi az adott felületet a kopástól és a sérülésektől, mindamellett, hogy a csúszós részeket biztonságosabbá teszi.

Azonban fontos figyelembe venni, hogy amíg a kerti bútorok, napernyők és kültéri dekorációs elemek hosszú ideig tartósak maradhatnak, addig a kültéri szőnyegek jellemzően csak néhány évet bírnak – függően a minőségtől és a használat módjától. 

Ezekre figyelj, ha kültéri szőnyeget választasz
Forrás: Getty

Mire figyelj, ha kültéri szőnyeget választasz?

1. Nézd meg, hogy milyen anyagból készült

Szőnyegvásárláskor fontos figyelembe venni a vízállóságot és a légáteresztő képességet is. Ha a kültéri szőnyeg anyaga nem teszi lehetővé a levegő áramlását, akkor a penész egy idő után biztosan felüti a fejét. Az anyagvastagság is fontos tényező, különösen, ha nagy forgalmú, és az időjárás viszontagságainak kitett felületeken használod. 

Az UV-kezelt polipropilén szőnyegek fakulás- és foltállóak is, ami azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű kiömlést, kifröccsenést bírnak. Légáteresztő és nedvességelvezető képességük is megfelelő. Kültérre sokan választanak szintetikus kárpitokat, ám vannak, akik a természetes, növényi alapanyagokból készült, natúr szőnyegeket részesítik előnyben, mint a juta vagy a bambusz. Fontos azonban figyelembe venni, hogy ezek kevésbé strapabíróak, és esőzés után mindenképpen javasolt kiszárítani őket.

Ezekre figyelj, ha kültéri szőnyeget választasz
Forrás: Getty

2. Figyelj az elhelyezésre

Ha füves részre teszed a szőnyeget, akkor hiába légáteresztő, mivel folyamatosan érintkezik a nedves talajjal, a penész hamar megjelenik a hátulján. Inkább beton alapra vagy kültéri járólapra helyezd, de ott is ügyelj arra, hogy a szőnyeg engedje elpárologni a nedvességet. Ha fa padlóra teszel szőnyeget, akkor számolnod kell azzal, hogy idővel nyomot hagyhat. Egyrészt eső után nem engedi kiszáradni az alatta lévő fa felületet, másrészt mivel védi a naptól, a szőnyeg felszedését követően színbeli eltérések lehetnek. Javasolt eső után és kitenni a napra száradni a szőnyeget, illetve a fának is biztosítani a száradást.

3. Ne pakold tele bútorokkal

A kültéri szőnyegekre ne rakj nagy és nehéz bútorokat, mert megakadályozod az anyag szellőzését. Inkább hosszabb lábakon álló székeket, asztalokat, napozóágyakat helyezz el, melyek alatt jól járhat a levegő. 

Ezekre figyelj, ha kültéri szőnyeget választasz
Forrás: Getty

4. Gondolj a tisztíthatóságra

Nem minden a dizájn, a kültéri szőnyegnek praktikusnak is kell lenni. A hosszabb szálú, nehezen tisztítható kárpitok hiába mutatnak jól, nem valóak kültérre. Olyan anyagot válassz, ami porszívóval vagy seprűvel könnyen tisztítható. 

5. Válaszd ki a megfelelő méretet

Ha kerti bútorok alá szeretnéd tenni a szőnyeget, akkor ügyelj arra, hogy miután a székeket és az asztalt rátetted, minden oldalról hagyj rá még legalább 15-20 centimétert. Egyrészt látványosabb lesz, és nagyobbnak tűnik tőle a tér, másrészt könnyebben mozoghatsz rajta, és biztonságosabb megoldás, (pl. a szék lába nem akad bele a szőnyeg szélébe). Ha kisebb felületen helyezed el, akkor is férjen rá az asztalka és a kanapé két első lába. Szűk erkély esetén válassz hosszan elnyúló futószőnyeget, hogy optikailag növeld a teret. 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.