A szaunázás nagyon egészséges

Szauna alapfokon

Az északi népek a forró fürdőzés mai, szaunázáshoz közeli formáját kétezer éve gyakorolják, a szaunák azonban csak pár évtizede váltak a módos, egészségszerető családok otthonainak részévé. Az elmúlt pár évtizedben mifelénk is olyannyira elterjedtek, hogy egy színvonalas háznak már nemcsak az úszómedence és a jakuzzi, hanem legtöbbször az otthoni szauna is alapvető kelléke.

Egyszerűtől a luxusig

Aki ez idáig nem mélyedt el a szaunák kínálatában, annak talán meglepő lehet, hogy akár egy lakótelepi lakásban, 15-20 ezer forintos befektetéssel is lehet szaunázni. Persze nem arra kell gondolni, hogy az egyszer kétméteres fürdő sarkába még befér egy fa-, üveg- vagy akrilkabin. Ehelyett egy kissé megmosolyogtató megoldással, egy felfújható mobil szaunával is el lehet érni a kívánt kellemes hatást. Ennek infralámpákkal kombinált változata is létezik, igaz, kissé drágábban.

Nagy a kínálat, sokféléből választhatsz

Nagy a kínálat, sokféléből választhatsz

No persze a szaunázást a nagy többség nem egy hatalmasra nőtt, tévés boltokból is ismert gőzt eregető strandlabdában, hanem inkább kellemes fakabinban képzeli el, legyen ez akár a lakásban, akár a kertben. Akinek viszont efféle álma van, az akár nagyobb lakásának egyik szegletébe is építhet saját szaunát, de a legkényelmesebb a kertben, vagy a felső tízezer számára a saját uszodájában kialakított szauna. Aki mindezt nem teheti meg, annak még mindig a rendelkezésére áll Magyarország ezernyi fürdője, wellnesshotelje és gyógyszállója, ahol alkalmanként egy ezresért is élvezheti a szauna áldásos hatásait. Ráadásul ha sikerül jó időpontokat kifogni, még meg sem kell osztani mással az élvezetet. Ha viszont épp ennek ellenkezője a cél, akkor a társasági életnek is lehet színtere a forró gőz. Ez utóbbira otthon csak akkor van lehetőség, ha magunk rendezünk szaunabulit, amikor is eldicsekedhetünk szerzeményünkkel. Ha ebben a válságos időben van legalább félmillió elkölthető forintunk, és van is elég helyünk a lakásban, házban vagy a kertben, akkor bele is vághatunk.

Fűtött kabin

A legegyszerűbb megoldást egy kis kerti szaunaház jelenti, ami akciósan 250–300 ezer forinttól is elérhető, akár még egy egyszerűbb kályhával is. Óvakodjunk azonban az olcsó megoldásoktól, mert a nagyáruházak ilyen alkalmatosságai pár év alatt tönkremehetnek. A minőségi termékek ára inkább az egymillió forintot közelíti. Ennyiért azonban már fatüzelésű változatot is kaphatunk, amely a hozzáértők szerint egészen más, sokkal különlegesebb élményt nyújt, mint az elektromos kályhával szerelt fajta.

Külön szaunaház is állhat a kertben

Külön szaunaház is állhat a kertben

Természetesen egy fakabin elvben házilag is elkészíthető, és ebbe külön is vásárolhatunk gőzfejlesztő berendezést, ám ebbe csak az igazán barkácsoló kedvűek vágjanak bele. Egyszerű, hétköznapi igényhez igazított kabinokat ugyanis olyan széles választékban lehet kapni, hogy nem igazán éri meg pusztán anyagi megfontolásokból belevágni a projektbe. Arról nem is szólva, hogy egy házon belül telepített szaunának nemcsak esztétikusnak, hanem egyúttal profi kivitelűnek is kell lennie. A nagy hő- és gőzterhelés miatt már az sem mindegy, milyen faanyagot választunk, az, hogyan és milyen anyagokkal kezeljük, illetve milyen kötőelemekkel illesztjük egybe. A rendkívüli körülmények miatt a profi gyártók finn és kanadai faanyagot használnak. A felhasznált fának az éghajlati viszonyok, valamint a finn és kanadai famegmunkálási csúcstechnológia következtében olyan különleges tulajdonságai vannak, amely biztosítja a szauna többéves gondtalan használatát. Hulladékfából neki se álljunk, a fémcsavarokat, szegeket pedig felejtsük el, mert mezítelen testtel nem kellemes egy 90 fokos fémre ülni vagy támaszkodni, nem is beszélve a korrózióról.

Nem biztos, hogy érdemes házilag barkácsolni

Nem biztos, hogy érdemes házilag barkácsolni

Skandináv divatról lévén szó, a barkácsolók spórolhatnak, nem is keveset. A hazai kereskedésekben sokszor azonban nem értékesítik úgy a márkás, például a legismertebb, finn Harvia típusú házakat, kabinokat, hogy megengednék a házi összeszerelést. Ez ugyanis 200–250 ezer forintos munkadíjat jelent az értékesítő cégeknek, amelyen nagy a nyereségük. Ezek a szaunaházak és kabinok ezzel együtt nagyon hasonlók, mint egy IKEA-bútor. Kis lelkesedéssel, egy csavarhúzóval otthon pár nap alatt összeállíthatók. Érdemes azonban a minőséget megfizetni, hiszen egy márkás szauna nem 4-5, hanem 15–25 évig is gond nélkül szolgálja kényelmünket, a minőségérzet mellett pedig a biztonsága is sokkal jobb, legyen szó akár elektromos, akár fatüzelésű megoldásról, vagy infraszaunáról.

Szaunakályha

A faelemek beillesztésével persze koránt sincs vége a munkának, hiszen valaminek fel is kell fűtenie a kabint. Manapság – kivéve azokat az ínyenceket, akik a fatüzelésre esküsznek – a szaunák felfűtését, már csak a kényelmesség miatt is, elektromos szaunakályhák biztosítják. Ezek teljesítménye 3–22 kW-ig terjedhet, ám azzal csak az üzletben szembesülünk, hogy a szaunakályhák 4,5 kW-ig működtethetők egy fázisról, míg a nagyobb teljesítményűek csak három fázisról (3×220 V) üzemeltethetők. A szükséges teljesítmény meghatározása egyébként a 0,8֪–1,2 kW/szauna-m3 tapasztalati számmal történik – ezt pedig jobb villanyszerelőre bízni.

Mekkorát és hova?

A szauna nagyságát a kényelmes, ülő helyzetben együtt szaunázók maximális számával szokás meghatározni: a szakemberek szerint családi házban, lakásban a szauna 3-5 főig gazdaságos. A szauna létesítésének helyén elengedhetetlen a hidegpadló-burkolat. Nagyobb szaunákhoz érdemes padlóösszefolyót is kiépíteni a takarítás megkönnyítéséhez. A szaunakabin faburkolata mögötti falakat ajánlatos simára vakolni és alapfestéssel (diszperzióval) ellátni. A szauna leendő helyének kiválasztásakor (ha új épületet tervezünk, vagy rugalmasan választhatjuk meg a helyét) különösen oda kell figyelni arra, hogy az ingatlan mely részére helyezzük el. A fejlődő hő miatt a legideálisabb a ház vagy lakás mértani középpontjához minél közelebb tenni a szaunát, függetlenül attól, hogy az alagsorban vagy a lakószinten építjük be. Ennél is fontosabb, hogy használat alatt nagyon sok vízpára kerül a levegőbe, amelynek elvezetéséről (ablakkal) vagy elszívásáról (csövekkel, ventilátorral) gondoskodni kell. Ha csak ritkán használjuk a szaunát, akkor egy-egy alapos szellőztetés elég lehet. Ám aki ilyet építtet, az aligha havonta, kéthavonta használja, azaz nagyon könnyedén a normális 55 százalék fölé emelkedhet a helyiség, sőt az egész lakás páratartalma. n

Fontos, hogy a lakás mely részére helyezed a szaunát

Fontos, hogy a lakás mely részére helyezed a szaunát

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.