A készháznak számos előnye van

1. Mi a készház?
A készház előre elkészített elemekből létrehozott fal, tető és födémszerkezet, melyet időjárástól függetlenül a gyártóhelyen állítanak elő, majd az építkezés helyszínén szerelnek össze.
2. Milyen anyagból épülhet a készház?
A készházak statikai alapanyaga általában fa, vagy tűzihorganyzott acélszerkezet.
3. Melyek a legfőbb előnyei?
- Előregyártott elemekről lévén szó, a kialkudott ár garantált, pluszköltséggel nem kell számolni.
- Gyorsan elkészül, egy átlagos családi ház három-hat hónap alatt épül meg, függetlenül az időjárási körülményektől. A száraz technológiának és az előregyártásnak köszönhetően rövidül le radikálisan az építési idő, illetve a panelek gyártása kevés élőmunkát igényel, ami szintén költségcsökkentő tényező.
- A készház hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. A fűtés költsége minimálisra csökkenthető légfűtéssel, de hagyományos fűtési megoldás mellett is optimálisabb és energiatakarékosabb értékek érhetők el, mint a hagyományos házaknál.
- Egyenrangú épületnek tekinthető a hagyományos, falazott családi házakkal, de azoktól nem feltétlenül olcsóbb. Általában a fenntartási költségek vonzóak a készházak esetében: az ember ugyanannyi pénzből jobb energetikai besorolású épületet tudhat a magáénak.
- Az épületszerkezet gyártása során csak környezetbarát, természetes anyagokat használnak fel. A száraz technológiával épült ház esetén nincs semmilyen kipárolgás, károsanyag-kibocsátás.
- A készház technológiával az építtető a szerkezeti megoldásoknak köszönhetően a hagyományos falazatú épületekhez viszonyítva jelentős területet takaríthat meg. Ugyanakkora hasznos lakóterület mellett a készház mintegy 10%-kal kisebb területen építhető fel. A különbség a két technológia közötti eltérésből adódik. Míg a hagyományos határoló- és tartófalak szerkezeti vastagsága 30-38 cm, addig ez a készházak esetén ennek a fele.
4. Miért nem annyira elterjedt egyelőre Magyarországon?
Ennek oka a beidegződött kételkedés és előítélet: a hagyományos mégiscsak kőből van… A másik pedig, amikor kiderül, hogy ez a változat nem sokkal olcsóbb, az építtetők úgy gondolják, akkor inkább “rendes házat” húznak fel. A készházak eladhatóságát nem segítette sokáig az sem, hogy nehéz vagy nehezebb volt hitelt kapni ezekre az épületekre.
5. Mi a helyzet jelenleg a kölcsönnel?
A készházakra immár a legtöbb bank ugyanolyan feltételekkel ad kölcsönt, mint a téglaépületekre, ami jelentős előrelépés a néhány évvel korábbi helyzethez képest, ez pedig segítheti az ilyen típusú épületek felértékelését. n