Fotó: Europress
Fával fűteni nem csak annyi, hogy megnyújtjuk a fahasábokat vagy azt, amit használunk, azok égnek és jó meleg van az otthonunkban. Van néhány trükk, amire érdemes figyelni, hogy tovább kitartson a fa, és hogy a lehető legmelegebb legyen a szobákban.
Az első és legfontosabb, hogy csakis száraz fával szabad fűteni. A nedves fa ugyanis nem ég.
Ha lehet, még délután, de mindenképp nappal fűtsünk be, mert olyankor még melegebb van a fűteni kívánt helységben, mint odakint. Semmiképp ne várjuk meg, hogy hidegebb legyen, nehogy visszaáramoljon a füst.
A másik fontos dolog az, hogy először parázsra van szükség, hiszen ez fogja majd a jó meleget adni. Ehhez pedig sok fát kell egyszerre égetni, és lehetőleg jó gyorsan, hogy kellő mennyiségű parázs képződjön a tűztérbe.
Ha viszont megvan a parázs, utána már nem szabad a tűzteret telepakolni fával, hogy ne aludjon ki a parázs azért, mert nem kap elég oxigént.
Nehezen gyullad be a tűz? Eszedbe ne jusson petróleummal vagy benzinnel rásegíteni, mert életveszélyes! Csakis a kályhának megfelelő, jól kiszáradt tűzifával próbálkozz, esetleg papírral és gyújtóssal segíthetsz rá a tűzifa begyulladására.
A fahasábokat egymáshoz döntve, szorosan és ferdén helyezzük el. Így tudnak ugyanis a leggyorsabban és a legjobban égni.
Nyílt égésterű kandallók és cserépkályhák eseténél az ajtajukat a fa lángolásakor még ne zárjuk be, a fa ugyanis nem fog tudni rendesen elégni. Ha viszont elégett, akkor azonnal csukjuk be, hogy ne menjen kárba a meleg, és ellenőrizzük, hogy az ajtó tökéletesen záródik. Mert ha nem, akkor nagyon hamar elfog aludni a parázs.
A legfontosabb a jó parázs, az az alapja mindennek. A jó parázs ugyanis akár reggelig is izzik, így biztosítva addig a meleget.
Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok&Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!
<< Ezt ITT tudod megtenni! >>