Energiatudatosság és újrahasznosítás - Interjú Erdélyi Linda építészmérnökkel

Névjegy

Erdélyi Linda, építészmérnök

  • Az egyetem elvégzése után végigjárt pár építészirodát, mindenhol bővítette szakmai tudását, mígnem 2007-ben saját irodát alapít.
  • A LAB5 Architects nevű céget három társával indítja, akikkel az egyetem első napjától együtt dolgozik, nyolc éve azonos irodában. Partnerei: Dobos András, Gáspár Virág Anna és Korényi Balázs.
  • Kedvenc munkáik: Design feladattól a műszaki kihívásokig minden.
  • Információ: https://www.facebook.com/LAB5architects

– Az építészmérnöki szakmát a laikus nem sorolja a nőies foglalkozások közé.

– Úgy tudom, az egyetemeken az építészmérnök szakra jelentkezők között fele-fele az arány, sőt, idén már túlsúlyban voltak a nők. Az biztos, hogy a szakma gyakorlását a későbbiekben a családdal nagyon nehéz összeegyeztetni, de ha valakinek van műszaki vénája, akkor nagyon jól jön a női érzékenység ezen a területen.

– Hogyan fogadnak egy női építészt a férfiak?

– Tapasztalataim szerint nagyon jól tolerálják. A hozzáértés megtapasztalása után már nem szempont, milyen nemű vagy. Mondjuk az is igaz, hogy igazán ismert építésznőt talán ha négyet meg tudok nevezni….

– Mikor határoztad el, hogy építészmérnök leszel?

– Bár a családban nincs senki, aki ezt a foglalkozást űzné, nekem már a gimnázium alatt világossá lett, hogy erre vezet az utam: tudtam, hogy szeretek rajzolni, hogy van műszaki érzékem, egyértelmű volt a választás. A legjobb az egészben, hogy ezt nem is bántam meg!

– Mit szeretsz a munkádban a legjobban?

– A komplexitását. Azt, hogy nagyon sok tényezőt kell figyelembe venni, nagyon sok igényt kell kielégíteni, és összegyúrni egy használható tervvé. Az persze nem jó, ha nem egyezik a megbízó és az én elképzelésem a dologról, de ha igen, akkor csodálatos együttműködések születnek.

– Kudarcként éled meg, ha nem valósul meg az elképzelésed?

– Ezzel a ténnyel már próbálok együtt élni. Hiszek abban, hogy nekünk elsősorban a szolgáltatás a feladatunk. Nem a mi elképzeléseink ráerőltetése a megbízóra, hanem az igények legalaposabb felmérésével a legjobb verziót kell kidolgoznunk.

– Egy családi ház építésénél mikor érdemes bekapcsolódnod a munkába?

– A családi ház építése hosszútávú folyamat. Megszületik az igény egy családban, hogy jó lenne kiköltözni a zöldbe és elkezdenek telket keresgélni. Szerintem már a telek megvásárlásánál keresniük kellene egy építészt, mert ő sokat tud segíteni a helyi építésügyi szabályzat értelmezésében, illetve egy tervezési program összeállításában. Figyel a tájolásra, megvizsgálja azokat a tényezőket, amelyek esetleg már ebben a fázisban megbuktathatják a terveket. Persze nem az építésznek kell döntenie a megbízó helyett, de minden olyan információt jó, ha átad, ami aztán helyes döntéshez vezet.

– Mi a legnagyobb hiba, amit az építkezők elkövetnek?

– Elhiszik az első árajánlatot, amit a kivitelezőtől kapnak. Egy családi ház általában a duplájába kerül annak, mint amit az építtetői gondolnak eleinte. Hozzáteszem, ha nincs megfizetve az építész, hogy megfelelő részletezettségű tervet készítsen, akkor arra kivitelezőként valóban nagyon nehéz pontos árajánlatot adni.

– Terv és terv között is óriási különbség van, ha jól értem.

– Igen. Fizethetsz pár tíz-százezer forintot egy családi ház tervéért, miközben annak nagyságrendekkel több lenne a reális tervezési ára. Ez a különbség első pillantásra nagyon durvának tűnik. A ház így is, úgy is mondjuk 30 millióba kerül majd, csak adott esetben esetleg 10 millió az előre nem tervezett költségeken elbukik, míg jó terv esetén az a 10 millió termékként bekerül a házadba. Épp a terv kidolgozottsága az, amivel nyomon tudod követni, mit kapsz meg és mit nem. Erre aztán pontos költségvetést tud készíteni a kivitelező, aki így tényleg azt árazza be, amire te is gondolsz és végül mindenki elégedetten zárja a projektet.

– Lakásfelújításnál is jól jön az építész szeme?

– Ami kihívás a szakmánkban és ami egyben gyönyörű feladat is: a terek. Mi nagyon szeretjük a belsőépítészetet, építész szemmel megközelítve. Adott esetben egy lakás felújításánál eszedbe sem jutna, hogy ki lehet ütni egy falat, össze lehet nyitni szobákat, vagy nagyobb belmagasságot lehet csinálni, esetleg a szoba arányát meg lehet változtatni ezáltal az otthonodat kényelmesebbé, komfortosabbá, élhetőbbé tehetjük.

– Manapság melyek a legfontosabb szempontok az építészetben?

– Ma, amikor a világunk meglehetősen túl van építve,az energiatudatosság mellett fontos szempont, hogy gyorsan kell építeni, és az épületeknek újrahasznosíthatóknak vagy könnyen lebonthatóknak kellene lenniük. Jó példa erre, hogy a londoni olimpián már olyan stadionok készültek, amelyek egy az egyben áthelyezhetőek a világ bármely pontjára. Vagy az is remek ötlet volt, hogy az olimpiára felhúzott sportolói hotelek kis átalakítás után ma már lakóparkként tudnak működni.

– Mely terveitekre vagytok a legbüszkébbek?

–  A legutóbb elkészültekre! Ilyen volt a MOM Parkban a Spar belsőépítészeti designja, amiből nem valószínű, hogy lesz több a világon, mivel specifikusan helyhez kötött. Ott  szinte teljes egészében az  valósulhatott meg, amit megálmodtunk és ez azt mutatja, hogy a megbízó és a tervező nagyon azonos hullámhosszon voltak. Ennek a projektnek aztán nagyon pozitív nemzetközi visszhangja is lett. A másik az Emke irodaház belső átalakítása, műszaki felújítása, ami a laikusnak talán kevésbé észrevehető, de a ház fenntartásának költsége jelentősen csökkent ezáltal. A harmadik a Sky Bar, egy nemzetközi cég nappali találkozóhelye, amely este bulihelyszínként működik. Vannak meg nem valósult terveink, amelyek egyelőre a fiókban maradnak, de reméljük, egyszer ezek is előkerülnek! n

thumbnail
thumbnail
thumbnail
Energiatudatosság és újrahasznosítás - Interjú Erdélyi Linda építészmérnökkel
A Spar terve nemzetközi elismerést hozott
Energiatudatosság és újrahasznosítás - Interjú Erdélyi Linda építészmérnökkel
A Sky Bar esténként bulihelyszínként működik
Energiatudatosság és újrahasznosítás - Interjú Erdélyi Linda építészmérnökkel
Az Emke irodaház műszaki felújítása volt a feladat
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.