Égen járó energia

Égen járó energia

A forró napokon egyre többekben merül fel a nap ingyenes energiájának kihasználása. A napelemek és napkollektorok telepítéseinek alapkérdéseit igyekszünk most körüljárni.

Ötletládához ad!

Sokan irigykedve szemlélik a nálunk hidegebb, és kevesebb napsütéses órával büszkélkedő Ausztriában vagy Németországban a házak tetején gombamód szaporodó napelemeket és napkollektorokat. Persze a tehetősebb környékeken nálunk is egyre több háztetőt borítanak ezek a szerkezetek, mégis, a legtöbben nagyon keveset tudnak ezekről a készülékekről.

Elem vagy kollektor

Bár rengeteg hirdetés biztat mindenkit a nap melegének kihasználására, meglepően sokan keverik össze a naphasznosító berendezések két alapvető típusát. A napelemek áramtermelésre használatos, háztetőkre szerelt egységek. Ezek ugyanúgy működnek, mint a számológépek vagy a karórák pici moduljai. A napsugárzást közvetlenül alakítják elektromos árammá. Ezzel szemben a napkollektorok összegyűjtik a napsütés energiáját. Működési elvük ugyanaz, mint a hétvégi házaknál jellemző, egyszerű, egy rúd tetejére biggyesztett, napra tett fekete hordóké, amelyben nyáron felmelegszik a víz. Persze itt réz- vagy alumíniumcsövekben, különleges, fényelnyelő anyagokkal bevont üvegtáblák mögött történik mindez. A lényeg ettől még változatlan: a napkollektor vizet melegít, a napelem pedig áramot állít elő, ha süt a nap.

A NASA térképe a Föld napenergia-potenciáljáról

A NASA térképe a Föld napenergia-potenciáljáról

Start

A napkollektorok és napelemek évről-évre tartósabbak és olcsóbbak lesznek, mivel egyre nagyobb kutatási-gyártási tapasztalat halmozódik fel, és egyre nagyobb sorozatban ontják azokat a gyárak. Jó pár éve még csak a drága és különleges passzívházak kiváltsága volt a naphasznosítás, de ma már akár kevesebb, mint félmillió forintból is összehozható egy egyszerűbb, de gyári, nem pedig barkácsolt, két-három főt kiszolgáló napkollektoros rendszer. A családi házaknál alkalmazott áramtermelő, napelemes rendszerek legkisebbike is bő 1-1,5 millió forinttól érhető el, igaz, igen csekély a karbantartási igényük, és mivel az áram fajlagosan jóval drágább, mint a gáz, így a napelemek megtérülési ideje sem igazán rossz.

Fontos szempontok

Tájolás. A vizet melegítő kisebb napkollektoros rendszerek általában a melegvíz ellátást vagy annak nagyobb részét oldják meg, vagy pedig fűtésrásegítésre is használják azokat. Ez utóbbi estben azonban legalább 8-10 négyzetméternyi, déli fekvésű tetőfelület szükséges. Az első és legfontosabb telepítési szempont tehát a házunk tájolása. Természetesen a legideálisabb a hatalmas déli fekvésű tetőfelület, de a délkeleti, délnyugati tájolás is megfelel. A kollektorokat általában csak az egyik tetősíkra szokták szerelni, hogy egyszerre melegedjenek fel, így a délnyugati és délkeleti tetőfelületek közül csak az egyikre kerülhet a rendszer. Igaz, a másikra mehet egy külön fűtéskör, vagy napelem is, de erről jobb szakemberrel konzultálni.

Méretezés. A készüléktípusoktól is függ ugyan a szükséges méret, de a hüvelykujj-szabály szerint melegvíz készítésnél bő 1 négyzetméternyi kollektorral kell számolni egy főre. Azaz két fős háztartásban egy tábla, három négy fő esetén minimum két táblányi kollektor szükséges. (Egy tábla általában 2 négyzetméteres).

Típusok. Ha megvan a kellő tetőfelület és méret, akkor azt kell eldönteni, milyen rendszerű kollektort választunk. A legelterjedtebb típus a síkkollektor, amely a gyári készülékek olcsóbb, egyszerűbb, és kevesebb kockázattal telepíthető változata. Egyetlen hátránya, hogy télen vagy felhős időben alig segít a vízmelegítésben, így nagyobb – különösen fűtés-rásegítős – rendszereknél el lehet gondolkodni a drágább, úgynevezett vákuumcsöves típusok beszerzésén. Ez utóbbiak hatalmas előnye, hogy felhős, hidegebb időben is képesek nagyobb meleg összegyűjtésére, így több ingyenes energiát nyerhetünk. Sajnos azonban a vákuumcsöves típusoknak nem csak az ára magasabb mintegy 30 százalékkal, de az élettartamuk is rövidebb, 20-25 év körül van, míg a minőségi síkkollektorok 25-35 évig is bírhatják. További probléma lehet a heves jégeső, a faágak okozta sérülések, amelyre kevésé érzékeny a síkkollektor, igaz, kevesebb energiát is nyer nekünk. A harmadik típus a levegőt melegítő légkollektor, amely akár sörösdobozokból, otthon is elkészíthető, akár az otthoni vízmelegítő síkkollektor. Ezek azonban igazán csak a barkácsoló kedvűeknek ajánlhatók, mert a sorozatgyártás miatt már 60-70 ezer forintért is be lehet szerezni egy tábla gyári, profi minőségű síkkollektort, a rendszerben pedig a teljes árnak mintegy harmadát adja csak a tetőre kerülő kollektortest.

A síkkollektor működési elve

A síkkollektor működési elve

Költségek

A rendszerek nem csak a tetőn lévő egységekből állnak. Fontos hozzájuk még a különleges, erős fémből lévő, szigetelt kollektorcső. Ha például a felszerelt egységtől messze kell vezetni a vizet, mindjárt 100 ezer forintos nagyságrendű költséget jelent a csövezés, plusz a tartályok. Itt családtagonként 50 literrel lehet számolni, de egy új és elfogadható minőségű 150-200 literes, e célra készülő, úgynevezett szolártartály ára 150 ezer forint körül kezdődik. A vezérlés további tízezrekbe kerül, plusz a rendszer egyéb alkatrészei. A kétszemélyes rendszerek nettó 300-350 ezer forinttól, a 3-4 fős rendszerek pedig nettó 450-550 ezer forinttól érhetők el, a felszerelés pedig további, 60-100 ezer forint körüli tétel. A fentiek alapján nem árt alaposan számolni. Lehetséges, hogy előbb a nyílászáró-cserére, a szigetelésre, majd pedig a fűtésrendszer korszerűsítésére érdemes pénzt áldozni, és csak ezután a naphasznosításon elgondolkozni. Ha viszont 8-10 négyzetméternyi napelemmel a lakást is fűteni akarjuk, akkor nem árt padlófűtést, falfűtést, vagy alacsony hőfokú vízzel felfűthető radiátoros rendszert kiépíteni, hisz a téli nappal melegített langyosabb vízhez ezek passzolnak jobban. Ekkora beruházás pedig akkor térül meg hamar, ha a fűtési szezonon kívül nyáron esetleg az úszómedencét is tudjuk fűteni mindezzel, hiszen olyankor hatalmas felesleges energiamennyiséget kapunk. n

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
banner
Váltsd valóra lakásálmaidat! Válaszd a Fundamentát, az otthonteremtés szakértőjét
Megnézem
Bezárom
Tipp Az Instagram sztárnövénye: így gondozd a lantlevelű fikuszt

Fa a lakásban? Naná! A fikusz kis méretű fa, ami a szobanövények népszerűségi listáján évek óta vezető helyen van. Az Instagramon lépten-nyomon bele lehet botlani a fikuszokba, hiszen mindenki ezekkel az egyszerűen gondozható, mégis látványos cserepesekkel dobják fel az üres sarkokat. Nálad is van? Esetleg gondolkozol a beszerzésén? Így gondozd, hogy a tiéd is Insta-kompatibilis legyen!

Otthon Óbuda felett: ötemeletes harmónia a Róka-hegy tetején

Öt emelet, összességében 180 nm, jól elosztott terek – mindez egy meredek telken, vintage stílusba öltöztetve.

Tipp Tavaszi nagytakarítás a konyhában – Legyen tisztaság az ételek közelében

A konyha szinte napi használatban van, ráadásul a sütés-főzés gyorsan képes nyomot hagyni rajta. A konyhát évente több alkalommal is érdemes alaposan kitakarítani, amire a tavaszi nagytakarítás időszaka is tökéletes lehetőséget biztosít.

Stílus Húsvéti dekor házilag: készülj házi készítésű díszekkel a nyuszis ünnepre

A karácsonyi időszak után a húsvét az első, amikor újra nagy szerepet kapnak a dekorációk. Sok boltban és virágüzletben lehet venni megfelelő kellékeket, de húsvéti dekor házilag is könnyen készíthető, amibe még a gyerekeket is be lehet vonni.

Kert A tavasz klasszikusai: a kertészek ezeket a növényeket ajánlják a húsvéti időszakra

Viszlát tél, helló tavasz! A virágok előbukkanása a húsvét közeledtét is jelzi, így hát ideje a természetes dekorációt is húsvétira cserélni. Van néhány növény, amit kertészek és szakértők kifejezetten erre az időszakra ajánlanak, hiszen mind színükben, mind formájukban képesek a tavaszt megidézni egy pillanat alatt.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin