A csempétől eltérő színű fugák kiemelik a lapok méretét

A legfontosabb, fugázással kapcsolatos kérdések

Ki válassza ki a fugát?

Ne bízd a burkoló szépérzékére, mert lehet, hogy nem azonosak a fogalmaitok arról, mi a szép. Ez esztétikai és nem szakmai kérdés, ebben te dönts, mégpedig azután, hogy meghallgatod a tapasztalt szakember tanácsait.

A méret a lényeg?

Igen, fontos a méret. Általában 3-5 mm szélességet szokás választani, de a fugaméretet leginkább az dönti el, milyen lapokat vásároltál. Élvágott lapokhoz a 2 mm-es javasolt. A hagyományos élképzésű lapoknál padlón 3-4 mm, falon 2-3 mm-re lesz szükséged. A rusztikus, hullámos szélű lapoknál jól mutat az 5 mm fugaszélesség. A máz nélküli Cotto lapoknál, ahol a gyártástechnológia miatt lehetnek méreteltérések a lapok között, a fugahézag 1 cm-re is fölmehet. Érdemes figyelembe venned a gyártók ajánlásait, de megbízhatsz saját arányérzékedben is. Néhány lap száraz lerakásával ellenőrizd magad az összhatást!

Mielőtt burkolsz, határozd meg a fugaméretet!

Mielőtt burkolsz, határozd meg a fugaméretet!

Milyen márkát válassz?

Mivel valószínűleg még sosem kellett fugáznod, támaszkodj a szakember véleményére. Elképzelhető, hogy bizonyos anyaggal, márkával szívesen dolgozik, vagy olcsóbban hozzájut, mint te a kereskedelmi forgalomban. Egyszóval, márkaválasztásban lehetsz engedékeny, de érdemes tudnod, hogy padlófűtéshez flexibilis fugázót érdemes venned, teraszra pedig fagyálló, flexibilis fugát.

Melyik szín lesz a megfelelő?

Rontott fuga

Ha a beépített fugáról kiderül, nem tetszik a színe, akkor már nehéz változtatni rajta. Ki kell kaparni a nem tetsző felületet és újra le kell rakni, de ez igen nagy munka. Jó hír, hogy léteznek fugafestékek, amelyekkel újszerű hatást tudsz elérni megfáradt vagy rontott fuga esetén.

Ha a márkát hagyod, hogy a szakember válassza ki, a színeket neked kell! A fuga színét mindig a csempéhez, burkolólaphoz igazítsd. Általában olyan színűt keress, ami a legjobban hasonlít a burkolat saját színéhez, ekkor a fuga belesimul környezetébe, elmossa a lapok határait, így téve egyöntetűvé a felületet. A fuga színével persze radikális hatást is elérhetsz. A fekete csempéhez választott fehér vagy piros fuga erőteljes hatással bír. A csempétől eltérő színű fugák kiemelik a lapok méretét és kikockázzák a burkolt felületet. Amennyiben bizonytalan vagy, a hozzáértők azt szokták mondani, a középszürke az a fugaszín, ami szinte mindenhez megy. Jegyezd meg, hogy a padlóra nem szabad túl világos fugát választanod, mert nagyon hamar elkoszolódik, és a fehérből pillanatok alatt alatt szürke lesz, a fugát takarítani pedig igen nehéz.

Mennyi fugát vegyél?

1 négyzetméter burkolathoz nagyjából 0,5 kg fugázó anyag kell. A fuga általában 5 kg-os kiszerelésekben kapható. A felhasznált mennyiség a fugahézag vastagságától, és a lap vastagságától is függ. Ezért emlékezz rá, milyet vettél, hátha még egyszer el kell fáradod az üzletbe, esetleg idővel cserére szorul egy lap (a fugák szinpalettája gyártónként változó). Ilyenkor mindig tudd, melyik színért, márkáért kell nyúlnod.

Mire jó a szilikonfuga?

A szilikonfuga (szaniter szilikon) egy rugalmas fugázóanyag. Sarkok, fal-padló csatlakozások fugázásához használják. Itt a hagyományos fugázó flexibilitása nem elég, és kiperegne a fuga, ilyenkor jön jól egy rugalmasabb anyag. Mindenképp vegyél belőle! A fugával azonos  színekben létezik, 1 tubus általában 10 folyóméter fugázásához elegendő. n

Érdekes összhatás

Érdekes összhatás

Forrás: decordots.com, blog.taltalk.co.za, ncgroutworks.com

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.