Hogyan készítsd el otthon?
Hozzávalók 4 kalácshoz:
- 40 dkg liszt
- 1 tojás
- 2 púpozott evőkanál cukor
- 5 dkg vaj
- 3 dl tej
- 2,5 dkg élesztő
- fél mokkáskanálnyi só
- fél citrom reszelt héja
- étolaj és kristálycukor a hempergetéshez
1. Az élesztőt futtasd fel 1 dl tejben kevés cukorral. A liszthez add hozzá a puha vajat, a maradék tejet és cukrot, a sót, a felvert tojást és a reszelt citromhéjat, majd végül az élesztős tejet. Dagaszd, gyúrd alaposan, vagy tedd kenyérsütőbe és indítsd el a dagasztás, kelesztés programot. Gép híján a dagasztást követően kb. egy órán át keleszd a tésztát.
2. A megkelt tésztát oszd el négyfelé, majd lisztezett nyújtólapon nyújtsd ki. Késsel vagy pizzavágóval vágd csíkokra, a csíkokat tekerd föl az előzőleg megolajozott sütődorongra. A tésztacsíkok szorosan illeszkedjenek egymáshoz. Ha elkészültél, a tésztát kend meg olajjal, majd hempergesd bele vagy szórd meg kristálycukorral.
3. Parázs fölött forgasd és süsd addig, amíg a cukormáz megbarnul. Ez kb. 15 perc. Forrón beleforgathatod darált dióba, mandulába, vaníliás cukorba.
Gondoltad volna, hogy a kürtőskalácsról egy 1450 körüli kéziratban tettek először említést? Az írás szerint a kelt tésztát sütődorongra csavarták fel, majd megkenték tojássárgájával, és parázs fölött pirosra sütötték. Az első ismert receptet gróf zabolai Mikes Mária 1784-ben, Erdélyben megjelent szakácskönyvében olvashatjuk. Érdekesség, hogy a grófnő receptje még nem tartalmazott cukrot. Néhány évvel később, a felvidéki Simai Kristóf is lejegyezte a maga szakácskönyvében a kürtőskalács elkészítésének javaslatát. Ez az első olyan recept, amely szerint a sütés végén cukorba kell forgatni a kalácsot. Cukor híján darált diót, mandulát már akkoriban is használtak. Közel száz évet kellett várni arra a receptúrára, amelyben azt írják, hogy a feltekert kelt tésztát még a sütés előtt hintsék meg cukorral, hogy az a parázs fölött karamell bevonatot képezzen a süteményen.
Honnan a név?
A kalács neve a tűzhelyek kürtőjére utal. Eredetileg Székelyföld kedvelt süteménye volt, leginkább ünnepi alkalmakra készítették. A 18. század elején már a magyar nemesség körében is népszerűségnek örvendett. A század végére a teljes magyar nyelvterületen elterjedt, és a polgári, majd a népi konyhaművészetnek is meghatározó eleme lett.
Mára akkora sikere van, hogy október 10-12. között, a Vajdahunyad várában fesztivált rendeznek a tiszteletére. A Kürtőskalács Fesztiválon a sütemény részletes történetét, hagyományát, de az elkészítési módját is megismerheted. n