A felsőmocsoládi kastély régi családi fészek

Az Otthonok&Megoldások magazin legizgalmasabb rovata kétségkívül a Sztárvár, ahol híres emberek otthonait mutatjuk be. A nyári számban Mocsai Lajosnál, a magyar férfi kézilabda-válogatott szövetségi kapitányánál jártunk, aki szélesre tárta a család felsőmocsoládi kastélyának kapuját. Be is léptünk és csak ámultunk.
Két évszázad
Az 1814-ben épült kastély a család tulajdona. Mocsai Lajos felesége, Csorba Virginia az arisztokrata származású, akinek felmenői valaha itt éltek és a környező 3000 hektáron gazdálkodtak. A birtokközpont Virginia édesanyja után viseli a Bánó Mária nevet. A kastély fénykora 1948-ban zárult le, amikor a középnemesi gazdálkodó család lakóhelyét államosították, a családot kitelepítették. Az épület volt azóta óvoda, iskola, varroda és ki tudja még mi. Ahhoz pedig elegendő volt a század második fele, hogy a benne élők, dolgozók, tanulók csúnyán leamortizálják az épületet. A család teljesen véletlenül egy újságban talált rá néhai kastélyuk hirdetésére, melyet árverésre bocsátottak. Visszavásárolták a birtokot, méghozzá azzal a céllal, hogy az régi fényében tündökölhessen. Az értékmentő tevékenység finanszírozója javarészt Mocsai Lajos, aki családjával 10 éve kezdett hozzá a helyreállításhoz.












Életfeladat
A tréner értékmentőként sem vallott kudarcot: a történelmi jelentőségű épület és birtok ma teljes pompájában tündököl. Részben a család lakja és élvezi, részben pedig nyitva áll a nagyközönség előtt. Mesebeli helyszínként alkalmas álomesküvők, családi rendezvények, vállalati események, tréningek megtartására, vagy egyszerűen csak pihenni és megélni azt, milyen egy 19. századi barokk kastély falai között létezni. Az anyagot szerettük készíteni, mert Mocsai Lajosban igazi értékmentő, akinek fontosak a családi kötelékek. Sőt, az is elárulta, noha kastélyt birtokolni bár nagyszerűen hangzik, nem úri allűr, inkább roppant anyagi teher, ugyanakkor óriási feladatfelvállalás, törekvés a múlt egy darabjának megőrzésére. Vendéglátónk kíséretében örömmel jártuk végig a kastélyt, amely Csorba Virginia és nem belsőépítész keze nyomán vált olyanná, ahogy az a fotókon látszik. Lenyűgözött a kastélykert, amit egyetlen kertész, a 72 éves Aranka gondoz. Példás a konyhakert és megnyugtató látvány a halastó is, amiből az utóbbi időben rejtélyes módon eltűntek a tavirózsák, hogy miért? A magazinból kiderül!