
Milyen igényeidet érvényesítheted még a szomszédjoggal?
Például az áthajló ágak, átnyúló gyökerek jogát, valamint áthajló ágakról lehulló gyümölcsök jogát, a szomszédos földre való belépés és használat jogát, a kerítés jogát, a határvonalon álló fa vagy bokor és annak gyümölcséhez való jogát, a tilosban talált állat visszatartására való jogát.
Ilyenkor egész nyugodtan felhívhatod az ügyvédedet, aki megteszi a szükséges jogi lépéseket. Ez esetben ugyanis nemcsak a komfortzónád szenved csorbát, hanem az ingatlanodban is forgalmi értékcsökkenés következik be, a kártérítés tehát indokolt lehet.
Panorámaigény
A helyiségek természetes megvilágítása, a kert intimitása és a kilátás ugyanis az ingatlan forgalmi értékében megtestesülő vagyoni értékű jog. A kilátás értéke az ingatlan piaci árában mutatkozik meg, a vagyoni értékkel bíró dolgok pedig jogi védelemre szorulnak. Amennyiben igazolódik az állításod, a szomszédot kártérítésre kötelezheti a bíróság, mert noha lehet, hogy volt érvényes építési engedélye, a terv megválasztásánál nem kellő gondossággal járt el. A panorámához való jog a szomszédjogi igények egyike. A bíróságok ilyenkor a Polgári Törvénykönyv szomszédjogról szóló rendelkezéseit veszik elő, amely többek között kimondja: „A tulajdonos köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédait szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.”
Különböző zavarások
A Polgári Törvénykönyv azonban megkülönböztet szükséges és szükségtelen zavarást, tehát lényeges kérdés annak körülírása, hogy mit érthetünk szükségtelen zavarásának, illetve a jogok gyakorlásában való veszélyeztetésnek. A reklamálóknak, illetve ügyvédjének ilyenkor azt kell alapos indokokkal alátámasztania, hogy az építkezés során a kilátáshoz fűződő érdekeit figyelmen kívül hagyták, és nem a lehetőség szerinti legkedvezőbb kivitelezés valósult meg. Amennyiben ezt sikerül bizonyítani, az értékcsökkent ingatlan forgalmi értékének akár 15-20 százalékát is megítélhetik kártérítésként a bíróságok. n