Teraszburkolás 9 lépésben – FOTÓKKAL!

Adott volt egy az elvártnál jobban lejtő, szakszerűtlen kőművesmunkával előállított, látszólag egyenes felületű, mégis hepehupás terasz, amit többször felújítottak, méretét növelték, de nem hozzáértő kezek nyúltak hozzá. Korábbi cikkünkben a betonterasz rekonstrukciójáig jutottunk, sorozatunk második részében a burkolás lépéseit vesszük számba.

Innen indulunk: 2016 tavaszán elkészült a betonterasz rekonstrukciója, ám pénz híján nem volt lehetőség a befejezésre, ez év őszén azonban folytatódott a munka.

Olvasd el ezt is!Hogyan burkolj teraszt?

A lakók igénye: Egy olyan teraszburkolat lerakása, amely amellett, hogy esztétikus, balesetmentes is, azaz télen nem fagy rá a víz, korcsolyapályává változtatva a felületet.

Teraszburkolás 9 lépésben

1. Burkolási terv készítése. A vásárlás előtt a pontos teraszméret ismeretében érdemes dönteni a lapok nagyjábóli méretéről (négyzet, téglalap), kiosztásáról (halszálka, diagonál, hálós stb.) Látványos fektetési rajzokat a Pinterest.com-on találunk a ’tile pattern’ szavak bepötyögése után.

2. Mennyiségszámolás. Ha megvannak a fektetési tervek, rendeljünk/vásároljunk olyan méretű lapot, amely a választott kötést kiadja. Számoljuk ki a burkolólapok mennyiségét úgy, hogy 10 százalék ráhagyással dolgozzunk. Amennyiben többet veszünk, és maradnak bontatlan dobozok, azokat a barkácsáruházak általában visszaveszik.

3. lépés: Anyagválasztás. Jelen esetben szempont volt az ár, a biztonság, a fagyállóság, a kopásállóság és a burkolólap vastagsága. A választás egy középárkategóriás hazai matt, kültéri, fagyálló 30x60x1 cm-es greslapra esett, melynek négyzetmétere 4300 Ft volt. A lapok raktáron voltak a barkácsáruházban, így a rendelés és a várakozás nem vitt el további heteket.

4. lépés: Felvonulás. A munka és a betonterasz állapotának felmérése, szakemberek kiszállása. Fontos a helyes időpontválasztás, és az is, hogy a terasz burkolását a megfelelő hőmérsékleten végezzük. Erre a legideálisabb idő a 15-20 Celsius fok, tavasszal vagy ősszel.

5. lépés: A munkafelület felkészítése. Jelen esetben ez a betonfelület érdes ré­szeinek elsimítását, csiszolását jelentette.

6. lépés: Mélyalapozás. Fontos és kihagyhatatlan mozzanat, mert a mélyalapozó leköti a port és megfelelő tapadást biztosít a ragasztónak.

Teraszburkolás 9 lépésben – FOTÓKKAL!

6. lépés: Mélyalapozás. Fontos és kihagyhatatlan mozzanat, mert a mélyalapozó leköti a port és megfelelő tapadást biztosít a ragasztónak.

7. lépés: Lapfektetés. A ragasztó kikeverése után kétoldali kenéssel folytatódott a munka. 6-8 mm fogazású glettvassal húzták le a szakemberek a megfelelő sűrűségben bekevert anyagot, majd kétoldali kenést alkalmaztak, azaz a beton és a lapok is kaptak ragasztót, így adva dupla tapadást a járólapnak. Ezt követte a fugakereszt elhelyezése az egyenletes hézag biztosítása érdekében.

Teraszburkolás 9 lépésben – FOTÓKKAL!
Teraszburkolás 9 lépésben – FOTÓKKAL!

8. lépés: Fugázás. A fuga színét mindig a csempéhez, burkolólaphoz érdemes igazítani, általában olyan színben, amely a legjobban hasonlít a burkolat saját színéhez, ekkor a fuga belesimul környezetébe, A fugázás végeztével a fugakeresztet távolítsuk el, a járólapon a 24–48 órás száradás idején ne gyalogoljunk!

Teraszburkolás 9 lépésben – FOTÓKKAL!

9. lépés: Vízvető fémdarabok behelyezése. Az élvédő a járólap szabad éleit zárja le, egyben az esővíz szakszerű elvezetéséről is gondoskodik. Ezek felhelyezését megelőzte a zárólapok csempevágóval történő méretre igazítása.

Ez a cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2016/04-es számában jelent meg.

Fotók: DOBOS RICHÁRD

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.