Forrás: Europress

Lazúr eltávolítása – Így csináld, hogy tökéletes legyen a végeredmény

Fel szeretnéd újítani az egyik bútorodat, mert már kezd lekopni róla a lazúr? Ebben az esetben van egy lépés, amit semmiféleképpen nem hagyhatsz ki! Ez pedig nem más, mint a jelenlegi lazúr eltávolítása, annak érdekében, hogy a restaurálás befejeztével hibátlan legyen a végeredmény. Ennek pedig több módja is van, melyek közül az alábbiak a leghatékonyabbak és leggyakoribbak.

Lazúr eltávolítása hőlégfúvóval

Ez egy viszonylag egyszerű módja a lazúr eltávolításának, amely során a hőlégfúvó segítségével pontról pontra haladva melegítjük a bútor felületét. Ennek következtében szépen elkezd leválni a rég megkopott lazúr, amit végül egy spakli segítségével teljesen el tudunk távolítani. Tény, hogy ez egy viszonylag egyszerű módszer, ennek ellenére komoly figyelmet igényel, nehogy a hő hatására megsérüljön a bútor felülete. Ezen kívül ajánlott ezt a munkafolyamatot a szabad ég alatt elvégezni, vagy egy jól szellőztethető helyiségben, ugyanis a lazúrnak kellemetlen szaga van, továbbá a melegítés során egészségkárosító anyagok is a levegőbe kerülhetnek.

Lazúr eltávolítása lemaratással

A hőlégfúvós módszeren kívül le is marhatjuk a lazúrt a felületről. Ehhez azonban mindig a fatípusnak megfelelő szert kell használnunk, ellenkező esetben ronda foltok, elszíneződések keletkezhetnek. Ha bekentük a bútor felületét, akkor meg kell várnunk amíg a lazúr felpúposodik, majd egy spaklival le tudjuk azt kaparni.

Lazúr eltávolítása csiszolással

A lazúrt csiszolással is eltávolíthatjuk. Ehhez ajánlott egy csiszológép használata, ugyanis a lazúr a fa mélyebb rétegeiben is megtalálható, így kézzel nagyon sokáig tartana ez, így nagyon fárasztó és kimerítő. Mindemellett a gép használatával sokkal egyenletesebben fogunk tudni dolgozni, így a végeredmény is szebb lesz.

+ 1 tipp

A csiszolás abban az esetben is ajánlott, ha a többi módszer egyike mellett döntünk, ugyanis így tudjuk a legalaposabban előkészíteni a fafelületet az új lazúr felvitelére. A legtöbb esetben a 120-as erősségű csiszolópapírral érdemes kezdeni, majd következhet a 160-as. A csiszolással továbbá láthatóvá válik a fa erezete, ami még szebbé teszi a bútort.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.