Forrás: Getty

Lakásfelújítási támogatás buktatói – Ezekre figyelj, ha élni szeretnél a lehetőséggel

Mi az a lakásfelújítás támogatás?

A támogatás maximum 3 millió forint összeget jelent, amelyet akkor vehetünk igénybe, ha számlákkal igazolni tudjuk a felújítással járó összeget. A támogatás egész összege nem fordítható csak munkadíjra vagy csak anyagköltségre, ez 50-50%-ban megoszlik a támogatás összegéből. A támogatás a felújítás árának maximum felét állja, ezért legfeljebb 6 millió forintnyi kiadásról nyújtható be igény – ideális esetben ennek felét, 3 millió forintot kapunk vissza támogatás formájában.

A támogatást csak lakóházra vagy lakásra igényelhetjük abban az esetben, ha az igénylő legalább egy 25 év alatti gyereket nevel, valamint a felújítandó ingatlan állandó lakcímként szolgál, és már legalább egy éve él ott. Fontos továbbá, hogy a felújítandó ingatlan legalább 50%-ban a támogatást igénylő vagy annak kiskorú gyermeke tulajdonában legyen.

A lakásfelújítási támogatást igénybe vehetjük számtalan munkálatra – így például fürdőszoba-felújításra, vezetékek korszerűsítésére, tetőfelújításra, szigetelésre, napelemek felhelyezésére, belső esztétikai felújításra.

A lakásfelújítási támogatás buktatói

Sajnos semmi sincs kockázat vagy buktató nélkül, igaz ez erre a támogatásra is. A lakásfelújítási támogatás buktatói akár többmilliós „kárt” is okozhatnak (már amennyiben az várt, de meg nem ítélt támogatást kárként fogjuk fel), ezért rendkívül fontos tisztában lenni velük és mindent megtenni azért, hogy elkerüljük őket.  Mutatjuk a leggyakrabban előforduló problémákat, amik miatt elutasítják a támogatás igénylését:

  • Kicsúszunk a 25 év alatti korhatárból: A lakásfelújítási támogatás akkor vehető igénybe, ha az igénylő legalább egy 25 év alatti gyermeket nevel. Ám mivel a támogatást a felújítás befejezése után vehetjük csak igénybe, nagyon fontos, hogy a gyerek még ne töltse be 25 éves kort a támogatási igény benyújtásakor.
  • Köztartozás van a nevünkön: A támogatás igénybevételekor nyilatkozatot is kell beadni, miszerint nem rendelkezünk köztartozással. Erről igazolást is kell benyújtani, amit a NAV-tól lehet igényelni.
  • Hiányzó információk a számlákról: Mint már említettük, nem mindegy, milyen arányban használjuk fel a támogatást a munkadíjra és az anyagköltségekre. Ezért nagyon fontos tisztázni minden számlán, hogy milyen terméket vagy szolgáltatást vettünk igénybe az adott összegért.
  • Túl korai vagy késői számlákat nyújtunk be: Tartsuk észben, hogy csak azokat a számlákat fogadják el, amelyeket legkorábban 2021. január 1-jén, legkésőbb pedig a 2022. december 31-től számított 60. napon állítottak ki.
  • Nem szerződünk a kivitelezővel: A kivitelezést végző vállalkozóval vagy vállalkozókkal kötelesek vagyunk szerződést kötni, ha szeretnénk igénybe venni a támogatást.
  • Hozzátartozóval szerződünk: A támogatás igénybevételének kritériuma, hogy a vállalkozó vagy annak alkalmazottja nem lehet az igénylő élettársa vagy hozzátartozója.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.