Forrás: Getty

Fa vagy fém ágykeret?
Az ágy alapanyaga szabja meg a felújításhoz szükséges festék típusát, továbbá az előkészületekre is befolyással van. Alábbiakban a fa és a fém ágyak felújításában is segítünk.
Szükséges eszközök
- lakk vagy lazúr
- alapozó (opcionális)
- glettanyag (opcionális)
- hőlégfúvó és/vagy durva, illetve finom csiszolópapír
- Ecset és/vagy henger
#1 lépés – Régi festék eltávolítása
A régi festéket, minden esetben, először el kell távolítanunk, de ez fokozottan igaz, ha lazúrral szeretnénk később lekenni, hiszen azon átlátszódik a korábbi festék. Fémágynál nem kell mindig leszednünk a régi festékréteget, ha ugyanis jó állapotban van – tehát nincs leütve vagy lekopva –, akkor rajta is hagyhatjuk. Ettől függetlenül azonban kicsit át kell csiszolnunk a felszínét, hogy jobban tapadjon a festék. A lakk eltávolítására több módszer is létezik: le lehet maratni, de használhatunk hőlégfúvót vagy csiszolópapírt is.
#2 lépés – Hibák kijavítása
Amennyiben a fa ágykereten találhatók hibák, akkor azokat csiszolással és egy speciális glettanyaggal ki lehet javítani. Ilyen esetben mindenféleképp le kell alapozni az ágyat, hogy a festés tartós legyen. Fémágyaknál pedig kifejezetten fontos a megfelelő alapozás. Fából készült ágyak esetén akkor nincs szükség erre, ha jól lecsiszoltuk a felületet, amire később egy áttetsző lakkot vagy lazúrt kenünk fel.
#3 lépés – Festés
Egy ecset vagy henger segítségével nekiláthatunk a festésnek, amely során arra figyeljünk, hogy egyszerre ne vigyünk fel túl sokat, nehogy megfolyjon.
#4 lépés – Száradás
A lakknak viszonylag sok időre van szüksége a teljes száradásig, így ezt mindenképp várjuk meg. Amennyiben nem vagyunk elég türelmesek, és idő előtt használatba vesszük, akkor kárt tehetünk a festésben, ugyanis a még puha lakkréteg könnyedén megsérülhet. Ha 3-5 napot várunk, akkor már viszont nagy eséllyel teljesen megszáradt, így használhatjuk is az ágyat.