Forrás: iStock

Hogyan lehet mégis körültekintően eljárni annak érdekében, hogy ne érje csalódás a megrendelőt? Magam összesen három ablakcserés „ügyön” vagyok túl. Egykori lánylakásom ablakai szolgáltatták az első fejezetet. Régi, dupla szárnyú, fa ablakai voltak a lakásnak. Az a fajta, amelyen jó pár réteg mázolás gyűlt már fel. Rések voltak itt-ott bezárt állapotban is, s mivel viszonylag forgalmas helyen volt a garzon, a legfontosabb akkor a magas zajszint csökkentése volt. Házközponti fűtés volt az épületben, ezért a lakás fűtésszámláját érdemben nem tudta befolyásolni a csere.
Az első kör: “És javítani ki fog?”
A postaládába dobott szórólap alapján választottam ki az ablakcserés céget. Minden flottul ment, bár a bontással egészen sok falfelületen maradtak javítandó részek, illetve a konyhai ablakkal jó sokat szenvedtek, mert utóbb kiderült, a szomszédos lakás szintén konyhai ablakával az alsó tokot egybeépítették. De végül ezt is megoldották. Amit viszont nem sikerült, a kőműves munkákat, tehát a fal javításával egész egyszerűen nem foglalkoztak. Azt mondták, nekik nincs kőművesük, azt a megrendelő intézi. Csakhogy ilyesfajta feladatokra már akkor sem volt egyszerű szakit találni. Tipikus probléma. Pepecselő meló, de nem kap érte sok pénzt. Hiába voltak szép új, jól záródó, jól szigetelő, műanyag nyílászáróim, a körülötte lévő falszakasz megannyi csupasz téglája esztétikailag lerontotta a látványt. Csak hónapokkal később sikerült valakit találni, aki végül megcsinálta.
A második kör: “Újra belefutottam…”
A második ablakcserés történetünknél szemfülesebb voltam – legalább is így véltem –, és az ajánlatkérési szakaszban konkrétan rákérdeztem a várható kőműves munkák sorsára. A kapott pozitív válasz birtokában egészen komolyan gondoltam azt, hogy ezúttal nem ismétlődhet meg a korábbi sztori. De – hogy, hogy nem – megismétlődött. Ilyenkor sajnálom, hogy nincs hangfelvétel a vállalkozóval folytatott beszélgetésről, ugyanis váltig állította, hogy márpedig ilyen munkák elvégzését nem tartalmazza magát a kőműves munkát.. Az érintett – egyébként generálkivitelező – amolyan ismerősféle volt, ajánlásokkal. Más feladatokkal is megbíztuk, aztán meg jól elzavartuk, mert végül a kapott szolgáltatások (sajnos más téren sem lehettünk elégedettek vele) elfogadhatatlanok voltak. A javításokat és minden egyebet megint csak más kellett, hogy elvégezze.
A harmadik kör: “A jó szakember a kulcs”
Az utolsó ablakcserés momentum nem végződött ekkora csalódással, de azért tökéletesen elégedett ott sem lehettem. Az építkezés, felújítás folyamata iszonyúan nehéz és idegőrlő egy „civil” számára. Megtalálni azt a szakembert, akivel tényleg maradéktalanul elégedett lehet a megbízó, olyan ritka, mint a fehér holló. Nem véletlenül kérjük, keressük ismerősök véleményét, tapasztalatait, olykor a közösségi média gyors és hathatós segítségét ilyen helyzetekben.

Mindezek alapján ablakcsere előtt, amit mindenképpen tegyünk meg, és ne sajnáljuk rá az időt:
– Referenciákkal rendelkező vállalkozót keressünk. Persze a referencia kérdése sem egyszerű, mert honnan lehet valódi ügyfeleket becserkészni és a véleményüket kérni? Gyakran találkozhatunk azzal a jelenséggel, hogy a honlap „Referenciák” menüpontja egyszerűen a „feltöltés alatt” szöveget rejti. Azért ez nem túl biztató. Itt is segítségünkre lehet a közösségi média.
– Több cégtől is kérjünk ajánlatot. Az ajánlatkérés általában egy körülbelüli összegre ad választ, a személyes felmérésre később, már a megbízás fázisában szokott sor kerülni. Azt is megtehetjük, hogy előzetesen ellátogatunk a vállalkozó irodájába, és ott kezdjük a tapasztalatszerzést. A kérdéseinket írjuk előzetesen össze, hogy ne maradjon ki semmi a személyes találkozás alkalmával.
– Egy-egy ablakcserével foglalkozó vállalkozás működési adatai, eredményei hivatalos cégjegyzékben is megtekinthetőek. Ezzel azokat a cégeket zárhatjuk ki, amelyek körül nem egyértelmű a működési rend és a megnyugtató szakmai tapasztalat.
– Érdemes független energetikai szakértő véleményét kérni a cserélendő ablakok fajtáját és a ház szigeteltségi állapotát illetően, mert nem biztos, hogy pusztán az ablakcsere megoldást jelent egy rendesebb energetikai korszerűsítésre. A szellőzés kérdése is idetartozik. Jó eséllyel szükség lesz szellőztető berendezésre is, mely a belső levegő minőségének függvényében működésbe lép automatikusan, ezzel a penészesedés problémája zárható rövidre.
– Az árnyékolás, illetve a szúnyoghálók kérdése is átgondolást igényel. A redőnyök használata elsősorban a beáramló fénymennyiség szabályozását célozza, ám jelentős szerepe van a helyiség hőmérsékletének befolyásolásában is. Természetesen költségnövelő tényezők.
– Az ablakok anyaga, minősége, a technológiák tekintetében nagyon sokféle megoldás létezik. Általánosságban elmondható, hogy a jó minőségű, de inkább középkategóriás műanyag nyílászárók iránti igény a legnagyobb az ablakcserét igénylők körében. Nem véletlenül, hiszen egy átlagos (nem műemléki) épület esetében – legyen az akár családi ház vagy társasházi lakás – ez a legolcsóbb és legpraktikusabb megoldás.
Szerző: Tóth-Varga Judit