Kedvezőbb árfekvés
Az ikerházak legszembetűnőbb előnye, hogy kedvezőbb árfekvésűek, mint klasszikus megfelelőik. Mindez két elemből tevődik össze. Egyrészt maga a telek olcsóbb, hiszen annak megvásárlását két család fedezi. Másrészt a kivitelezésen is komoly megtakarítások érhetők el azáltal, hogy a házak egy-egy oldala közös. Annak költségei feleződnek, ráadásul nincs vakolás, sem burkolás, ahogy arra egy falnyi nyílászáró ára is megtakarítható. Ha pedig az építést egyazon cég végzi, mind a munkaerőköltségen, mind az építőanyagok beszerzésén jelentős összegek takaríthatók meg.
A másik nyakán
Az ár ugyanakkor messze nem minden. Egy ikerház esetén muszáj számba vennünk azt a tényezőt is, hogy jó eséllyel soha nem leszünk magunk, hiszen a szomszéd gyakorlatilag szerves része és szemlélője lesz életünknek. Mindez persze fordítva is igaz: aki ilyen ingatlanba költözik, az készüljön fel arra, hogy akarva-akaratlanul tud majd mindent a fal másik oldalán élők életéről. Márpedig azok, akik a panellakást elhagyva kertes házba vágyódnak, egyben magányra, nyugalomra és privát szférára is áhítoznak, amit nem feltétlenül egy ilyen kialakítású ingatlanban találnak meg.
Valaki rosszul jár
Ráadásul a privát szféra hiányán felül vannak további, gyakorlati kockázatai is az ikerházaknak. Ha nem az észak-déli tengely mentén tükrözik a két házat, akkor az egyik tulajdonosa a tájolás miatt bizony pórul járhat. Ahogy a fekvés a lakás megközelíthetősége miatt is fontos: ha nem az utcafrontról nyílik mindkét ingatlan akkor könnyen lehet, hogy minden alkalommal át kell-e “másznunk” a szomszédokon ahhoz, hogy saját lakásunk bejáratához jussunk. A közös udvar amúgy is nagy toleranciát igényel mindenki részéről: a szomszéd gyermekeinek zsivaja, a kert másik sarkában rendezett kerti partik és a kvázi lakótársak ízlése és igényessége mind-mind olyan tényező, mely szükségszerű velejárója egy ilyen összeköltözésnek.