Forrás: Getty

Így takarítsd a bőrkanapéd!

A bőr az egyik legtartósabb bútorszövet, egyben igazán szemrevaló és elegáns is. Nem csoda hát, ha olyan sok háztartásban megtalálható egy kanapé, egy fotel vagy egy ottomán bútorszöveteként. Szerencsére nem különösebben kényes anyag, persze fontos, hogy a megfelelő eszközökkel és anyagokkal tartsuk tisztán. A különböző típusú bőrfelületek különböző eljárást igényelnek, ezért az első és legfontosabb lépés meghatározni, bőr bútoraink melyik kategóriába is tartoznak.

Kategorizálás

A természetesen hagyott bőr különösen puha, előkelő és simulékony. Lélegző anyag, amely gyorsan felveszi a test hőmérsékletét. Egyik típusa a kissé pigmentált bőr, ami kevésbé lélegzik, mint a természetesen hagyott bőr, de hasonlóan alkalmazkodik a test- és a helyiség hőmérsékletéhez. Másik típusa a nubuk – vagy ismertebb nevén velúr bőr –, melynek puhaságában és melegségében rejlik legnagyobb vonzereje.

A másik nagy típust a pigmentált vagy bevonattal ellátott hasított bőr adja, mely kevésbé lélegzik, lassabban melegszik fel, így „hűvösnek” hat.

Természetesen hagyott bőr felületek takarítása

Sokan azt ajánlják, hogy a természetes bőr felületeket egyszerű száraz ronggyal törölgessük át, vagy a porszívó puha, kíméletes fejével takarítsuk le. Mások a desztillált vízben áztatott törölgetőre vagy a kifejezetten erre a célra kifejlesztett tisztítószerre esküsznek.

Bevonattal ellátott hasított bőr felületek takarítása

A bevonattal ellátott bőr felületek jobban viselik a nagyobb igénybevételt, ezzel együtt a kevésbé kíméletes takarítást is. Ugyanakkor az ammónia-tartalmú és lúgos vegyszereket tartsuk távol bútorainktól, mert ezek – amellett, hogy megtisztítják – könnyen károsíthatják a szövetet.

A bőrbútorok takarításának főbb lépései

1. Porszívózzuk le a port a bőrfelületről a porszívó legpuhább fejének segítségével.

2. Készítsünk kíméletes tisztító oldatot szappan és desztillált víz segítségével, amit aztán egy mikroszálas ruhával vigyünk fel a bőrre.

3. Mielőtt nekilátnánk, a szappanos oldatot próbáljuk ki a felület egy alig látható részén. Várjunk néhány percet, és ha a szer nem hagy nyomot maga után, lássunk neki a munkának.

4. Haladjunk fentről lefelé.

5. Nedvesítsünk be egy másik ruhát sima desztillált vízzel, és töröljük át vele a bútort még egyszer.

6. Végül töröljük szárazra az egész felületet egy puha törölközővel.

Foltok és pecsétnyomok

A bőr nagyon érzékeny a foltokra, különösen a folyékony anyagokra, ezért ilyen baleset esetén olyan gyorsan távolítsuk el a szennyeződést, amilyen gyorsan csak lehet. Vizes anyagokat – mint például a narancslé – egy sima desztillált vizes ronggyal itassunk fel, majd szárítsuk meg. A makacsabb szennyeződéseket azonban langyos szappanos vízzel és kíméletes szivaccsal törölgessük át, majd egy tiszta ruha segítségével töröljük szárazra. Ilyen foltoknál soha ne használjunk hajszárítót. Végül az olajos foltokat – így például a vajat vagy a testápoló olajat – száraz ronggyal igyekezzünk eltávolítani.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.