Maga a lakberendezés egy nehezen uniformizálható folyamat, hiszen személyenként, koronként és terenként változik, mi számít ideálisnak. De – ahogy annyi más területen az életben – itt is vannak kapaszkodók, melyek személyektől, koroktól és terektől függetlenül érvényesek.
Jó ez azoknak, akik nem rendelkeznek túl sok tapasztalattal otthonunk berendezésében, és azoknak is, akik épp “stílusváltásban” vannak, de nem tudják még, milyen legyen életterük legújabb hangulata. Vegyük például a nappalit, és nézzük, milyen szabályok mentén rendezhetjük be azt mindentől függetlenül.
1. szabály: Tartsd észben, hogy minden arról a térről szól, amit épp meg szeretnél tölteni! Nézd meg a környezetet, és abból indulj ki – máskülönben ez is csak egy helyiség lesz jelentés és kontextus nélkül. Városban élsz? Érződjön ez a nappalin is! A természet veszi körbe otthonodat? Akkor engedd be azt a lakás központi terébe!
2. szabály: A kialakítást sokszor adottságnak vesszük, ami nem jó út. Az apró részletek, mint a parkettaszegély vagy a fal színe, legalább olyan fontos szerepet játszanak otthonod összképének kialakításában, mint a hangsúlyos bútorelemek. Mielőtt nekilátnál berendezni a teret, vedd ezeket alaposan szemügyre, és ha bármelyik is kívánni valót hagy maga után, javítsd vagy cseréld ki!
3. szabály: Olyan kanapét válassz, ami nem csupán szép, de praktikus is! Az emberek legtöbbször csak bemennek a boltba, rámutatnak az első darabra, ami felkelti a figyelmüket, és már viszik is haza magukkal, anélkül, hogy alaposan szemügyre vennék. Aztán csodálkoznak, ha otthonuk sokkal inkább hasonlít egy kiállítóteremre, mint valódi élettérre. A szófa a nappali központi eleme. Ha valaminek, hát ennek tökéletesnek kell lennie. Mielőtt döntenél, nézz meg és próbálj ki többet is, és a külcsín mellett a praktikumnak is szavazz bizalmat.
4. szabály: Fehér falakkal biztosan nem fogsz mellé. Csendben asszisztálnak bármilyen stílushoz a nappaliban, amivel még azt a lehetőséget is meghagyják neked, hogy bármikor átrendezz vagy stílust válts.
5. szabály: Ha megtaláltad a tökéletes kanapét, keress hozzá ikonikus foteleket, székeket és kiegészítőket! Hagyj magadnak elég időt erre, mert fontos, hogy olyan darabokat találj, melyek teljes harmóniában vannak szófáddal.
6. szabály: Ne fejezd be! Ne csinálj meg mindent A-tól Z-ig egy lendülettel, mert könnyen előfordulhat, hogy a nappali túlzottan trendi vagy személytelen lesz. És arra sem marad esélyed, hogy később bármit hozzáadj a térhez. Ha például elutazol, és hozol haza magaddal egy kedves emléket, annak is itt kell helyet találnod. Ne a boltban begyűjtött dekor elemekkel akard megtölteni a nappalit, hanem olyan tárgyakkal, melyekkel van közös történeted! Ehhez pedig időre van szükség.