Hamis kamera és álriasztó az ajtó fölé
Míg egy komplexebb riasztórendszer kiépítése komoly összegekre rúghat, addig egy hozzá megszólalásig hasonló, de néma berendezést szinte fillérekből is be lehet szerezni. A jó előre kitervelt, alaposan előkészített betörésekkel szemben ugyan hatástalan, de a spontán hívatlan látogatókat könnyen elbátortalaníthatja.
Valódi riasztó éles helyzetekre
Persze a legjobb megoldás, ha nem csak úgy csinálunk, mintha otthonunkat komoly figyelőrendszerrel óvnánk, hanem pontosan azt is tesszük. A lehetőségek tárháza itt gyakorlatilag végtelen, de aki nem akarja nagyobb kiadásba verni magát, az egyszerűbb készülékekhez, illetve hő- vagy hangérzékelő berendezéshez is könnyen hozzájuthat.
Fényt nekik
Amit azonban nem érdemes megspórolni, az egy mozgásérzékelő lámpa. A szakértők szerint ugyanis ez elbizonytalaníthatja a betörőket, mivel úgy értelmezik a lámpa meglétét, hogy az adott helyen különösen ügyelnek a biztonságra. Ezen felül hiába lesték ki, hogy nincs otthon senki, ha a lámpa mozgást jelez a ház körül, az gyanút kelthet a szomszédokban.
Mechanikai biztonság
A ház körüli stabil és lehetőleg minél magasabb kerítés is eltántoríthatja a betörőket. Különösen egy kovácsoltvas határoló, aminek végén hegyes dekorelemek díszelegnek. Azokon sérülés és feltűnés nélkül túljutni már önmagában kockázatos, és a legkevésbé sem gyors vállalkozás.
Semmi reklám
Bármekkora is legyen a csábítás, ne hirdessük fennhangon a különböző közösségi portálokon, hogy rövidebb vagy hosszabb időre elutazunk, azaz üres lesz a ház. Ezzel ugyanis gyakorlatilag tálcán kínáljuk fel otthonunkat a rossz fiúknak.
Semmi mutogatás
Hasonló megfontolásokból: ne tartsuk látható helyen a drága holmikat. Az utcáról például semmiképp se lehessen rálátni az ékszeres dobozunkra, se a drága laptopra, ahogy sok pénzt se hagyjunk az asztalra ledobva, ha várunk valakit. Ha ezeknek híre megy, az mágnesként vonzza a betörőket.
Semmi nagyzolást
Ne dicsekedjünk nagyobb társaságban anyagi helyzetünkről, vagyonunkról. Ne osztogassunk meg képeket a lakásbelsőről, sem semmi egyébről, amiből a szokásainkra vonatkozó információk szűrhetők le. Hivalkodó házzal és autóval könnyen a bűnöző körök látókörébe kerülhetünk.
Szimuláljunk!
Ha elutazunk otthonról, gondoskodjunk arról, hogy a ház ne árulja el ezt! Legyen mozgás körülötte! A szomszédot kérjük meg, hogy rendszerese ürítse a postaládát, ha tél van, sétáljon végig a frissen hullott hóban, nyáron pedig szellőztessen nap közben. Töltse ott az egyik estét, hogy égjen a villany, majd másnap parkoljon le az autóval a ház előtt, jelezvén: itt bizony itthon vannak.
Tereljünk!
És még egy hasznos ötlet az elutazáshoz. A kapucsengőnk mellé érdemes az alábbi szöveget kifüggesztenünk: “Hiába csöngetsz, mert a rendszer elromlott. Hívj a mobilomon!” Ezzel kivédhetjük a betörők “becsengetős trükkjét”, melyet arra használnak, hogy leteszteljék, vannak-e otthon vagy sem.
A kódok szigorúan titkosak
Védelmi rendszerünkről és biztonsági kódjainkról még a baráti körnek és a tágabb családnak se beszéljünk!