1. Kevesebb helyet a vécének!
Sok lakberendező portál találgatja, hogyan lehet okosan elrendezni a teret olyan helyiségekben, amelyek jellemzően szűkén vannak annak, pedig a megoldás nagyon egyszerű: mindenből kisebb és/vagy kevesebb kell. Nézük például a vécét! Egy falra szerelt ülőke beépített tartállyal mennyivel kevesebb helyet foglal hagyományos társainál? De választhatjuk az egybe épített kivitelt is, ahol a tartály közvetlenül a csésze hátsó részéhez kapcsolódik. Utóbbi ráadásul kimondottan környezetbarát megoldás a víztakarékos használatnak köszönhetően. És ha már itt tartunk: ha teljes átalakítás előtt állunk, megfontolandó a mosdókagyló és a vécécsésze összekötése olyan módon, hogy a kézmosáskor felhasznált víz öblítéskor újrahasznosítható legyen. Ezzel akár a tartály helyét is megtakaríthatjuk, azaz két legyet üthetünk egy csapásra.
2. Kád vagy zuhanyzó?
Miért ne lehetne egyszerre mindkettő? A kis hely nem jelenti feltétlenül azt, hogy egyikről le kell mondanunk, legfeljebb annyit, hogy “kettő az egyben” megoldásban kell gondolkodnunk. A különálló zuhany a nagy fürdők kiváltsága, kis terekben azonban a kád egyik végében kialakított zuhanyzórész lehet az ideális megoldás.
Az igazán merészek gondolkodhatnak úgynevezett vizes fürdőszobában is. Ahogy a neve is sugallja, ez annyit tesz, hogy nincs nincs elkülönített zuhanyzórész a fürdőben, csak a mennyezetről lelógó zuhanyrózsa jelöli ki a tusolás helyét. A fürdő többi része pedig úgy kerül kialakításra, hogy bátran vízes lehet (és többnyire az is lesz). Nem maradhatnak tehát szem előtt textíliák, sem krémek vagy más kozmetikai termékek, a mosdókagylónak vagy a csempének viszont úgyis mindegy. Hamar megszárad.
3. Le a vaskos csapokkal
Fogadjunk, hogy helyszűkében szenvedsz a fürdőben, de nem cserélted még le a régi, vastag szanitereket? Jellemző hiba! Pedig ezek is indokolatlnaul sok helyet foglalhatnak el, ráadásul még érzetre is töltkik a teret. Mielőbb szabadulj tehát meg tőlük! Ha még tovább akarunk takarékoskodni a hellyel, a zuhanyrózsát felszerelhetjük a mennyezetre is, míg a falba építhetünk tartót a tusfürdőknek és samponoknak. Sok kicsi sokra megy!
4. Nagy helyett kicsi
Ha hagyományos, nagy méretű mosdókagylónk van a mosókonyhában, érdemes lehet kicserélni egy kisebb mosogatóra. A kisebb elemek okos elhelyezésével pedig még többet teret nyerhetünk – így például a mosogató jól mutathat a sarokba szabottan is.
5. Mindent a falra
A függőleges tér kihasználása éppolyan fontos, mint a vízszintes felületeké, ezért amit csak lehet, szereljünk fel a falra ebben a három helyiségben. Az sem mellékes, hogy ezzel fontos helyeket szabadíthatunk fel a mosogató és mosdókagyló közvetlen környezetében. A fürdőben gondolkodhatunk beépített szekrényekben, tükör mögé rejtett polcokban vagy akár manapság oly’ népszerű különálló mosdótálban is. A konyhában a mikrohullámú sütő legyen inkább a falon, mint a munkalapon, míg a késeknek szerezzünk be egy rendkívül praktikus mágneses fali tartót.
6. Több helyet annak, ami valóban számít
Elgondolkodtunk már azon, mennyi helyet foglalnak az ajtók? Nem csupán a falból veszek el, de előttük és mögöttük és elegendő teret kell szabadon hagynunk ahhoz, hogy könnyen ki tudjuk nyitni őket. Ugyanez igaz a zuhanykabin vagy a fürdőszoba szekrény ajtajára. Sokan éppen ezért iktatják ki az ajtókat a praktikusabb helyiségekből. Lényegesen megkönnyíti a kényelmes berendezést.