Forrás: Getty
1. A talaj előkészítése
Az első lépés a talaj megtisztítása. Távolítsd el a megmaradt növényi részeket, az elszáradt szárakat és leveleket. Ezek ugyanis vonzhatják a kártevőket, és a különféle betegségek terjedését is elősegíthetik. Miután a talaj megtisztult, érdemes ásóval átforgatni, hogy a föld fellazuljon. Ha komposztot használsz, ez az ideális időszak annak elterítésére, így a talaj tápanyagokban gazdagabb lesz a következő szezonra.
2. Talajjavítás és trágyázás
Ősszel a talaj pihenő fázisba kerül, de nem árt, ha már most gondoskodsz a tápanyag-utánpótlásról. A komposzt mellett érdemes lassan bomló szerves trágyát is alkalmazni, amely a tél folyamán lebomlik, és tavasszal a növények rendelkezésére áll. Ha a talaj savanyú, dolomitmész vagy kerti mész szórásával javíthatod annak pH-értékét.
3. Téli talajtakarás
A talajtakarás az őszi kertészkedés egyik kulcsfontosságú lépése. A mulcsozás segít megvédeni a talajt a fagyoktól, és megakadályozza a gyomok elszaporodását is. Ehhez használhatsz szalmát, falevelet vagy akár fenyőkérget is. Fontos, hogy a talajtakaró réteg ne legyen túl vastag, mert az viszont elzárhatja a levegőt a talajtól.
4. Vetésforgó tervezése
Ősszel érdemes átgondolni, hogy a következő évben milyen növényeket hová ültetsz majd. A vetésforgó alkalmazása segít elkerülni a talaj kimerülését, és azt, hogy különböző betegségek megjelenését. Jegyezd fel, hogy idén hol és milyen növényeket termesztettél, és ennek megfelelően tervezd meg a jövő évi ültetést. Ha például idén burgonyát termesztettél egy adott helyen, jövőre oda inkább valamilyen hüvelyes növényt ültess.
5. Eszközök karbantartása
Végül pedig: ne feledkezz meg a kertészeti eszközök karbantartásáról sem. Az ásókat, kapákat és egyéb szerszámokat tisztítsd, és szükség esetén élezd is meg. A fém részeket olajjal kezeld, hogy megóvd őket a rozsdásodástól. Így amikor tavasszal újra munkához látsz, minden eszközöd készen áll majd.