Gyermekkorából bizonyára mindenki emlékszik még azokra a vizuális trükkökre, ahol két azonos hosszúságú vonal különböző környezetben rövidebbnek, illetve hosszabbnak tűnt. Ugyanez érvényes a lakberendezésre is: két ugyanakkora bútor kisebbnek vagy nagyobbnak látszik attól függően, milyen környezetbe kerül. Így egy kis szobát is megnövelhetünk és egy nagy szobát is gazdagon berendezhetünk. A szemünket könnyen becsaphatjuk, ha a színeket, mintákat ügyesen kombináljuk egymással. A lakástextilek válogatásakor ne hagyjunk figyelmen kívül a helyiségek méretét, funkcióját, mesterséges megvilágítását és természetes fényeit, a bútorok stílusát, és nem utolsó sorban saját ízlésünket, elképzeléseinket.
Sötét vagy világos: A sötét, meleg, intenzív színek hatására a bútorok súlyosabbnak tűnnek, míg a világos, hűvös, visszafogott színek könnyed, friss hangulatot keltenek. Egy nagy szobába nyugodtan választható akár sötét vörös függöny, takaró is anélkül, hogy klausztrofóbiánk támadna. Egy kisebb szobában egy halványsárga színnel pedig kinyitjuk és levegőssé tehetjük a teret.
Vastag vagy vékony: A vastagabb, dús textúrájú anyagok – mint például a bőr, a bársony, vagy a steppelt kárpit – látványra súlyosabbá teszik a tárgyakat. A könnyű textileket a kisebb helyiségekbe érdemes választani, hogy ne tűnjön túlságosan zsúfoltnak a tér.
Egyszínű vagy mintás: A mintás kárpitok, szőnyegek, takarók miatt nagyobbnak és nehezebbnek tűnik a szoba berendezése. A kis helyiségekben az egyszerű mintákkal vagy az egyszínű anyagokkal érhetjük el a legjobb hatást, míg a nagyobbakba nyugodtan választhatunk bonyolult, rafinált mintákat anélkül, hogy a töménység miatt kellene aggódni.
Kicsi vagy nagy minta: A nagy mintákkal óvatosan, mértékletesen bánjunk, csak a nagy helyiségekbe illenek, mert uralják és rövidítik a teret. Csak robosztus bútorokra, székekre tegyünk nagy mintás kárpitot, mert a kisebbeket összenyomják és a minták is megtörnek. Melléjük egyszínű vagy apró mintás textileket keressünk, amelyekkel a szoba arányait megtarthatjuk. Az apró mintás textilekkel szabadabbak lehetünk, mert egymással szépen párosíthatóak, tágítják a teret, és mozgalmasságot visznek bele. Azonban itt se feledkezzünk meg az arányok és a színek harmóniájáról! Nagy térben az apró minták nem tudnak érvényesülni, alig észrevehetőek, ezért inkább kerüljük őket.
Fodrokkal vagy puritán módon: Azok a bútorok, amelyeknek látszik a lába, nem takarják el berakások, fodrok, légiesnek néznek ki, míg a láb nélküli, fodros aljú bútorok masszívak, tömörek. Ha növelni akarjuk a teret, az előbbit részesítsük előnyben, mert az az érzésünk támad majd, mintha a levegő szabadon mozogna a bútorok között és alatt.
Átlátszó vagy sötétítő: A nem átlátszó anyagok nehezebbnek tűnnek, mint a légies, finoman átlátszóak. Úgy tűnik, mintha kevesebb helyet foglalnának el, vagy amúgy is alig észrevehetőek. Nagy szobában viszont egy fátyolszerű függöny hatástalan és az üresség benyomását kelti.
Keresztbe vagy hosszanti csíkos: A keresztbe csíkos anyagok a teret szélesítik, így ideális választás keskeny szobákba, de ezáltal alacsonyabbnak is érzékeljük a helyiséget. A hosszanti csíkos textilek ezért alacsony szobákban hatnak jól, mert nyújtják a teret. A csíkok vastagságának kiválasztásakor vegyük figyelembe azt, hogy a széles csíkozású textilek – akár keresztben, akár hosszanti csíkozásúak –, a teret vízszintesen vagy függőlegesen szabdalják. Emiatt drapériaként csak indokolt esetben használjuk, mondjuk karnistakaróként egyszínű anyag mellé.Nagy belmagasságú helyiségek ablakait sem ajánlatos teljesen befüggönyözni, inkább szemöldöktől parapetmagasságig érjen a drapéria.
A textillel dekorálás három alapszabálya:
- Anyagminőség: Olyan textilt érdemes vásárolni, ami tartós, praktikus. Egy tetszetős dizájnú anyag mellé könnyen találunk kiegészítőket, és egyszerűbben kombinálhatjuk a többi textillel.
- Maximum 3 minta: A minták válogatásánál fontos szempont, hogy hacsak nem halványak és visszafogottak, ne legyen háromnál többféle minta a szobában, különben harmonikus helyett kaotikus lesz a hatás.
- Variáljuk a minták stílusát és a méretet: Ahelyett, hogy három különböző virágmintával díszítjük a szobát, próbáljuk ki a virág-kockás-csíkos triászt. Egy nagyméretű skót kocka mellett jól mutat egy közepesen vastag csíkozású és egy kis virágmintás textil. A lényeg, hogy a minták színe harmonizáljon: nem kell, hogy ugyanazok a színek legyenek mindegyiken, de legyen egy közös tónus, árnyalat, amely mindhármon megtalálható. n