A gurulós kamraszekrényben akár teljes embermagasságban fél spájznyi alapanyagot is eltárolhatunk, sőt, észrevétlenül bútorunkba süllyeszthetjük elemózsiaszertárunkat.A padlószintről induló, általában 200-225 centiméter magas állószekrények fontos szerepet töltenek be a konyhában. Ezekbe lehet például a 90 cm-nél magasabb hűtőszekrényeket, a hagyományos, illetve mikrohullámú sütőt építeni. A magas szekrényekbe behelyezhetjük a fémrácsos polcokkal rendelkező kamraszekrényeket is, amelyek kihúzott állapotban tökéletes átláthatóságot adnak a polcokon tárolt konyhai dolgokról, becsúsztatva pedig elrejtik a szem elől a konyhai munka során használt alapanyagokat és edényeket.
A belbecs is számít
Ha bekukkantunk egy ilyen szekrény belsejébe, azt látjuk, hogy a szekrény frontjára merőlegesen a szekrény középvonalában egy acélkeret található, mely alul a korpuszfenéken és a tetőlap alján van megvezetve. A kereten belül találhatóak a kosarak, melyek számát a magasság és az egyedi igények határozzák meg. Akkor érdemes tervezni gurulós kamrapolccal, ha a szekrény szélessége kevesebb mint 60 cm. A kosarak ugyanis 30-40-60 cm széles elemekbe illeszkednek. A kosár lehet műanyag teli kosár, fém drótkosár vagy faaljú fémkorlátos kosár. A drótkosarat érdemes használni a gyümölcsök és zöldségek tárolására a megfelelő szellőzés végett, míg a zárt kosár akkor javasolt, ha apróbb dolgokat vagy könnyen kiszóródó alapanyagokat tárolnánk benne. Természetesen ezeket vegyesen is lehet alkalmazni egy szekrényen belül, a kosármagasságok ráadásul állíthatóak. A kamrapolc tervezésekor érdemes fékes csukódású szerelvényt és legalább 50-80 kg teherbírású keretet választani, mivel a magas szekrénybe meglehetősen sok termék pakolható.
Problémás pontok
Vannak esetek, amikor a normál kihúzható kamraszekrény nem használható kényelmesen. Például ha nagyon a fal mellé kerül a szerkezet. Ilyenkor a kényelmetlenséget az jelenti, hogy csak az egyik oldalról lehet belepakolni, így esetleg 40 cm szélesség esetén nehezen átláthatóvá válhat a polc belseje, nem beszélve arról, hogy ilyenkor elvesznek a vasalat nyújtotta előnyök is. Persze erre is van megoldás: minután kihúzzuk a kamraszekrényt, lehetőség van 90 fokkal elforgatni az elemeket, ezáltal még jobban láthatóvá válnak a benne lapuló dolgok. Problémásak lehetnek az alsó sarokelemek is, mondjuk egy L alakú konyha esetén. Ilyenkor ugyanis képződik egy holttér, amelyet egyik irányból sem lehet megközelíteni. Ekkor állítható hadrendbe a feles vagy háromnegyedes kosár. Ez az általában fémrácsos, fél- vagy háromnegyed kör alakú, kétszintes tárolópolc az ajtó nyitásával együtt kiforog a sarokelemből, behajtva pedig a fémpolcok visszatérnek eredeti pozíciójukba. Ennek a modulnak előnye a relatíve jó ára, hátránya, hogy a félkör- vagy háromnegyed kör alak miatt a bútortest jó része kihasználatlan marad. Problémaként szokott felmerülni továbbá méretes kamrapolc esetén a kézi mozgatás is. A nagy felület kihúzása motoros megoldással oldható fel, melynek lényege, hogy az ajtót megérintve önmagától nyílik ki a vasalat. n