Minden gyerek vágya egy emeletes ágy. A titok talán a magasságban van, az emeletes ágy emellett olyan, mint egy mászóka, vár, bunker és játszótér egyben. Sokfunkciós. Noha a szobában elfért volna két szimpla ágy is, a szülők mégis emellett döntöttek. Az ok a költözés volt. Pesti életüket budaira cserélték, a gyerekek azonban nem álltak túl jól a dologhoz, a helyváltoztatás ténye elszomorította őket. A szüleik azzal hozták meg hozzá a kedvüket, hogy megígérték: az új helyen végre emeletes ágyban alhatnak.
A költségek
Tervező: Varga Levente, Art Faipar Kft. (artfaipar.hu)
Az ágy szivacsméretei: 180×80 cm
Felhasznált anyagok: laminált bútorlap, tömör borovi fenyő, vasalat, festék
Bútorlap (17 m2): 80 000 Ft
Faanyag: 15 000 Ft
Vasalat: 15 000 Ft
Élzárás (70 fm): 35 000 Ft
Festék: 12 000 Ft
Összes anyag: 157 000 Ft
Egyéb költség: 20 000 Ft
Munkadíj: 68 000 Ft
Összesen: 245 000 Ft
Vágyálmok
Az ígéretet a megvalósítás követte. Le is rótták a kötelező köröket, de a hazai kereskedelmi forgalomban nem találtak meg a megfelelő darabot, még drágán sem. A gyatra megoldásokból, a helytakarékosság miatt csupán funkcionális feladatokat ellátó, natúr fenyőből összepréselt ágyakból, ahol kissé eltúlozva, de négy pálca tart két ágydeszkát, nem kértek. Olyat akartak, amelyben van tárolóhely, amelynek érdekes a formája, amelyen nem kizárólag aludni lehet, hanem játszani és délután a két gyereknek mesét olvasni is. A kínálat megtekintése után a szülők a gyerekek bevonásával elkezdtek ágyat tervezni, közben külföldi blogokat, dizájnbútorgyártók oldalait nézegették. Barangolásaik során az interneten közösen találták meg az igazit, amit 2000 euró plusz szállítási költségért kínáltak. Ez nem tűnt túlzottan pénztárcabarátnak. A forma azonban annyira megtetszett nekik, hogy eldöntötték, legyártatják egy asztalossal. Meg is mutatták neki a képet, de sem ők, sem az asztalos nem mentette le, kizárólag az emlékezetébe, az ágy fotója pedig szép csendben eltűnt a világhálóról, tehát emlékezetből kellett rekonstruálni azt.
Kutatás és fejlesztés
Az asztalos rajzolni kezdett, és igyekezett kitalálni, hogyan készülhetett az az emeletes ágy, amelynek szintjei egymáshoz képest el vannak csúsztatva. Az alsó szint kissé kanapésabb-heverészősebb, mint a felső, az ágy aljában fiókos szekrények vannak, az oldalán pedig egy könyvespolc. „Az alapkoncepció maradt, készítettem egy műhelyrajzot, majd a színeken változtattuk. Az ágy bútorlapból készült, az ágydeszkák borovi fenyőből. Látatlanban azt mondtam, hogy az eredeti ár feléből ki tudjuk hozni, és ezt tartottuk is” – mondja Varga Levente, az Art Faipar Kft. bútorasztalosa. Az ágy a k+f, vagyis a kutatás-fejlesztési tevékenység miatt került ennyibe. Az árat mérsékelte, hogy az elemek bútorlapból készültek, viszont dobott a költségeken, hogy rácsos ágyat kértek a szülők. Általában az ilyen ágyak teknőszerűek, a rácsos ágy viszont praktikusabb, jobban szellőzik a matrac, nem kell forgatni havi rendszerességgel azt.
Happy end
Az ágy végül elkészült a 180×80 cm-es matracokkal, ami elég lesz addig, amíg a gyerekek külön szobába költöznek, nagyjából 12 éves korukig, tehát még 6-7 évig. Utána pedig eladják, mert a forma klasszikus, mondhatni örök darab. A gyerekek az ágy miatt örömmel költöztek, Vili szereti, mert ő alhat fent, és jó sok plüssállat elfér a fiókokban, Misi csak azt sajnálja, hogy nincs az ágyon függöny, és nem tud a csúszdán egyenesen lecsúszni a kerti medencébe. Ez a kép természetesen csak az ő fejében él. A kivitelezés azért is lett volna bajos, mert kert ugyan van, de medence nincs. Az talán egy következő beruházás része lesz. n









