Próbáld ki!
Ha megvan a kiszemelt kád, érdemes kipróbálni. Bár egy külső szemlélődőnek komikusan hat, feküdjünk bele az üzletben. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy az évekre szóló beruházás milyen kényelmet nyújt. Elképzelhető, hogy túl nagy, ezért hasizomból ellen kell tartani, hogy ne merüljünk el benne. Kellemetlen az is, ha túl kicsi, és valamelyik testfelületünk mindig kilóg belőle. A puding próbája az evés, éljünk hát vele!
Az új fürdőszoba megtervezésénél, ha már eldőlt, hogy a zuhany helyett a kádra osztjuk a főszerepet, még nem határoztunk igazán semmiről. Az elégedett fürdőzések előtt ugyanis még számos döntés meghozatala vár ránk. Ez legalább olyan nehéz, akárcsak egy amerikai típusú kávézóban reggelente megrendelni italunkat. Méretről, anyagról, extrákról kell határozni. De amíg egy kávézóban már kialakult rutin szerint döntünk, itt több évre szóló beruházás apró részleteinek terhe nyomja a vállunkat. Nem árt tehát a körültekintés.
A forma sem mellékes
A legnagyobb luxus manapság a tér, hiszen ebből sosem lehet elég. A rendelkezésre álló terület gúzsba köti álmainkat vagy épp ellenkezőleg, szárnyalni engedi azokat. Akinek nincs sok helye, de kádra vágyik, fontos tudnia, hogy a legkisebb, 140 cm-es termék esetén csupán ülőkádról beszélünk. A 150-160 cm-esek már fekvésre is alkalmasak, de ezeknél is kényelmesebbek a 170-180 cm hosszú és 75 cm széles modellek. Az álomfürdő alapdarabja azonban nem az egyenes, sokkal inkább a sarokkád. A szimmetrikus sarokkádakat általában nagyobb fürdőszobákban alkalmazzák, de léteznek aszimmetrikus változatok is, amelyek a jó formai kialakítás miatt nagy belső térrel, mégis kevés helyigénnyel rendelkeznek; ezek általában 140-180 cm hosszú és 100-105 cm szélesek. Jó hír a lakótelepen élőknek, hogy vannak kisméretű, 150×105 cm-es sarokkádak, amelyek ugyan kicsinek tűnnek, de komfortérzetük egy 160-170 cm-es egyenes kádéval egyezik meg. Aki dúskál a négyzetméterekben és szeret másodmagával fürdeni, az egy 140×140 cm-es sarokkáddal hódolhat ennek a tevékenységnek. A nagy térrel rendelkezők számára alternatíva a szabadon álló, minden irányból megközelíthető kádtest, amely lábakon áll és klasszikus-romantikus hangulatot idéz. A népszerű megoldás kapcsán fontos tudni, hogy ez a megoldás kívánja a teret, kizárólag nagy és szellős fürdőszobákban mutat jól.
Anyagismeret
Ha kiválasztottuk a formát, érdemes elmélyedni a közkedvelt anyagokban. A legkeményebb anyag a zománcozott acéllemez kád. Ezek a minden esetben csempézendő kádfajták 1,8-3,5 mm vastagak, a gyártó pedig akár 30 év garanciát is vállal rájuk, hiszen strapabírók, karc- és ütésállók. Gyakorlatilag ez az elérhető legolcsóbb megoldás, hátrányuk viszont, hogy nehezek, ami a beépítéskor nem mellékes körülmény. Amennyiben sérül, lepattan a zománc, úgy nehezen javíthatók, illetve problémás lehet, hogy érzetre hidegek, így a víz gyorsan kihűl bennük.
Az akrilkád egy különleges, hőre lágyuló műanyag. Könnyen formálható, így bármilyen méretben és formában megtalálható a piacon, ráadásul harmadakkora súlyú, mint az ugyanakkora méretű zománcozott acéllemez kád. Minden akrilkádnak saját lábszerkezete van, amitől stabilabb, könnyebben beépíthető lesz, ez egyébként az 5–10 éves garancia feltétele is. Érzetre az akrilkád kényelmes, könnyű, meleg, kevésbé hűl ki benne a víz, a puha felületen könnyen kialakuló karcokat polírozással egyszerűen el lehet eltüntetni. A legtöbb akrilkádhoz kapható saját anyagából készített előlap, amit nem minden esetben szerelnek fel. Az előlap előnye, hogy gyorsan és egyszerűen eltávolítható, így könnyen hozzáférhetővé válik a szerelvény. Abban az esetben, ha mégis a felfalaznánk, ajánlatos szerelőnyílást beépíteni.
A műmárvány kádak öntött műgyantából készülnek. Anyagvastagságukat tekintve 2-2,5 cm-esek, ezért nem igényelnek további megerősítést, teljesen önhordóvá teszik a kádat. A könnyű formálhatóságnak köszönhetően szinte bármilyen méretű, formájú és színű szaniter elkészíthető belőle, felülete könnyen javítható. Magas szilárdsága és súlya miatt főleg szabadon álló kádak gyártásánál alkalmazzák. Egy 160-170 cm-es kád nagyságrendileg 100 kg súlyú.
Kiegészítők
A költségekhez érdemes mindig hozzákalkulálni az extrákat. Ilyen a kádláb, a kád stabilitásáért felelő alkatrész, ami a beépítést könnyíti meg. A le- és túlfolyó rendszer a kádak elengedhetetlen kelléke. A leggyakoribb az úgynevezett automata lefolyó/túlfolyó, amelynél egy bovden segítségével működtethető a leeresztő. A másik, különlegesebb megoldás a click-clack lefolyóval ellátott rendszer, ahol a leeresztő megnyomásával engedhetjük le a kádból a vizet. A legtöbb készlet tartozéka a bűzzáró szifon, amely meggátolja a csatorna kellemetlen szagának visszaszivárgását.
A kapaszkodó elegáns kiegészítője a kádaknak, amely a biztonságos mozgásban segít a fürdőkádból való be- és kiszállásnál. A fejpárna hasznos kényelmi megoldás. A legtöbb esetben tapadókorong segítségével rögzíthető a peremhez, így a kád könnyedén tisztítható alatta. Az olvasgatás, a kényelmes ellazulás elengedhetetlen feltétele, kár mellőzni a megújult fürdőből. n