Nem mellékes kérdés!

Nem mellékes - Milyen WC-t válasszunk?

Luxusmegoldások

Az újabb és egyre intelligensebb vécék már nemcsak a tisztaságról gondoskodnak, hanem kényelmi szolgáltatásokat is nyújtanak. Elemzik az anyagcserénket és tájékoztatnak az egészségi állapotunkról.

Otthonunk leggyakrabban használt területe minden bizonnyal a mellékhelyiség. Gyakori felkeresése miatt korántsem mindegy, hogy építkezésnél, felújításnál milyen vécécsészét választunk vagy milyenre frissítjük meglévő darabunkat. A vécék kialakításukat tekintve az utóbbi időben rengeteget fejlődtek. Az evolúció során megfigyelhető volt, hogy a tartályok közelíteni kezdtek a csészéhez, egybeépültek vele, idővel pedig bekerültek a falsík mögé, hogy minél kisebb helyet foglaljanak el a térből. Ma a régi és az új iskola hívei is megtalálják számításukat. A klasszikus vécéktől kezdve a víztakarékos modelleken, a nyomógomboson, illetve a húzókaroson át egészen a luxusdarabokig, gazdag a kínálat.

Vécétípusok

Tegyük fel, hogy a csészénk cserére szorul. A szaniterüzletet  felkeresve biztosan felelnünk arra az egyszerű kérdésre, hogy milyen vízelvezetésű a vécénk. Ha a szennyvízcső kiállása a falon van, hátsó kifolyású, vagyis a szennyvíz a csészéből a fal irányába távozik. Amennyiben a kiállás a padlón található – ennél a típusnál a szennyvíz lefelé indul el –, úgy alsó lefolyású csészét kell vásárolnunk. Amennyiben a vécécserével együtt a teljes mellékhelyiséget is felújítanánk, meggondolandó falra szerelhető vécét venni, méghozzá falon belüli tartállyal. Ebben az esetben a tartály egy épített falba kerül, gyári keretben. A szakemberek a keretet rögzítik, majd körbeburkolják a falban. Ezután a falból kiálló csavarokra szerelik a vécécsészét, ami általában 120 kg-ig van hitelesítve. Ha ennél nehezebb ember használná, mindenképp javasolt a megerősítése. Az ilyen vécé előnye, hogy burkolás után csak a felszerelt vécécsésze és vízöblítést elindító kétlépcsős öblítésű nyomólap látszik, az egyikkel kevesebb, a másikkal bővebb vízzel öblíthetünk. Noha ez a vécé víztakarékos, hátránya a magasabb árfekvés és az, hogy nagyobb hiba esetén a javítása bontással járhat. Aki kerülné a felfordulást, annak lehet remek választás a monoblokkos kivitelű vécé, amelynél az öblítő tartálya egybe van szerelve a csészével.

Érdekes design, sokszínűség

Érdekes design, sokszínűség

Öblítési mód

Új vécé választásánál több eldöntendő kérdés is akad. Az öblítés módja szerint ugyanis megkülönböztetünk mély és alacsony (lapos) öblítésű vécét. A mély öblítésű úgy ismerhető fel, hogy a vécé belseje egy összeszűkülő tölcsérre, kürtőre emlékeztet. Mellette szól a szagmentesség, a könnyebb takaríthatóság, ellene a csobbanásveszély. Amennyiben ilyet tervezünk az új fürdőszobába, érdemes megfontolni egy bidé felszerelését vagy olyan, intelligens vécédeszka vásárlását, amely bidével szerelt. Alacsony öblítésű vécé esetén a víz szintje fölött egy kis polc található, amellyel a felfröccsenés elkerülhető, ily módon higiénikusabb, hátránya, hogy nem szagmentes, és nehezebben is takarítható. Noha a kisgyermekes családoknál ez a népszerűbb, ezt a típust érdekes módon egyre kevésbé gyártják. Népszerűségük visszaszorulóban van, egyes termékcsaládokban nem is találni lapos öblítésű csészét, vagy ha mégis, azok 10-30 százalékkal drágábbak mély öblítésű társaiknál.

Energiatudatosan

A vízárak emelkedésével egyre többen keresik a víztakarékos megoldásokat. Az öblítési mennyiség csökkentésével és hatékony öblítőszelepekkel sokat megtakaríthatunk. A monoblokkos vagy beépített tartályoknál ismert kettős öblítési funkciónak köszönhetően a vízzel való takarékoskodás adott, ám a hagyományos és főként a magasan telepített újabb tartályoknál is megoldható. Egyes típusoknál lehetőség van öblítés/stop működtetésre, így szabályozható az öblítővíz mennyisége. Házi módszerek is léteznek. Az internet tele van olyan tippekkel, hogy miként csökkentsük vécétartályunk hasznos térfogatát: tegyünk bele nagy tiszta kavicsokat, vagy egy vízzel töltött lezárt palackot. Az úszóbójás vécétartálynál hajlítsuk meg az úszó karját, hogy feltöltéskor az eredetinél alacsonyabb vízszint álljon be. A takarékoskodás szükségszerű, annál is inkább, mert az öblítés a legtöbb helyen vezetékes ivóvízzel történik, miközben a föld ivóvízkészlete gyorsabban fogy, mint a kőolaj. A problémára több alternatív megoldás is létezik, ilyen a szürke vízzel (enyhén szennyezett, például mosógépszennyvízzel) való öblítés, vagy a különböző, vizet nélkülöző komposztvécék telepítése.

A szögletes formák csak a fotókon mutatnak jól

A szögletes formák inkább a fotókon mutatnak jól

Tippek

  • Az egy háztartásban lakók számának emelkedésével érdemes növelni a mellékhelyiségek számát. Aki teheti, törekedjen a kétvécés otthonok vásárlására és/vagy kialakítására.
  • A szögletes kialakítású vécé csak a fotón mutat jól, elszorítja a vérkeringést, ezért érdemes inkább az U- alakú mellett dönteni.
  • Nők számára főleg a hátsó kifolyású, lapos öblítésű vécé ajánlott.
  • Az anyagtípus kiválasztásakor nagy a dilemma, hogy kerámiát vagy porcelánt válasszunk. A különbség nem nagy, ellenben mindkettő hajlamos a vízkövesedésre, állandó karbantartása mindenképpen javallott.
  • A vécé vízszivárgása komoly probléma, naponta akár 20 liternyi túlfogyasztást eredményezhet. Ez időnkénti javítással, és/vagy a főegységek tisztításával megelőzhető. n
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.