Egészségesebb, ha télen is szellőztetsz

Így szellőztess a hideg hónapokban!

Az emberek többsége télen nem szeret szellőztetni, túl nagy luxus az utcát melegíteni – gondolják. A szelelő ablaknál ez a hozzáállás akarva-akaratlanul is, de valamelyest megoldódik. Gond akkor van, amikor a hőszigetelés valamint a fűtés modernizáción esett át és a takarékosság jegyében a nyílászárók is tökéletesek, ez ugyanis a lakást vákumszerűen lezárja, ami nem jó. A régi ablakoknál létezik egy természetes filtráció, ami az új ablakok beépítésével a remek tömítések miatt megszűnik.

Automatizált szellőzés

Érdemes ilyen esetekben központi szellőzőrendszert telepíteni, vagy ha nincs pénz rá, az ablak tokszerkezetébe résszellőzőt építeni. Néhány nyílászárót gyártó cég az ablak alján vágott, tolólappal elzárható nyílással igyekszik megoldani a természetes légcserét. Ennek előnye, hogy a lakásban élők modern, jól szigetelt ablakokhoz jutnak, miközben maguk irányíthatják a huzatot, légcserét. Kisebb méretű ventillátorokat az ablaküvegbe is be lehet szereltetni. Ennél jóval bonyolultabb módszer a passzív házakban alkalmazott megoldás. Itt a szellőztető berendezések jobbára a föld alatt hosszan kígyózó csöveken át vezetik ki az elhasznált, illetve be a friss levegőt. Ez kihasználja a föld hőjét, ami télen fűtésre, nyáron hűtésre használható. Jó hír, hogy ilyen rendszer már nemcsak passzívházaknál alkalmazható.

Kézi vezérlés

De mi van akkor, ha valaki a természetes módszerekben hisz és magad uram alapon gondoskodna a légcseréről? Természetesen ez is megoldható, bizonyos szabályokat azonban nem árt betartani. A szellőztetés legyen rövid, 4-5 perces, ne az ablak folyamatos bukóálláson tartása hozza el a megoldást, mert az nem megfelelő. Szellőztetés előtt tekerd le a fűtést, tárd szélesre az ablakot, így a levegő is kicserélődik és hőenergiát sem pazarolsz. Ezt érdemes megismételned napi 3-5 alkalommal, reggel pedig nem árt évszaktól függően beiktatnod egy hosszabb szellőztetést, ami 10-30 perc közötti időtartam legyen. Ha van ablak a fürdőszobádon, a nagy páraképződésekkel járó fürdés után is szellőztess, mert a pára lecsapódása penész kialakulásához vezethet, ami árt az egészségednek.

Fürdés után nyisd ki pár percre az ablakot!

Fürdés után nyisd ki pár percre az ablakot!

Tudtad-e, hogy azért is érdemes szellőztetni, mert…

  • …30 m³ friss levegő szükséges óránként egy embernek az egészséghez? Noha ez idő alatt csak 3-5 m³ levegőt használsz el, fontos tudni, hogy eközben körülbelül 20-60 liter szén-dioxid termelődik.
  • …mi, emberek is vedlünk? A lehámlott bőrdarabokákkal a poratkákat tápláljuk, azok ürülékét belélegezzük, ez pedig porallergiához vezethet.
  • …az építőanyagokból folyamatosan radongáz párolog, s ha a szoba levegőjében felhalmozódik ez az anyag, az rákkeltő is lehet?
  • …a dohányzás, a különböző festékek, lakkok, ragasztók méreganyagainak, forgácslapok, pozdorja bútorok, laminált padlólapok formaldehid kipárolgása szintén növeli a szellőztetést nem alkalmazó lakások egészségkárosító hatását? n
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.