A hőségben a klíma mellett az árnyékolókat is használjuk!

Mikor a hőmérő higanyszála 30 fok fölé kúszik, minden felnőtt vágya egy klimatizált helyiségben átvészelni a hőséget. Mielőtt azonban beszerző körútra indulunk, jó, ha utánanézünk, hány négyzetméter a hűteni kívánt tér, milyen tájolásúak az ablakok, s ott milyen hőforrások – világítás, berendezés – vannak. Majd tisztázzuk, a hűtésen kívül mit várunk el készülékünktől. Vajon fűtésre is használnánk, vagy csak párátlanítani szeretnénk, esetleg szabályoznánk a levegő áramlását.
Milyet válassz?
Tisztítási tippek
- Teljesen kapcsoljuk ki.
- Ha van rá lehetőség, áramtalanítsuk.
- A speciális szórófejjel ellátott szonda segítségével fújjuk a klímatisztító flakon tartalmát a készülék párologtatójára.
- Hagyjuk a szert 20 percig hatni, majd kapcsoljuk be a klímát.
- Végül 5-10 percig járassuk a készüléket bekapcsolt üzemmódban.
- Ha nincs klímatisztítónk, elég kiporszívózni a szűrőt, majd szappanos vízzel átmosni.
- Ha különös zajt hallunk vagy kellemetlen szagot érzünk, hívjunk szakembert.
- Évente legalább egyszer végezzük vagy végeztessük el a szükséges karbantartási munkálatokat.
A hűtésre alkalmas készülékek toplistáját a klíma vezeti. A gyártó cégek minden évben más típussal rukkolnak elő, érdemes nyomon követni az aktuális trendeket. Képzeletbeli trendbarométerünk alsó fokán a mobil klíma áll. Ezt az egyszerűen, szakember nélkül telepíthető, könnyen mobilizálható készüléket ablak közelében jó elhelyezni, hogy a működés közben keletkezett hő egy-két műanyag csövön keresztül ki tudjon áramlani a külső térbe. Érdemes felkészülni arra, hogy a mobil egység hangos, ezért beállítása olyan helyre javasolt, ahol más típus felszerelésére nincs lehetőség.
Az ablakklíma kedveltebb ugyan, de szerkezetileg még mindig nagyon hasonlít a mobil klímához és a hangtompítás sem megoldott a szerkezet esetében. Profi szakember segítsége nélkül is fel lehet szerelni, ám telepítéskor az asztalos és az üveges munkáját nem tudjuk megspórolni.
Az ár a split klímánál ugrik egyet. Az alapkategóriás termék 50 ezer forintért, a középkategóriás 50-80 ezerért, míg a prémium kategóriás 130 ezerért vihető haza. Előnye, hogy nem igényel gyakori karbantartást: átlagos használat mellett évi egy-két alkalommal szükséges csak átvizsgáltatni. Hátránya, hogy a kizárólag egymással funkcionáló bel- és a kültéri egység közül a halkabban működőt a lakásba, a hangosabbat pedig a ház külső falán kell elhelyezni, így több építéssel és ennek megfelelően nagyobb költséggel jár. A lakáson kívülre kerülő készülék felrakását kizárólag megfelelő engedéllyel rendelkező szakember végezheti, így a beszerelésre körülbelül még 40-50 ezer forintot kell szánni. A split klíma több változatban is elérhető. Az alacsony beszerzési ár és a könnyű telepítés miatt a falra szerelhető viszi a pálmát.
Ennél előkelőbbnek számít a fokozatmentes teljesítmény-szabályzóval felszerelt, ismertebb nevén inverteres klíma. Első blikkre a 200-300 ezer forint körüli ár borsosnak tűnik, viszont csendes, alig 20 decibelen dolgozik. Az állandó hideget úgy biztosítja, hogy ha a szoba hőmérséklete a beállított értékhez közelít, csökkenti teljesítményét. Folyamatos használata rendkívül költséghatékony: akár 30%-ot is spórolhatunk villanyszámlánkon. Hónapokra előre beprogramozhatjuk a kívánt hőmérséklet, s mivel mínusz 10-15 fokig üzemképes, ezért nemcsak hűt, hanem fűt is.
A légcsatornás a „klímák Armanija”. Elegáns kiképzését annak köszönheti, hogy a levegőt az álmennyezet mögé bújtatott légrácsokon keresztül juttatja a házba. Még az építkezés előtt érdemes kialakítani a helyét, utólagos beépítése ugyanis extra költségekkel jár. Főként nagyobb méretű családi házak hűtésére ajánlott.
5 jó tanács klíma üzemeltetéséhez
- Mikor bekapcsoljuk, minden ajtó, ablak legyen zárva. Ha van külső árnyékoló, használjuk: energia takarítható meg vele.
- A kinti levegőhöz képest ne legyen 5-8 foknál alacsonyabb hőmérséklet a lakásban. Ezt a különbséget még megfázás nélkül el lehet viselni.
- Soha ne tartózkodjunk huzamosabb ideig a klíma közelében, mert megbetegedhetünk.
- Hagyjuk folyamatosan bekapcsolva, a termosztát a kívánt hőmérséklet elérésekor úgyis kikapcsol.
- A különféle kórokozók „keringése” elkerülhető, ha óránként gyorsan kiszellőztetünk.
A klíma pozitív hatásai
- Garantálja a jó koncentrálóképességet.
- Biztosítja a nappali pihenést és az éjszakai alvást.
- Fokozatossá teszi szervezetünk hőleadását.
- Használatával nem kell tartani a hőhullámtól vagy a hőgutától.
- Előnyös lehet pollenallergiásoknak: az mpi-zónás klíma olyan aktív hidrogén és oxigén ionokat juttat a légtérbe, melyek védenek a veszélyes vírusok ellen. n