Segítünk, milyen elszívót válassz otthonodba

Segítünk, milyen elszívót válassz otthonodba

Ma sokféle páraelszívó, hétköznapi nevén szagelszívó található a piacon. Hogy melyiket mikor érdemes megvásárolni, cikkünkből kiderül.

Ötletládához ad!

Bő két évtized alatt nagyot fordult a világ. A rendszerváltás előtt mindenki azt vette, amit éppen kapott. A nyolcvanas évek modern házgyári lakásaiban szagelszívóból kétféle volt a piacon: a barna és a fehér. Mindkettő teljesen ugyanaz a hangos, nagy és hazai gyártmány volt, csak a sötétebb bútorok miatt kifejlesztették a barnára fújt modellt. Ma egy erre szakosodott weblapon legalább 150-200 különböző elszívómodell számlálható össze. Csupán ezek csoportosítása tucatnyi kategóriát ad ki. Olyanokat, mint kürtős, rusztikus, kétmotoros, pultba vagy mennyezetbe építhető, sarokba illő, konyhasziget fölé helyezhető és a többi. Az árakat tekintve, ha lehet, még nagyobb a szórás. A legegyszerűbb, három évtizedes elődökre emlékeztető modellek akciósan alig több mint tízezer Ft-ba kerülnek, 20-25 ezer Ft-ért már márkás modellek is vásárolhatók, 40-60 ezertől pedig már minden hétköznapi igényt kielégítő készülékek érhetők el.

Mire is való?

Nos, a helytelenül szagelszívónak nevezett berendezés fő célja nem a  főzés során felszabaduló illatok, szagok elvezetése, hanem a hatalmas mennyiségű vízpára szabadba vezetése. Ez pedig a légmentesen záró, műanyag nyílászárókkal ellátott modern otthonokban különösen fontos kérdés. A pára mennyisége a falak típusától, a fűtés intenzitásától is függ, de általános szabályként elmondható, hogy a távfűtéses panellakásokban a legalacsonyabb, míg a 19-20 fokra fűtött, nyáron is hűvösebb családi házakban a legmagasabb a relatív páratartalom. Magyarán, aki házgyári, 23-25 fokra fűtött lakásba újonnan szereltet ilyen készüléket, nem árt, ha párologtatókat is tesz a radiátorokra.

A fentiekből az is következik, hogy a főzés és a sütés teljes időtartama alatt célszerű működtetni ezeket a készülékeket, hogy a lehető legtöbb párát elvezessék.

Mikor kerülendő?

Ma már nem túl gyakori, hogy nyílt égésterű tüzelőberendezések vannak az otthonokban. Igaz viszont, hogy újra terjedni kezdtek a kandallók, a cserépkályhák. Ilyen, kéménybe kötött szerkezetek esetén gondosan kell eljárni elszívó telepítésekor. Alapvető szabály, hogy az egyterű konyha-nappalikba nem kerülhet egyszerre elszívó és kéménybe kötött nyílt lángú tüzelőberendezés. Méghozzá azért nem, mert egy egyszerű elszívó is képes visszaszívni a mérgező füstgázokat a kéményből a lakásba. Ez akkor is igaz, ha a konyha távolabb esik, de az elszívó nagy teljesítményű, a lakás pedig modern, jól záró ablakokkal, ajtókkal van ellátva. Ha mégis ilyen otthonunk van, nagyon vigyázzunk arra, hogy sose működjön egyszerre a kályha és az elszívó. Még veszélyesebb mindez az első begyújtásnál, illetve ha kint meleg, a lakásban pedig hűvösebb van, hiszen a kémény huzatát a meleg levegő felfelé áramlása hozza létre, erősíti fel. Ugyanez igaz, ha ködös, párás a külső levegő.

A konyha sziget fölé is helyezhető

A konyhasziget fölé is helyezhető

Tippek a választáshoz

  •  A legfontosabb szempont, hogy milyenek a főzési szokásaink. Ha egyedülálló, vagy gyermektelen pár használja a konyhát, ők is csak alkalmanként, akkor elegendő egy egyszerű, függesztett vagy fali formatervezett modell. Ha viszont rendszeresen, nagycsaládra főznek a konyhában, akkor a nagyobb felületű, konyhaszigetekhez tervezett, vagy fali kürtős modellek beszerzése ajánlott.
  • Az elszívók elegáns, legtöbbször nemesacél felületét tilos a szokványos súrolókrémekkel, dörzsiszivaccsal tisztítani. A szaküzletekben ilyen felületekhez ajánlott tisztító folyadékot és kendőt használjunk.
  • A legérzékenyebb alkatrész a zsírszűrő. Ha hetente többször főzünk, akkor 1-2 havonta javallott kitisztítani a szűrőbetétet. Erre az erős zsíroldó mosószerek is megfelelnek, ha a szűrő rozsdamentes acélból készül. Ha betétes modellről van szó, félévente nem árt a szűrőt is cserélni. Amennyiben sokat főzünk, ennél gyakrabban is szükség lehet erre. n

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
banner
Váltsd valóra lakásálmaidat a Fundamentával
Megnézem
Bezárom
Promóció Időutazz velünk! Így néz ki a jövő nappalija

Napjaink technológia fejlődését látva izgalmas eljátszani a gondolattal, mit hozhat az életünkbe a (közel)jövő. Míg a repülő autó, a gondolkodásra képes robot és a mindentudó mesterséges intelligencia néhány éve még túlzottan futurisztikusnak tűnt, ma már egészen elérhető távolságba került. De vajon hogyan hat majd mindez az otthonainkra?

Tipp Nem nő az anyósnyelved? Ezek a gyakori hibák lehetnek a háttérben

Az anyósnyelv (Sansevieria) nagyon népszerű szobanövény, amit könnyű gondozásának és a levegőt tisztító tulajdonságainak köszönhet. Azonban néha előfordul, hogy az egyébként gyorsan növekedő levelek stagnálnak, rosszabb esetben sárgulnak is. Összeszedtük a leggyakoribb gondozási hibákat:

Tipp Napelemes cserép – Máris megérkezett a hagyományos napelem utódja?

Mostanában már nem lehet úgy végig sétálni az utcán, hogy ne tűnjön fel legalább egy napelemmel felszerelt háztető. Egyelőre ritkábban ugyan, de találkozhatunk már ennek tovább gondolt változatával, a napelemes cseréppel is.

Stílus Hangulatos fürdőszobára vágysz? Akkor ezt a 4 dolgot pakold el szem elől

Sokszor beszélünk arról, mivel és hogyan dekorálhatod a fürdőt, hogy szép és egyed legyen. Arról azonban kevés szó esik, mit ne tegyél oda. Épp ezért most ezeket vesszük sorra.

Tipp Gyűrődésmentes ágynemű vasalás nélkül – Nem álom többé!

Te is imádod frissen felhúzott ágynemű alatt álomra hajtani a fejed? Nincs is ezen semmi meglepő. Ahogy azon sem, ha az ágynemű vasalásáért már annyira nem rajongsz. Viszont az alábbi trükknek hála legalább ezt a fárasztó feladatot megspórolhatod.

Tipp A tökéletesre vasalt ruhák 5 titka

Nem vagy egyedül, ha számodra is a vasalás a legkevésbé kedves házimunka. Különösen, ha minden igyekezeted ellenére is maradnak gyűrődések a ruhákon. Íme néhány hasznos vasalási tipp, ami megkönnyítheti az életedet.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin