- Nem a szatyornak!: Először csak nemet mondtam a pénztárnál, ha egy nejlonszatyrot ajánlottak a cipekedéshez. És nemcsak azért, mert többletköltsége van, hanem mert nem akarok mozgó és ingyenes reklámhordozójává válni annak a cégnek, ahol éppen vásároltam. Ma már többféle méretben és stílusban lehet jó minőségű textiltáskákat, kosarakat kapni, amelyek nemcsak tartósak, de jól is mutatnak, így nem kell attól tartanod, hogy a környezetvédelem kedvéért lemondasz a stílusos megjelenésről.
- Szelektíven a hulladékot: Ne gondold, hogy zöldnek lenni nagy áldozattal jár. Bár sokak szerint fáradtságot és odafigyelést igényel, hogy mit melyik szemetesbe kell dobni, valójában gyorsan hozzá lehet szokni, sőt egy idő múlva már reflexszerűvé válik. Egy bútoráruházban 1200 Ft-ért vettem azt a több elemből álló hulladékgyűjtő rendszert, amiben a papírt, a műanyagot gyűjtöm a kommunális szemét mellett ott, ahol mindenki más: a mosogató alatti szekrényben.
- Várni az égi áldást: Az esővízgyűjtő módszerem egyelőre házilagos. Ha nagy esők jönnek, a méretesebb dézsáimat az eresz alá helyezem. Ennek a hordós módszernek persze van hátulütője. Mivel egy nagyobb kert öntözéséhez szükséges víznyomás nem áll rendelkezésemre, így nehezebben szállítható a víz a növényekhez. Ráadásul elég hamar elkoszolódik, később pedig bealgásodik a hordóban álló víz. Esőzés után tehát egyből elöntözöm, így tehermentesítem egy-két napra a kerti csapot. A megtakarítás nyilván nem akkora, hogy kimutatható legyen, de az biztos, hogy a csapvíznél az esővizet mind a kerti, mind pedig a szobanövényeim jobban szeretik.
- Saját zöldségtermesztés: Az összegyűjtött vizet van hova ellocsolni. Kezdő kertészként március1-én szétszórtam néhány magot, amiből bőkezű adakozás után is kiültettem a kertbe 80 tő paradicsomot, 40 tő paprikát, emellett tucatnyi brokkolit, karfiolt és karalábét. Az első próbálkozást nem várt siker koronázta, ahogy a szűzkezű lottózók is mindig nyernek. Hiszek a saját termésben és abban, hogy nem ízetlen, gázzal térfogatnövelt paradicsomot kell a szervezetünkbe tömni. Ha magról termesztek, már a nulladik perctől a saját hatáskörben tarthatom a nevelést és száműzhetek minden káros adalékanyagot, illetve gyorsítószert a veteményesemből.
- Mosni gondosan, szépen: A mosószóda (nátrium karbonát, más néven sziksó) biológiailag lebomló, általános vízlágyító- , áztató- , zsíroldó- és tisztítószer. Ezt használom mosáshoz önállóan, a hagyományos mosópor helyett vagy éppen azzal kombinálva. Megfigyelésem szerint a legjobb a fehér ruhák tisztán tartására. Vízben nagyon jól oldódik, így mosás után nem marad vegyszermaradék a ruhában. Mellette szól az is, hogy környezetkímélő, előállítása során ugyanis nem keletkezik káros melléktermék.
- Kandallóval olcsóbb: A kert nagy, így fatárolásra is marad hely. A nyár folyamán meg is veszem a tüzelőt, hogy legyen ideje megfelelően kiszáradni. A fa télen a vízteres kandallóba kerül. A cirkófűtést ezzel tehermentesítem. Nem csak azért, mert tízezreket spórolok a gázszámlán, hanem mert a kandalló hangulata semmi máshoz nem fogható. n

Adj kosarat a nejlonszatyroknak!
6 tippünk, hogyan csökkentsd ökológiai lábnyomodat
Zölden gondolkodni egyre népszerűbb hazánkban. Szerkesztőségünk elkötelezett amellett, hogy csökkentse ökológiai lábnyomát. Vajon munkatársaink mit tesznek az ügy érdekében? Kitzinger Szonja újságíró a kezdeti lépéseken már túl van, 6 tippje pedig téged is elindíthat az úton.
Ismered az Otthonok&Megoldások magazint? Forgattad már nagy örömmel? Esetleg hónapról hónapra átlapozod? Sőt, már használtál is fel egy-két ötletet belőle? Ha valamelyik kérdésre "igen" a válaszod, akkor pont téged keresünk!
Egy lakásban mindig át lehet alakítani valamit. Ám ehhez nem minden esetben kell pénzt költenünk, hiszen pár apró trükkel is nagy hatást érhetünk el. Az alábbiakban pont ilyen trükköket mutatunk be, így anélkül is felfrissíthetjük az otthonunk megjelenését, hogy mélyen a zsebünkbe kellene nyúlnunk.
Nincs olyan ember, aki ne tapasztalta volna meg az elmúlt időszakban, hogy életünk egy jelentős része a digitális térbe költözött. A munkánk, a gyermekeink iskolája, a délutáni jógaóránk, a kedvenc főző kurzusunk – ha csak átmentileg is, de – az online térben zajlik. Természetesen pénzügyeink sem jelentenek kivételt, a pandémia pedig még inkább felgyorsította az amúgy is hipergyors fejlődést. Szerencsére a lakáscélú megtakarításaink online ügyintézéséről sem kell lemondanunk.
A tavasz beköszönte előtt van még egy nagyon fontos nap a naptárban, ez pedig a Valentin-nap, a szerelmesek ünnepe. Ha te is szeretnéd meglepni a párod ezen a napon, akkor itt van néhány Valentin-napi dekoráció ötlet, ami tuti sikert arat.
Szeretnéd feldobni az előszobát? 3 egyszerű tippünk ebben segít.
Ősszel és télen nagyon sok teát iszunk, így rengeteg teafilter végzi a szemétben. Ki gondolná, hogy ezt megelőzően még számos más dologra is használhatjuk ezeket?! Íme pár szuper praktika, amit érdemes kipróbálni.
Stíluskerék
Stílus
Helyiség
Szín