- Nem a szatyornak!: Először csak nemet mondtam a pénztárnál, ha egy nejlonszatyrot ajánlottak a cipekedéshez. És nemcsak azért, mert többletköltsége van, hanem mert nem akarok mozgó és ingyenes reklámhordozójává válni annak a cégnek, ahol éppen vásároltam. Ma már többféle méretben és stílusban lehet jó minőségű textiltáskákat, kosarakat kapni, amelyek nemcsak tartósak, de jól is mutatnak, így nem kell attól tartanod, hogy a környezetvédelem kedvéért lemondasz a stílusos megjelenésről.
- Szelektíven a hulladékot: Ne gondold, hogy zöldnek lenni nagy áldozattal jár. Bár sokak szerint fáradtságot és odafigyelést igényel, hogy mit melyik szemetesbe kell dobni, valójában gyorsan hozzá lehet szokni, sőt egy idő múlva már reflexszerűvé válik. Egy bútoráruházban 1200 Ft-ért vettem azt a több elemből álló hulladékgyűjtő rendszert, amiben a papírt, a műanyagot gyűjtöm a kommunális szemét mellett ott, ahol mindenki más: a mosogató alatti szekrényben.
- Várni az égi áldást: Az esővízgyűjtő módszerem egyelőre házilagos. Ha nagy esők jönnek, a méretesebb dézsáimat az eresz alá helyezem. Ennek a hordós módszernek persze van hátulütője. Mivel egy nagyobb kert öntözéséhez szükséges víznyomás nem áll rendelkezésemre, így nehezebben szállítható a víz a növényekhez. Ráadásul elég hamar elkoszolódik, később pedig bealgásodik a hordóban álló víz. Esőzés után tehát egyből elöntözöm, így tehermentesítem egy-két napra a kerti csapot. A megtakarítás nyilván nem akkora, hogy kimutatható legyen, de az biztos, hogy a csapvíznél az esővizet mind a kerti, mind pedig a szobanövényeim jobban szeretik.
- Saját zöldségtermesztés: Az összegyűjtött vizet van hova ellocsolni. Kezdő kertészként március1-én szétszórtam néhány magot, amiből bőkezű adakozás után is kiültettem a kertbe 80 tő paradicsomot, 40 tő paprikát, emellett tucatnyi brokkolit, karfiolt és karalábét. Az első próbálkozást nem várt siker koronázta, ahogy a szűzkezű lottózók is mindig nyernek. Hiszek a saját termésben és abban, hogy nem ízetlen, gázzal térfogatnövelt paradicsomot kell a szervezetünkbe tömni. Ha magról termesztek, már a nulladik perctől a saját hatáskörben tarthatom a nevelést és száműzhetek minden káros adalékanyagot, illetve gyorsítószert a veteményesemből.
- Mosni gondosan, szépen: A mosószóda (nátrium karbonát, más néven sziksó) biológiailag lebomló, általános vízlágyító- , áztató- , zsíroldó- és tisztítószer. Ezt használom mosáshoz önállóan, a hagyományos mosópor helyett vagy éppen azzal kombinálva. Megfigyelésem szerint a legjobb a fehér ruhák tisztán tartására. Vízben nagyon jól oldódik, így mosás után nem marad vegyszermaradék a ruhában. Mellette szól az is, hogy környezetkímélő, előállítása során ugyanis nem keletkezik káros melléktermék.
- Kandallóval olcsóbb: A kert nagy, így fatárolásra is marad hely. A nyár folyamán meg is veszem a tüzelőt, hogy legyen ideje megfelelően kiszáradni. A fa télen a vízteres kandallóba kerül. A cirkófűtést ezzel tehermentesítem. Nem csak azért, mert tízezreket spórolok a gázszámlán, hanem mert a kandalló hangulata semmi máshoz nem fogható. n

Adj kosarat a nejlonszatyroknak!
6 tippünk, hogyan csökkentsd ökológiai lábnyomodat
Zölden gondolkodni egyre népszerűbb hazánkban. Szerkesztőségünk elkötelezett amellett, hogy csökkentse ökológiai lábnyomát. Vajon munkatársaink mit tesznek az ügy érdekében? Kitzinger Szonja újságíró a kezdeti lépéseken már túl van, 6 tippje pedig téged is elindíthat az úton.
A húsvéti előkészületek során ne csak a tojásfestésre szánj időt, hiszen számos más dekorációt is készíthetsz – akár a gyerekekkel együtt is.
Igen, jól olvastad, arra bíztatunk, hogy főzd meg zoknidat. A vegyszermentes fehérítésre egyre több hatásos módszer létezik, mi pedig mindet imádjuk, még akkor is, ha olyan nem mindennapi praktikákat igényelnek, mint a „zokni főzés”. Nézzük is, hogyan működik ez.
Karácsony után ismét egy olyan ünnep jön, amikor díszbe öltöztetheted az otthonod. A húsvét középpontjában természetesen a tojások állnak, de azért ne feledkezz meg az ajtóra vagy akár az asztalra tehető koszorúkról sem. Cikkünkben összegyűjtöttünk pár koszorút, melyek biztosan inspirálóan hatnak rád.
Amikor egy nagyon rossz alaprajzú, sötét, előnytelen adottságokkal megáldott lakásból kell egy szerethető életteret kialakítanod – ez ám a kihívás. Vasziljevics Erika, a My Craft 2016 Kft. alapítója és csapata viszont épp az ilyen kihívások szakértője.
A konyhában elkerülhetetlenek az utálatos, makacs zsíros foltok, ezért a megelőzés helyett sokkal hasznosabb, ha van egy biztos módszered az eltávolításukra. Míg általában elég csak lefújni a konyhaszekrényt erős zsíroldóval, ez sajnos nem járható út fa felületek esetén. Azonban aggodalomra semmi ok, mindenre van egy csodaszer!
Stíluskerék
Stílus
Helyiség
Szín