Iskolakezdés előtti teendők otthon Fotó: Europress

9 hasznos otthoni teendő még az iskolakezdés előtt

Iskolatáska, füzetek, tollak és ceruzák, sőt már a tolltartó is beszerezve? Egész jól álltok a szeptemberi iskolakezdés előtt, ám mielőtt ténylegesen becsengetnek, van még néhány teendőtök otthon, hogy a lakás is megfelelő állapotban legyen a sulikezdésre.

Íme 10 teendő az otthonodban, még az iskolakezdés előtt!

1. Tanulósarok kialakítása

Még ha kicsi a gyerekszoba és/vagy az egész lakás is, akkor is mindenképp gondoskodjatok még akár egy icipici tanulósarokról is. Muszáj, hogy legyen a lakásban egy lehetőleg valamennyire elszeparált, külön kis terület, ahol a gyerek megírhatja a házi feladatát, megtanulhatja a leckéit.

2. Mindenki számára elérhető családi naptár

Mostantól nem csak nektek lesznek programjaitok, feladataitok, hanem a gyerek(ek)nek is. Hogy ne felejtsétek el, legyen a lakás egy központi, jól látható pontján egy nagy naptár, ahol a ti fontosabb programjaitok mellett az övét is felírjátok. Így egyrészt biztosan nem feledkeztek meg róla, másrészt a gyerek is látni fogja, hogy komolyan veszitek és fontosak számotokra az ő iskolai eseményei.

3. Sűrűn használt tárgyak helyének átgondolása

Szeptembertől a reggelek még őrültebbek, még rohanósabbak, még kapkodósabbak lesznek, mint egyébként. Ha nem akarsz értékes perceket tölteni (veszíteni) azzal, hogy visszamész a hálóba, fel az emeleti fürdőbe, vagy a gyerekszobába bizonyos dolgokért (telefontöltő, toll, fésű, hajgumi, zsebkendő, tornazsák), amik még a reggeli elindulás alatt eszetekbe juthatnak, akkor keress ezeknek új állandó helyet. Mondjuk a bejárati ajtóhoz közeli konyhában egy fiókban, agy az előszobában.

4. Gondoskodj előre a sok papír okozta káoszról

Igazolások, dolgozatok, kitöltendő papírok, rajzok, fogalmazások, rajzok – hamarosan ilyen és ehhez hasonló papírokkal lesz tele gyermeked íróasztala. És szép lassan az egész lakás is. De ha időben beszerzel ezek számára néhány dossziét, mappát, esetleg dobozt, akkor megúszhatod az átláthatatlan papírkupacokat. Címkézz fel mindent, és mutasd meg gyermekednek, hogy majd mit, hova tegyen.

5. Oszd fel a gyerekek területeit

Ahogy az iskolában is minden gyereknek megvan a maga asztala, szekrénye, öltözője, tárolója, úgy otthon sem árt elkülöníteni a dolgaikat. Így talán nem lesz keveredés, és a viták számát is lecsökkentheted. Ráadásul könnyebben lehet majd megtalálni mindent.

6. Külön könyvespolc a gyerekeknek

Szintén az átláthatóság érdekében nem árt egy külön könyvespolc a gyerek(ek) számára, amelyen a kötelező olvasmányok, a tankönyvek, a szótárak, az atlaszok, a kották és minden olyan könyv található meg, ami az övék.

7. Gardróbszekrény átnézése, rendbetétele

Nem árt még az iskolakezdés előtt rendet rakni a gyerek ruhásszekrényében sem. Használd ki az alkalmat, szortírozd is ki azokat, amiket már kinőtt, vagy rossz állapotban vannak, és nézd át, mi hiányzik, mit kell még sos beszerezni.

8. Gyerekszoba átalakítása

Ez különösen akkor ajánlott, ha a gyerek óvodából iskolába megy, vagy iskolából középiskolába. Ilyen életszakaszoknál nem árt a gyerekszoba külsején, stílusán sem változtatni, hogy a gyerek is érezze, lássa, hogy most tényleg nagy változás van az életében. Persze, nem kell teljesen megszüntetni, sem eltüntetni minden olyat, ami a múltban még használatban volt (például a játékokat), de talán már fele annyi elég, ha van.

9. Gondolj a pihenésre is

Vakációról visszatérve az iskola és a tanulás körül forog minden. Pedig nagyon fontos az is, hogy év közben is legyen lehetősége a gyereknek a pihenésre, a szórakozásra, különösen otthon. Ezért figyelj arra, hogy ne szóljon otthonod minden pontja, helyisége a tanulásról, az iskoláról, a feladatokról. Legyen olyan hely, ahol el tudja ezeket felejteni a gyerek és csak magára, a pihenésre, a szórakozásra koncentrálhat.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.