Forrás: Getty

Ha elmúlik karácsony – 10 tipp, hogyan hasznosítsd újra a fenyőfát

1. Gyújtós

Akik fával fűtenek otthon, azok számára gyakorlatilag magától értetődő, mihez is kezdjenek a tüskéjétől megszabadult karácsonyfával. A fenyőfa amúgy is gyúlékony fafajta, különösen, ha már alaposan kiszáradt. Miután minden dísztől megszabadítottuk az ágakat, hasogassuk apró darabokra, hogy minél könnyebben begyulladjon a tűz.

2. Talajtakaró

A fenyőágakról lehullott tüskék tökéletes talajtakarót adnak a kertben, míg a faágak jól komposztálhatók. Ha tudunk szerezni aprítót, amin átfuttatjuk a törzset és a vastagabb ágakat, az így keletkezett forgács szintén kiválóan védi a talajban áttelelő növényeinket a fagytól.

3. Ágyásszegély

Ha egyforma méretű, húsz-harminc centiméteres darabokra vágjuk a vastagabb ágakat, kiváló szegély lesz belőlük az ágyás mellett vagy akár a kapufeljáró mentén is. Ráadásul ez a természetes megoldás még a talajt is táplálja, így hozzáadott értékkel bír kertünk állapota szempontjából.

4. Kerti lugas

Ha a törzset megszabadítjuk az ágaktól, masszív lugas lehet belőle, míg a megmaradó részek jól használhatók kerti karónak.

5. Búvóhely a halaknak

A természetes vizekben élő halak számára különösen fontos, hogy el tudjanak bújni ragadozó társaik elől. Erre a vízbe hulló faágak tökéletes alkalmat adnak, hiszen míg ők beúsznak alájuk, nagyobb testű üldözőik nem tudják követni őket. Ha tehát szeretnénk segíteni a nyílt vizek ártatlan lakóit, a fenyő ágait nagyobb darabokban levágva szórjuk bátran a folyók vagy tavak vizébe.

6. Macskamászóka

A karácsonyfa csillogó-csilingelő pompájában amúgy is különösen vonzó a cicák számára, az ünnepek elmúltával adjuk hát át kedvenceinknek a terepet. Az állat testi épségének védelme érdekében az ágak többségét inkább vagdaljuk le, csak az igazán vastagokat hagyjuk meg itt-ott, majd rögzítsük is a törzset, hogy az jól állja a négy mancsos támadást. Az így kapott kompozíció ellenállhatatlan csábítás lesz mindez valamire való kis tigris számára.

7. Faggyú-adagoló

A madarak és más állatok szeretik a faggyút, különösen a hideg, téli hónapokban, amikor nehéz más élelemhez hozzájutni. Vágjuk le tehát a fa ágait, majd fúrjuk meg a törzset több ponton, hogy a faggyú ki tudjon csöpögni belőle, végül pedig állítsuk ki a azt a kert egy jól látható pontjára.

8. Homokdűnék megkötése

Vélhetően ez az az újrahasznosítási ötlet, amiről a legkevesebben hallottak: a strandokon és a partokon a homok megkötésére kiválóan alkalmas a fenyőfa. Ha tóhoz közeli helyen élünk, érdeklődhetünk az önkormányzatnál vagy más illetékes szervnél, hogy nincs-e szükségük lejárt karácsonyfánkra ilyen célból.

9. Madáretető

Egykori karácsonyfánk vaskos törzse kiválóan alkalmas madáretetők bázisának. Hagyjuk meg elszórtan a vaskosabb ágait, állítsuk ki egy stabil pontra a kertbe, majd aggassuk tele madáretetőkkel.

10. Újrahasznosítás

Természetesen újra is hasznosíthatjuk karácsonyfánkat. Nagyobb településeken szerveznek fagyűjtési napot, vagy kijelölnek pontokat, ahol az emberek leadhatják a fenyőt. De kereshetünk olyan karitatív szervezetet is, mely rászoruló családokhoz juttatja el a lehasznált fákat, akik számára minden ingyen tüzelőanyag hatalmas ajándék.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.